23.4 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaGüncel HaberlerDenizel İstilacı Yabancı Tür Tehditlerine Dair Bilincin Artırılması

Denizel İstilacı Yabancı Tür Tehditlerine Dair Bilincin Artırılması

Denizel istilacı yabancı türlere yönelik farkındalığın artırılması eğitimi 9.000 öğrenciye ulaşacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı-Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMPGM) ve BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) Türkiye’nin önemli denizel biyolojik çeşitlilik alanlarında, istilacı yabancı türlerin oluşturduğu tehditlere odaklanan girişimi, Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) katkısıyla okullarda denizel istilacı yabancı türlere dair farkındalığın artırılması ile ilk ve ortaokul düzeyinde öğretmen ders planlarının hazırlanması konusunda destek vermeye hazırlanıyor

 

Denizel istilacı yabancı türler(İYT), Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin denizel biyolojik çeşitliliğine yönelik başlıca tehditlerden biri olarak tanımlanıyor. 2020 yılı sonu itibariyle Türkiye denizlerinde tespit edilen 539 yabancı türün 105’inin istilacı karaktere sahip olduğu tespit edildi. Bu türlerin etkilerinin azaltılması, girişlerinin kontrol altına alınması ve engellenmesi yerli türlerin ve habitatların geleceği açısından hayati bir önem taşıyor.

 

2018 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile işbirliği içinde Küresel Çevre Fonu (GEF) mali desteği ile Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Önemli Denizel Biyolojik Çeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi (MARIAS)”, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin korunmasına destek olmayı ve istilacı türlerin olumsuz etkilerini en aza indirmeyi hedefliyor.

2008 yılından bu yana Türkiye’deki öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyen bir sivil toplum kuruluşu olan ÖRAV’ın proje pilot bölgelerindeki ilk ve ortaokul öğretmenlerine yönelik hazırladığı eğitim programı kapsamında sunacağı katkılar, Ankara’da bugün tanıtıldı. Toplantının devamında, katılımcıların proje ve eğitim süreci hakkında bilgi sahibi olmaları için sınıf ortamında 25 öğretmene yönelik 90 dakikalık bir atölye çalışması da yapıldı.

 

Çevre bilincinin çocuklara erken yaşta kazandırılmasının çok önemli olduğunu belirten ÖRAV Genel Müdürü Tuba Köseoğlu Okçu, “Öğretmenlerimize, ihtiyaç duydukları gelişim alanlarında destek sunabilmek ve onlar aracılığıyla çocukların nitelikli eğitime erişim hakkını korumak en önemli misyonumuz. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin korunmasının, Türkiye’deki sürdürülebilirlik çalışmaları açısından hayati bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. 2018 yılından bu yana yürütülen “Denizel İstilacı Yabancı Türler Projesi” konuyla ilgili önemli adımların atılmasını sağladı ve biz de çocuklara çevre bilincinin erken yaşta kazandırılması için bazı temel kavramları tanıyarak denizel istilacı yabancı türler hakkında bilgi sahibi olmaları için projeye destek vermekten mutluluk duyuyoruz.”

 

ÖRAV’ın katkısı ile 2022 -2023 eğitim öğretim döneminde 300 öğretmen ile çalışılması ve yaklaşık 9.000 öğrenciye ulaşılması planlanıyor.

Proje sürecinde Denizel İstilacı Yabancı Türlere İlişkin Etkili Ulusal Politika Çerçevesi’nin de oluşturulacağına dikkat çeken UNDP Türkiye Proje Müdürü Mehmet Gölge, “Denizel ekosistemler; iklim değişikliği, tatlı su döngüsü ve biyolojik çeşitlilik açısından büyük önem taşıyor. GEF VI döneminin dünyadaki tek deniz projesi olan bu proje, ülkedeki yasal ve kurumsal altyapının geliştirilmesini, kapasite artırımını ve toplumun bilinçlendirilmesini desteklemekte ve aynı zamanda da deniz ekosisteminin korunmasını ve istilacı yabancı türlerle mücadeleyi bir arada uygulamaktadır. Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Aichi hedeflerine ve 2030’a kadar gerçekleştirilmesi hedeflenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlayacak projeyle çocuklarımızın da deniz ekosistemlerinin korunması yönelik bilinçlerinin artırılmasını hedefliyoruz. Öğretmenlerimizin de katkılarıyla bu hedefe hızla ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Denizel istilacı yabancı türlerin ekolojik, ekonomik ve halk sağlığına olan olumsuz etkilerinin toplumca bilinmesinin önemini vurgulayan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Çolak “Son yıllarda denizlerimizde sorun olmaya başlayan istilacı yabancı türlerin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ya da azaltılması hususunda etkili olacağını düşünüyor, ulusal politika geliştirilmesi ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi yolunda projeyi önemli bir adım olarak görüyorum. Kamuoyunun bu konuya hak ettiği önemi vermesinin sağlanması, istilacı yabancı türlerin girişinin önlenmesi ve kontrolünün sağlanmasında tüm vatandaşların çok önemli rollerinin olduğunu daha ilkokul çağından başlayarak anlatılması çok önem arz eden bir husustur. Bu nedenlerle eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları projemizin en önemli üç sacayağından biridir. Bizler de bu duygu ve düşüncelerle çocuklarımızın tertemiz dimağlarında bu konuda yer edinmek, onların bu kavramı tanımalarını sağlamak amacıyla proje kapsamında eğitim faaliyetleri planladık. Kısıtlı bir zaman ve bütçe çerçevesinde olabildiğince çok faydalı olabilmek ve çarpan etkisi yaratabilmek için öncelikle öğretmenlerin eğitimini sağlayacağız.” dedi.

 

Daha fazla bilgi için: Faik Uyanık, UNDP Turkey, [email protected]

Ceylan Tokcan, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), [email protected]

 

****

  

DKMPGM, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak biyolojik çeşitliliğin ve doğanın korunması, biyolojik çeşitliliğin önemi konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, kanunlar çerçevesinde koruma altındaki alanların akılcı ve sürdürülebilirlik prensipleri çerçevesinde yönetiminden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz 15 Bölge Müdürlüğü ve 81 İl Şube Müdürlüğü ile Ülke sathında hizmet vermektedir. www.tarimorman.gov.tr/DKMP  

Bize ulaşın: www.facebook.com/milliparklar/twitter.com/milliparklarwww.instagram.com/milliparklarvimeo.com/tarimgovtr

UNDP, krizlere dayanıklı toplumlar inşa etmek ve herkes için yaşam kalitesini yükseltecek türden büyümeyi artırarak sürdürmek amacıyla toplumun her kesiminden insanlarla ortaklık kuruyor. Sahada 177 ülke ve bölgede, güçlü bireyler ve güçlü toplumların oluşturulmasına katkı sağlayacak küresel perspektif ve yerel içgörüler sunuyoruz. tr.undp.org 

Bize ulaşın:                      UNDP Türkiye Twitter | Facebook | LinkedIn | Instagram

Daha fazla kaynak:        Hakkımızda UNDP Türkiye Haberleri Yayınlar Tüm Projeler

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), öğretmenlerin, geleceğe yön veren kuşakların çağdaş ve sağlıklı bir dünya yaratabilmeleri için yetiştirilmesinde liderlik etmelerine katkı sağlamak amacıyla 2008 yılında Garanti BBVA tarafından kuruldu. Vakıf, aynı zamanda eğitimin en önemli odak noktalarından olan öğretmenliğin; özel bilgi, beceri ve tutum gerektiren bir meslek olarak toplum algısında hak ettiği değere ulaşmasına destek oluyor. 21. yüzyılın gerektirdiği zihinsel, sosyal, duygusal ve dijital becerilere sahip bireylerin yetiştirilmesinde sorumluluk üstlenen öğretmenlerin sürekli gelişimleri için eğitimler tasarlayan ve yaygınlaştıran, atölyeler ve seminerler düzenleyen ÖRAV, bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 250.000’den fazla öğretmene ulaştı. ÖRAV’ın devam eden projelerinin yanı sıra, tamamlayıcı bir sürekli eğitim ve bilgi paylaşım platformu olarak kurulan ve bugün tüm eğitimlerin gerçekleştirildiği “eKampüs Uzaktan Eğitim Platformu” da düzenli olarak yenilenerek, kullanım kapsamı zenginleştiriliyor. Platformun tüm Türkiye’den 50 binden fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.  

 

orav.org.tr | facebook.com/ogretmenakademisivakfi/ | instagram.com/ogretmenakademisivakfi | twitter.com/orav2008

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
924 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar