20.1 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüelAkdeniz Koruma Derneği Toplantısı

Akdeniz Koruma Derneği Toplantısı

Akdeniz Koruma Derneği, balıkçılarla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Akdeniz Koruma Derneği, Türkiye denizlerine sonradan giren yeni türler hakkında bilginin artması, balıkçıların bu türlere yönelik izlenimlerini aktarmaktadır.   Dernek, yeni balık türlerine yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmaların aktarılması için de Datça Karaköy’de balıkçılarlaş-, Yeni Balıklar Semineri’nde bir araya geldi.

İklim değişikliğinin etkisi ile artan deniz suyu sıcaklığı, Kızıldeniz, Hint Okyanusu gibi farklı ekosistemlere ait türler için Akdeniz Havzası’nı her geçen gün daha yaşanabilir hale getirmektedir.

Cebelitarık Boğazı, Süveyş Kanalı ve gemilerin balast suları ile taşınan bu yeni türler, yabancısı oldukları Türkiye denizlerine, hızla uyum sağlamaktadırlar. Çoğal bir yandan da yerli balık türleri ve küçük ölçekli balıkçılık ekonomisi üzerinde tehditler yaratmaktadır.

Aslan balığı, kılkuyruk mercan, asker balığı, lokum balığı, uzun dikenli deniz kestanesi, Türkiye kıyılarında son yıllarda yaşamaya ve hızla yayılmaya başlayan türler arasında yer almaktadır.

Akdeniz Koruma Derneği, 2012 yılından bu yana istilacı olarak da adlandırılan yeni balık türlerinin izlenmesi için çalışmaktadır.  Dernek aynı zamanda yenebilir yeni balık türlerinin sofralara dahil olmasını sağlamaya çalışmaktadır. Bu türlerin yerel türler üzerindeki baskının azaltılması ve küçük ölçekli balıkçılara yeni bir gelire dönüşmesi için faaliyet göstermektedir.

Bu türlere yönelik bilginin artması için Akdeniz Koruma Derneği, ilki Göcekli balıkçılarla gerçekleşen Yeni Balıklar Semineri’ni bu kez Datça Karaköy’de düzenledi.

Yeni Balıklar Semineri’nde

Akdeniz Koruma Derneği’nin yeni türlere yönelik 2012 yılından beri gerçekleştirdikleri çalışmalar paylaşılmıştır. Bu çalışmalarla birlikte artan yenebilir tür satışları sonrası küçük ölçekli balıkçının gelirinde yaşanan artışı verilerle birlikte ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda bu balıkların tüketilmesinin ekosistemin dengesinin sağlanmasına büyük katkı koyacağını aktarılmıştır.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Vahdet Ünal, bölge balıkçılığında son on yılda yaşanan değişimleri aktardı. Prof. Dr. Vahdet Ünal, Yürüttükleri çalışmalarda edindikleri bilgilere göre balıkçıların yaş ortalamasının yükseldiğini söyledi. Bu durumun küçük ölçekli balıkçılık mesleğinin geleceğine yönelik kaygıyı artırdığını belirtti.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nden Merve Karakuş, aslan ve balon balığına yönelik gerçekleştirilen çalışmalara yönelik aktarımlarda bulundu. Ardından Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Zafer Tosunoğlu konuştu. Konuşmasında, Aslan balığı avcılığında kullanılabilecek av araçlarına yönelik balıkçıları bilgilendirdi.  Bu alanda kullanılacak av araçlarına yönelik Akdeniz Koruma Derneği’yle çeşitli araştırmalar yürüttüğü haberini paylaştı. Seminerin devamında Dr. Tolga Taymaz, istilacı balık türlerinin veya zararlı deniz canlılarının oluşturduğu sağlık sorunlarına yönelik sunum gerçekleştirdi.  Sunumlar sonrasında Datça merkezde yer alan Zafer Balık restoranında yemek yendi. Yeni balıklardan aslan, asker lokum balığı tadımı gerçekleşti.

Yeni Balıklar Semineri’nde Datça, Karaköy ve Palamutbükü’nden balıkçıların yanı sıra, Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Datça Doğa Koruma ve Milli Parklar Datça Şubesi, Datça İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, Datça Liman Başkanlığı, bölge balıkçılık kooperatiflerinden yetkililer yer aldı.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar