26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüel18 Mart Çanakkale Zaferi'nin Yıl Dönümü

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Yıl Dönümü

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Yıl Dönümü

18 Mart 1915, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde altın harflerle yazılmış bir zaferin yıldönümü. Çanakkale Zaferi, sadece bir savaşın kazanılmasından öte, bir milletin varoluş mücadelesinin, vatan sevgisinin ve kahramanlığın destansı bir öyküsüdür.

I. Dünya Savaşı’nın karanlığı tüm dünyayı sarmışken, Osmanlı Devleti’nin boğazları ele geçirerek İstanbul’a ulaşmak isteyen İtilaf Devletleri’nin hedefi haline gelmesi kaçınılmazdı. 19 Şubat 1915’te başlayan deniz harekâtı, Çanakkale’nin kahraman savunucularının direnişiyle karşı karşıya kaldı.

Düşman donanmasına karşı verilen amansız mücadelede, Türk topçuları destansı bir zafer kazandı. Bu zafer, sadece bir savaşın kazanılmasından öte, bir milletin bağımsızlık azminin ve vatan sevgisinin tüm dünyaya gösterilmesiydi.

25 Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’na yapılan kara çıkartmasıyla savaş yeni bir boyut kazandı. Yarımada adeta bir cehenneme dönüştü. Mehmetçik, siperlerde göğüs göğüse çarpışarak vatan savunmasını üstlendi. On binlerce şehit vermesine rağmen, Türk ordusu asla teslim olmadı.

9 Ocak 1916’ya kadar devam eden savaş, her iki taraf için de büyük kayıplara yol açtı. Fakat zafer Türk milletinin kahramanlığıyla taçlandı. Çanakkale Zaferi, Osmanlı Devleti’nin savaşta kalmasını sağlarken, milli bilinci ve bağımsızlık arzusunu da güçlendirdi.

Çanakkale Zaferi, Türk milletinin bağımsızlık için ne kadar büyük fedakarlıklara katlanabileceğini gösteren bir simgedir. Bu zafer, milletin birlik ve beraberlik ruhunun en güzel örneğidir. Çanakkale’de kazanılan zafer sadece bir savaşın değil, bir milletin varoluşunun zaferidir.

Çanakkale’nin Mirası:

Çanakkale Savaşı’nda şehit olan askerler için birçok anıt ve şehitlik yapılmıştır. Bu kutsal topraklar, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Çanakkale Savaşı’nı anlatan birçok kitap, film ve şiir yazılmıştır. 18 Mart tarihi her yıl Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü olarak kutlanmaktadır.

Denizde gemileri durdurarak, karada göğüs göğse çarpışarak yazdıkları destanla dünyanın tarihini, ulusun kaderini değiştiren kahramanlara, Milletin Anafartalar Kahramanı olarak bağrına bastığı Mustafa Kemal Atatürk’e selam olsun.

Yelkenci Org Yönetim Kurulu

Önceki haber

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
964 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar