27.2 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarAssos'ta Ne Yapılır?

Assos’ta Ne Yapılır?

Assos’ta Ne Yapılır?

Assos Çanakkale ilinde bulunan Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan bir antik kent ve aynı zamanda bu yöreye de Assos deniliyor. Ülkemizin belki de en etkileyici tatil destinasyonlarından biri olan Assos aynı zamanda mistik atmosferi ile de unutulmaz anlar yaşatan bir yer. Assos’a bahar aylarından başlayarak her istediğiniz zaman gitme şansına sahipsiniz. Assos’ta ne yapılır sorusunun yanıtının yalnızca antik kenti gezmek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira bu büyülü tatil destinasyonunda yapılacak başka birçok şey sizi bekliyor.

Assos Antik Kenti’nin büyüsünü yaşayın

Ayvacık ilçesinden yaklaşık olarak 17 kilometre uzaklıkta bulunan Assos Antik Kenti tabi ki Assos’ta gidilecek ilk yer. Bölgede tunç çağından bu yana yerleşim olduğu bilinse de Assos Antik Kenti’nin milattan önce 7. Yüzyılda kurulduğu düşünülüyor. Kentte en fazla dikkat çeken eserler arasında nekropol yani mezarlar, sütunlar ve tepedeki Athena Tapınağı inanılmaz güzellikte. Bu arada Athena Tapınağı’nı görmek için tepeye çıktığınızda aynı zamanda hayatınız boyunca unutamayacağınız denli güzel bir manzarayla karşılaşacağınızı da eklemeden geçmeyelim.

Kadırga Koyu’nda denizin tadını çıkartın

Muhteşem güzellikteki Kadırga Koyu’nun tarihi de milattan önce 7. Yüzyıla dek uzanıyor ve burası Ayvacık ilçesinin sahil kısmı. Doğal güzelliği ve tertemiz denizi ile aklınızı başınızdan alacak olan Kadırga Koyu sayesinde Assos tatilinizde denize ve güneşe doyacaksınız.

Behramkale Köyü’nü gezin

Behramkale Köyü Osmanlı zamanında kurulmuş ve bütünüyle doğal sit alanı durumunda dolayısıyla bu muhteşem köyde inşaat yapmak tamamen yasak ve bu da köyün doğal güzelliğini mükemmel şekilde korumasını sağlamış. Ayrıca köyde eski evler de bulunuyor ki bu evler de köyü gezmek için ayrı bir sebep zira yüzlerce yıllık bu evler oldukları gibi korunmuşlar. Ayrıca köyde 1. Murat zamanında yapılan Hüdavendigar Camisini de görebilirsiniz.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar