26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarPrestij (The Prestige) Filmi

Prestij (The Prestige) Filmi

Prestij (The Prestige) Filmi

Prestij (The Prestige) filmi 2006 yılında gösterime giren ve gizem, dram kategorisinde yer alan uzun metraj bir filmdir. Aynı ismi taşıyan romandan uyarlanmıştır.

Prestij (The Prestige) filmi 19. yüzyılın sonlarına doğru Londra’da geçmektedir. Bu açından bakıldığında bir dönem filmi sayılabilir. Ancak Victoria Dönemine ait bazı unsurlar filmin konusu dışında kalmıştır.

Prestij (The Prestige) filminde 19. yüzyılda popüler kültürün bir paçası olan sihirbazlık konu edilmiştir. Sihirbazlığın üç evrenden oluştuğu anlatılır. İlk evde yemin ya vaat olarak isimlendirilir. Bu aşamada seyirci nesneyi görür. İkinci evre dönüşümdür. Burada nesne hile ile dönüştürülür ve son evre olan prestij başlar. Yani seyircinin gösterdiği reaksiyondur. Seyirci yaşadığı şaşkınlığı hayret dolu bakışlar ve alkış ile gösterir. Bu da sihirbaz için bir prestij elde etmektir.

 

Prestij (The Prestige) filminde Robert, Alfred ve Robert’ın karısı Julia sihirbazlık yapmaya başlar. Çünkü bu dönemde sihirbazlar saygı duyulan, prestij sahibi kişilerdir. Ancak işler bir anda sarpa sarar. Yaptıkları bir gösteri de Julia kazara hayatını kaybeder. Robert için tek sorumlu Alfred’dir. İki yakın arkadaş bir anda iki azılı düşman olur ve birbirlerini yenmek için sihirbazlık yeteneklerini kullanmaya başlarlar.

 

Prestij (The Prestige) filmi bir sihirbazın numaralarını çözmeye çalışmaktan öte sihirbazın ruh halini yansıtan farklı bir hikâyedir. Sihirbaz gösterisini yaparken neler hissediyor, aldığı övgü ya da eleştiri onu nasıl etkiliyor sorularına yanıt veriyor.

 

Prestij (The Prestige) Filmi Oyuncuları

 

Prestij (The Prestige) filmi oyuncu kadrosu ile güzel bir hikâye sunuyor. Başrollerini Robert rolü ile Hugh Jackman, Alfred rolü ile Christian Bale, Julia rolü ile Piper Peraba paylaşıyor. Diğer rollerde ise Michel Caine, Rebecca Hall ve Andy Serkis, David Bowie gibi isimler karşımıza çıkıyor.

 

Prestij (The Prestige) Filmi Bütçesi

 

Prestij (The Prestige) filmi sanatsal açıdan değerlendirilen bir dönem filmi olarak sinema tarihine geçmiştir. Kendi türünde en çok beğenilen 10 filmden birisidir. Dostluktan düşmanlığa doğru ilerleyen hikâye Akademi Ödülleri’ne aday olsa da ne yazık ki eli boş döndü. Bu hikâye yapımcılarına 40 milyon dolara mal olmuştur.

Okuyucularımızdan Gelenler

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
964 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar