26.2 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüelDenizdeki Atık Ağlarla Mücadele

Denizdeki Atık Ağlarla Mücadele

Denizdeki Atık Ağlarla Mücadele

Denizdeki atık ağlara karşı ortak mücadele de Samsung, Akdeniz Koruma Derneği ve Onaranlar Kulübü deniz kirliliğine dikkat çekmek için bir araya geldi

 

Deniz kirliliğine dikkat çekmek ve bio çeşitliliği korumak amacıyla, Samsung Türkiye’nin de desteklediği, Akdeniz Koruma Derneği tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, denizden 10 tonun üzerinde atık ağ çıkartıldı. Çıkartılan ağların bir kısmı, Samsung Türkiye ve Onaranlar Kulübü iş birliğiyle ‘ileri’ dönüştürüldü.

Denizlerde yıllarca varlığını sürdürebilen ve milyonlarca deniz canlısının yaşamını etkileyen, kaybolan veya bırakılan ağlar, en tehlikeli plastik atıklardan biri olarak biliniyor. Samsung Electronics Türkiye, Akdeniz Koruma Derneği’nin Endangered Landscapes Programme ve Blue Marine Foundation ile iş birliği yaparak gerçekleştirdiği ‘Bozburun Clean-Up Operasyonu’nun bir bölümüne destek verdi. Bu proje çerçevesinde, Muğla’nın Bozburun beldesinde başlatılan çalışmada, denizde yıllardır duran atık ağlar temizlendi. Proje kapsamında Bozburun’da 10 tonun üzerinde atık ağ toplandı. Kaybolan veya bırakılan, tekrar yüzeye çıkartılamayan bu ağlar, yıllar boyunca çeşitli deniz canlılarının yaşam alanlarına tuzak olarak kalıyor. Deniz akıntıları ve rüzgarların etkisiyle sürüklenen atık ağlar, balıklara, deniz memelilerine ve diğer deniz canlılarına dolanıp hayatlarını kaybetmelerine neden olurken, bölgedeki habitata da büyük zarar veriyor.

 

Akdeniz Koruma Derneği konuyla ilgili, “Denizde kaybolan veya bilerek bırakılmış atığa dönüşen ağlar, doğada çözünmemekle birlikte, pasif olarak avlanmaya devam edebiliyor. Ayrıca denizel habitatların üzerini kaplayıp ışık ve oksijen geçirgenliğini azaltarak deniz çayırları, mercan resifleri gibi önemli yaşam alanlarını tehdit ediyor. Mikro plastik kirliliğine de neden olan atık ağlar, denizlerdeki biyoçeşitliliği olumsuz etkiliyor. Akdeniz Koruma Derneği olarak kurulduğumuz 2012 yılından beri bu ağların deniz yaşamından uzaklaştırılması için temizleme çalışmaları yürütüyoruz. Bozburun’da gerçekleştirdiğimiz temizlik operasyonu oldukça kapsamlı ve  bölgedeki deniz yaşamı için etkili oldu. Samsung ve Onaranlar Kulübü ile kurduğumuz iş birliğiyle denizdeki atık ağlara yönelik gerçekleşen bu atölyenin konuya dikkat çekmek için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Samsung Türkiye ayrıca, Onaranlar Kulübü ile gerçekleştirdiği bir iş birliği   kapsamında, Akdeniz Koruma Derneği tarafından denizden çıkartılan atık ağların bir kısmının atölye çalışması ile aydınlatma  aksesuarlarına dönüştürülmesini sağladı. Çevre çalışmalarıyla sanatın inovatif gücünün bir araya gelmesinden büyük mutluluk duyduklarını ve ileri dönüşümle yeni nesneler yaratmanın kıymetini dile getiren Onaranlar Kulübü, açıklamasında proje hakkında şu cümlelere yer verdi: ‘‘Deniz kirliliği, uzun yıllardır denizde yaşayan canlıların hayatlarını tehdit eden dünyanın en önemli çevre kirliliği problemlerinden biri. Bu kirliliğin sebeplerinden biri olan kaybolmuş veya bırakılmış ağlara dikkat çekmek için yaptığımız ileri dönüşüm atölyesinde, deniz diplerinden toplanan atık ağları aydınlatma birimlerine dönüştürdük. Bu projeyle birlikte doğaya verilen zararın etkisini azaltmak için ileri dönüşüme ve her bireyin katkısına ihtiyacımız olduğunu vurgulamak istedik. Umarız bu tür girişimler, dünya genelinde daha çok farkındalık yaratarak, toplumların denizlerimizi ve doğamızı korumalarına ilham verir.’’

 

‘‘İleri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımı konusunda bugüne kadar attığımız adımlar, gelecekte de bu alandaki çalışmalarımızın genişlemesiyle sürecek’’

Samsung Electronics Mobil İş Birimi Başkan Yardımcısı Murat Azdemir: “Samsung’un çevresel vizyonu, enerji ve su tüketiminin azaltılması, sıfır karbon emisyonu hedefi, yenilenebilir enerji kullanımı gibi geniş kapsamlı taahhütleri bünyesinde barındırıyor. Ürün yaşam döngüsünün tamamını kapsayarak hammadde tedarikinden atıkların geri dönüştürülmesine kadar uzanan bir yaklaşım benimsiyoruz. Bu vizyon, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının artırılmasıyla doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyor. Örneğin yeni katlanabilir cihazlarımız Samsung Galaxy Z Flip5 ve Z Fold5’te önceki modellere göre daha geniş bir geri dönüştürülmüş malzeme yelpazesi kullanıldı. Samsung olarak, sürdürülebilirliği ve inovasyonu birleştirerek geleceğe yönelik sözlerimizi güçlendirirken çevresel sorumluluğumuzu yerine getirme yolunda ilerliyoruz. Bu kapsamda bir örnek teşkil ettiğini düşündüğüm bu projenin gerçekleştirilmesi dolayısıyla son derece mutlu ve gururluyum” ifadelerini kullandı.

 

Samsung Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5: Gezegen için olumlu bir etki

Samsung, çevre vizyonu doğrultusunda ilerleme kaydetmeye ve Cihaz Deneyimi Bölümü için 2030 yılı sonuna kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak da dahil olmak üzere hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak eylemlere hız vermeyi sürdürüyor. Samsung Galaxy Z Flip5 ve Galaxy Z Fold5[1], tüketici öncesi geri dönüştürülmüş cam ve alüminyum ile atık balık ağları, su varilleri ve pet şişelerden elde edilen tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastikler de dahil olmak üzere önceki nesillerine göre daha geniş bir geri dönüştürülmüş malzeme çeşitliliğine sahip.[2] Ambalaj kutuları için kullanılan kağıt bile[3] yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzeme kullanılarak üretildi.[4] Bu inovasyonlar, optimize edilmiş uzun ömürlülük için bilinçli olarak tasarlandı. Her cihaz beş yıllık güvenlik güncellemeleri ve dört nesil işletim sistemi yükseltmesiyle geliyor ve böylece ürünün ömrü uzuyor.

 

[1] Galaxy Z Flip5: En az %10 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzeme plastik veya tüketici öncesi geri dönüştürülmüş alüminyum veya ortalama %22 tüketici öncesi geri dönüştürülmüş içeriğe sahip Corning® Gorilla® Glass Victus® 2 içeren 15 cihaz bileşeni. Bu bileşenler arasında Ses Tuşu Braketi, Hoparlör Modülü (Üst ve Alt), Arka Üst, Ekran Konektörü Kapağı, FPCB RF Kablo Braketi, Arka Orta, Kasa Önü (Ana), Kasa Önü (Alt), Ses Tuşu, Parmak Tuşu Braketi, Alıcı Dekosu, Konektörden Konektöre Tutucu, SIM Tepsisi, Alt Pencere, Arka Cam bulunmaktadır. (Galaxy Z Flip4: 6 cihaz bileşeni) Galaxy Z Fold5: En az %10 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzeme plastik veya tüketici öncesi geri dönüştürülmüş alüminyum veya ortalama %22 tüketici öncesi geri dönüştürülmüş cam içeren 15 cihaz bileşeni. Bu bileşenler arasında Ses Tuşu FPCB Braketi, Üst Hoparlör Modülü (Üst ve Alt), Alt Hoparlör Modülü (Üst ve Alt), Kapak Ekran Konektörü, Kasa Önü (Ana), Kasa Önü (Alt), Anten (Alt), Anten (Ana), Ses Tuşu, Parmak Tuşu Braketi, SIM Tepsisi, Konektörden Konektöre Tutucu, Kamera Dekosu (Üst ve Alt), Alt Pencere, Arka Cam bulunmaktadır. (Galaxy Z Flip4: 6 cihaz bileşeni)

[2] Geri dönüştürülmüş malzeme türleri arasında, balık ağlı atıklarından elde edilen tüketici sonrası geri dönüştürülmüş PA, atılmış pet şişelerden elde edilen tüketici sonrası geri dönüştürülmüş PBT, su varillerinden elde edilen tüketici sonrası geri dönüştürülmüş PC ve üretim sırasında yan ürün olarak üretilen atılmış hurda malzemeden elde edilen tüketici öncesi geri dönüştürülmüş alüminyum bulunmaktadır. Hurda metal yeniden eritilir, safsızlıklara karşı filtrelenir ve ardından Samsung’un üretim sürecinde parça yapmak üzere geri dönüştürülür. Ayrıca cam üretiminin bir yan ürünü olarak ortaya çıkan atılmış cam atıklardan elde edilen tüketici öncesi geri dönüştürülmüş içerik de bulunmaktadır. Bu cam atık kırılarak cam kırığı haline getirilir ve daha sonra Corning® Gorilla® Glass Victus® 2 üretim sürecinde bir bileşen olarak kullanılır.

[3] %100 geri dönüştürülmüş kağıt şu ambalaj bileşenlerinde kullanılmaktadır: Ürün Ambalaj Birimi Kutusu, Kapak Koruyucu, Kılavuz Kutusu, Kılavuz Pedi ve DLC Bandı.

[4] %100 geri dönüştürülmüş kağıt malzeme Çevresel Talep Doğrulaması (ECV) almıştır.

Önceki Haber

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar