18.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarDeniz Mahsulleri Nelerdir?

Deniz Mahsulleri Nelerdir?

 

Deniz Mahsulleri Nelerdir?

Deniz mahsulleri sağlık açısından son derece faydalı olup ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması sebebiyle ürün çeşitliliği her zaman fazladır. Tatlı sulardan ya da denizlerden elde edilen gıda maddelerinin ortak ismi olarak bilinen deniz mahsulleri denildiğinde genellikle pek çok kişinin aklına ilk olarak karides, ıstakoz ve balık çeşitleri gelmektedir. Suyun bulunduğu yerlerden alınabilen bu ürünler özellikle ılıman iklim koşullarında çeşitlilik kazanmaktadır. Balık ve türevleri daha çok tüketilmekte iken bazı ülkelerde ve kültürlerde deniz bitkileri ile ahtapot ve benzeri yiyecekler tercih edilmektedir. Ülkemizde bunların hepsi mevcut olup geniş ürün yelpazesi sayesinde herkes kendi damak zevkine uygun mahsulü bulup tüketebilir.

En Çok Tercih Edilen Deniz Mahsulleri

Günlük deniz mahsulleri ile birbirinden lezzetli tarifler hazırlamak mümkündür. En çok tercih edilen deniz ürünleri genellikle uskumru, dülger, lagos, lüfer, levrek, çipura, sardalya, istavrit, hamsi, somon, tekir, somon dilimi, ıstakoz, jumbo karides, kalamar olmaktadır.

Deniz Mahsulleri Nelerdir

Hem uygun fiyatlı hem de leziz olmasıyla yoğun talep gören deniz ürünlerinden biri hamsidir. Taze hamsinin göz kısımları parlak ve saydam, pul bölümü gergin, gözleri içine çökmemiş, kuyruğu sert ve kuyruğuna baskı yapıldığında çökme olmamalıdır. Karadeniz ve Marmara bölümünde yaygın olarak görülen bu balık türü temel protein kaynağı olup geniş bir kitle tarafından tüketilmektedir. Besin değeri yüksek olan hamsi kendi içerisinde Marmaris hamsisi, Doğu Karadeniz hamsisi ve Batı Karadeniz hamsisi olmak üzere çeşitlere ayrılır. Batı Karadeniz hamsisinin boyu 18 cm’e kadar çıkmaktadır.

Deniz Mahsulü Tarifleri

Deniz mahsulü tarifleri balık yemeyi seven kişiler tarafından ilgi görmektedir. Bunlar içerisinde fırında palamut, mezgit çökertme, mantarlı lüfer yahni, ızgara edilmiş pazı yaprağında kefal, fırında ıstakoz, hamsi köftesi, domates soslu çipura, hardal soslu palamut fırın, mezgit simit, mezgitli lagos lokumu, levrek böreği, fesleğen soslu levrek mus, paella, uskumru ızgara gibi tarifler yer almaktadır. Bunlar evde yapılabileceği gibi özel balık restoranlarında da tüketilebilir. Her biri evde kolayca bulunabilecek malzemelerle hazırlanan tarifler hem görüntüsüyle hem de sağladığı faydalarla büyük beğeni kazanmaktadır.

 Okuyucularımızdan gelenler

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar