16.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023
spot_img
Ana SayfaEğitim ve Faydalı BilgilerAna Yelken mi? Cenova Yelkeni mi?

Ana Yelken mi? Cenova Yelkeni mi?

Ana Yelken mi? Cenova Yelkeni mi?

Yelkenli teknelerde genellikle bir ana direk ve iki adet yelken vardır.

Direğe basılan esas olarak sayılan yelkene ana yelken, teknenin başında bulunan diğer yelkene ise cenova yelkeni denir. Yelkenli tekneden en iyi performansı almak için bu iki yelkenin en doğru açı ile ve birlikte kullanılmaları gerekir.

Ana Yelkenin Etkisi

Yelkenli yatlardaki ana yelken, salmanın arkasında kaldığından dolayı, yelkenli tekneyi rüzgara doğru yaklaştırıcı, bir başka değişiyle orsalayıcı etki yapmaktadır. Salma, teknenin denge merkezi gibi görev yapmaktadır. Bu denge merkezi hem kemere hattı yönünde hem de pruva-pupa hattı yönünde dengeyi sağlamaktadır. Salmanın arkasında kalan ana yelken ve olası diğer yelkenler, orsalayıcı etki yapacaktır.

Cenova Yelkenin Etkisi

Cenova yelkeni, direğin ve salmanın önünde olacağı için denge merkezinin önünde kalacaktır. Cenova yelkeni, ürettiği kuvvet ile yelkenli teknenin başını açmaya yönelik etki yapacaktır. Yani yelkenli tekne, kafayı açacaktır.

Sadece Cenova Yelkeni İle Seyir Yapılması Doğru mudur?

Bir çok amatör yelkenci, kullanılmasının kolay olduğu için ve sert havalarda ana yelkeni açmak istemediklerinden sadece cenova yelkenini açarak seyir yaparlar. Sert ve orta sert havalarda, yelkenli tekneler cenova yelkeni ile yeterli yürüme kuvveti bulabilirler. Yelkenlilerin sadece cenova yelken kullanarak seyirlerinde, rüzgara yaklaşma ve orsa kabiliyeti oldukça azalır. Fakat hafif havalarda sadece cenova yelkeni ile yeterli kuvveti sağlamaları zordur. O yüzden hafif havalarda sadece cenova yelkeni ile tramola atılması oldukça zor olacaktır.

Sadece cenova yelkeni ile yelkenli teknenin hızlanması da kolay olmamaktadır. Tek yelken ile yelkenlinin yeterince hızlanması kolay olmayacaktır. O yüzden ana yelken ve cenova yelkeni, yelkenlilerin tasarımı gereği mümkün olduğunca birlikte kullanılmalıdırlar. Sert havalarda yelken alanı fazla geldiğinde, önce ana yelkene ve sonrasında ise cenova yelkenine camadan vurularak seyir yapılması en uygun yol olacaktır.

Ateş Akdoğan© Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar