21.5 C
İstanbul
Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img

SART Nasıl Çalışır?

SART üzerine gelen radar sinyallerini, güçlendirerek geri gönderir. Bir diğer anlatım ile sart aktif radar reflektörüdür. Çevresinden gelen radar sinyallerini, geri yansıtarak, bulunmayı kolaylaştırır. Üzerine radar sinyal, gelmediğinde bekleme durumuna geçer. 96 saat bekleme (standby) süresi vardır.

Gemi terk edilmek zorunda kalındığında, can salına alınmalıdır. Yaklaşan yardıma gelecek deniz araçlarına, yer konusunda büyük kolaylık sağlar.

Radar görüntüsü
Radar görüntüsü

EPIRB ile SART birlikte çalışır. EPIRB ile gönderilen ilk uydu sinyalinden sonra yaklaşan gemilere radar sinyali geri yansıtılır.

Nasıl görünür?

Diğer gemilerin radar ekranında, kesikli çizgiler halinde görülür. Bunun sonucunda yardım talebi olan deniz taşıtı rahatlıkla fark edilebilir. Yardım ulaşılacak yere çok daha kolay bir ulaşım imkanı sağlar. SART, radar ekranında, 12 nokta olarak görülür.

Radar görüntüsü
Radar görüntüsü

Nasıl konumlanmalıdır?

Aktif bir radar yansıtıcısı olan bu seyir yardımcısı, ne kadar yüksekte konumlanırsa o kadar verimli çalışacaktır. O yüzden SART’ı, en az bir metre yukarıda konumlandırmak, acil durumda daha faydalı olacaktır.

 

 

Ateş Akdoğan© Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar