20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlar''Balon Balığı'' Bu Balığa Dikkat Ediniz

”Balon Balığı” Bu Balığa Dikkat Ediniz

”Balon Balığı” Bu Balığa Dikkat Ediniz

Balon balıkları, 20-40 cm uzunluğunda, ince uzun gövdeli balıklar. Sırtı yeşilimsi-gri, karnı beyazdır. Yanlarında mavi benekler bulunur. Ağızları büyük, dişleri ise çenelerinde birleşerek keskin bir gaga oluşturur.

Balon balıkları, tüm okyanuslarda bulunur. Ancak,son zamanlarda en yaygın olarak Akdeniz ve Ege ‘de görülmeye başlamıştır.

Balon balıkları, Akdeniz’e Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı yoluyla göç etmiştir. Son yıllarda Akdeniz’de balon balığı vakaları artmıştır. Bu durum, insan sağlığını tehdit etmesinden dolayı endişe yaratmaktadır. Bu balıklar, ılık ve tuzlu sularda yaşamayı tercih ederler. Genellikle kıyıdan 50-100 metre açıklarda bulunurlar. Ülkemiz denizlerindeki varlığı 2000’li yılların başında tespit edilmiştir.

Balon balıkları, küçük deniz canlıları ve balıklarla beslenirler. Dipte yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları veya balıkları görüp avlarlar.

Balon balıkları, kendilerini tehlikede hissettiklerinde, karınlarında bulunan hava kesesini şişirirler ve normal büyüklüklerinin birkaç katına ulaşırlar. Bu sayede avcılardan kurtulmayı amaçlarlar.

Balon balıkları, vücutlarında bulunan tetrodotoksin adlı bir zehirle ünlüdür. Bu zehir, sinir sistemini felç eder ve ölüme neden olabilir. Bir miligram tetrodotoksin, 70 kilogram ağırlığındaki bir insanı öldürebilir.

Balığın zehri, balığın karaciğeri, böbrekleri, üreme organları ve derisinde bulunur. Bu nedenle, balon balığı tüketilmeden önce bu organların dikkatlice çıkarılması gerekir.

Balon balıkları, Japon mutfağında fugu adı altında bir lezzet olarak tüketilir. Ancak, fugu hazırlamak için özel bir eğitim ve sertifika gerekir. Yetersiz eğitimle hazırlanmış fugu, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Balon balığı ile karşılaşan kişilerin, balığı dokunmamaları ve yetkililere haber vermeleri gerekmektedir.

Balon balığı zehrinin etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Ağız ve boğazda uyuşma
 • Dilde karıncalanma
 • Konuşma güçlüğü
 • Yutma güçlüğü
 • Görme ve işitme kaybı
 • Kaslarda zayıflama
 • Solunum güçlüğü
 • Kalp ritmi bozuklukları
 • Koma
 • Ölüm

Bu balığın zehri, sinir sisteminin işlevini bozarak bu etkileri ortaya çıkarır. Zehirlenme belirtileri, zehirlenmenin miktarına ve maruz kalma süresine göre değişebilir.

Balon balığı zehirlenmesi durumunda, hemen bir doktora başvurulması gerekir. Zehirlenme belirtileri ortaya çıktıktan sonra geç müdahalede bulunmak, ölüm riskini artırabilir.

Balon balığı zehirlenmesine karşı korunmak için aşağıdaki önlemler alınabilir:

 • Bu balık tüketilmeden önce, balığın karaciğeri, böbrekleri, üreme organları ve derisinin dikkatlice çıkarılması gerekir.
 • Bu balığı tüketmek için, özel eğitim ve sertifika almış bir kişiden yardım alınması gerekir.
 • Akdeniz ve Ege denizlerinde avlanan balıkların tüketilmeden önce kontrol edilmesi gerekir.

Balon balığı, hayati tehlike oluşturabilecek bir zehirli balıktır. Bu nedenle, balon balığı ile karşılaşıldığında dikkatli olunması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar