22.1 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarDünyanın En Gizli Kalmış 5 Plajı

Dünyanın En Gizli Kalmış 5 Plajı

Dünyanın En Gizli Kalmış 5 Plajı

Dünyanın en gizli kalmış 5 plajı dendiğinde birçok kişinin aklına bilindik plaj isimlerinden fazlası gelmeyecektir. Ancak dünya o kadar muazzam bir gezegen ki binlerce yıldır üzerinde yaşasak da her gün keşfedebileceğimiz yeni şeylerin ve yeni yerlerin farkına varıyoruz. Bu kimi zaman modern dünyayı ilk kez gören bir Amazon kabilesi olabilirken, kimi zaman okyanusların en derin yerlerinde ilk kez görülen ve adı bile henüz konmamış bir canlı olabilir. Peki ya turistlerin her yıl ziyaret ettiği plajların dışında kalan plajlar için ne demek gerekir? Sizce tüm plajlar keşfedildi mi? Eğer cevabınız evet ise, yazının devamında çok şaşıracağınız kesin. Şimdi, hep birlikte dünyanın en gizli kalmış 5 plajına daha yakından bakalım.

Lord Howe Adası-Avustralya

 

Yeni Zelanda ile Avustralya arasındaki Tasman Denizi’nde bulunan Lord Howe Adası’nın, Pasifik Okyanusu adaları içinde en güzel adalardan biri olduğu bilinmektedir. Lord Howe Adası, Sidney ve Brisbane’e uçakla 2 saat uzaklıktadır. Bu küçük ve anakaradan uzakta kalmış adacıklar, Avustralya’nın gizli kalmış köşeleridirler. Ada içinde herhangi bir kamu taşımacılığı, cep telefonu şebekeleri ve sokak lambaları yoktur. Adaya giden turistler ya yürümek ya da bisiklete binmek zorundadırlar. Ada, ziyaretçilerine nefes kesen dağ manzaraları, enfes dalış deneyimi, spor amaçlı balık tutma, elle sarıağız balığı besleme, tüplü dalış (scuba diving) gibi imkânlar sunmaktadırAdada Ned’s Beach, King’s Beach ve Blinky Beach kumsallarını da kapsayan 11 kumsal bulunmaktadır. Lord Howe Adası’na gitmek için en iyi zaman eylül ile haziran ayları arasıdır.

 

Salema-Portekiz

 

Lizbon’a 3 saat uzaklıkta olan Salema, iki sarp uçurum arasında kıvrılmış ilginç plajıyla görülmeye değer küçük bir balıkçı kasabasıdır. Salema ve plajı, kalabalık ve daima hareketli turistleri olan Algarve Sahili’nden uzakta dinginliğin adı gibidir. Kasaba, sosyal yaşantısı ve kültürü bakımından da otantikliğini kendi kendine sürdürebilmektedir. Salema, yalnızca bir ana caddesi, dışı beyaz alçıyla kaplı geleneksel evleri ve halk pazarıyla zarafetin ve huzurun merkezidir. Salema’da güneş banyosu yapabilir, balık tutabilir, falezlere tırmanabilir, kasaba çevresinde bisikletle gezebilir ve geleneksel deniz yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Salema’ya gitmek için en iyi zaman mayıs, haziran ya da ekim aylarıdır.

 

Çıralı-Türkiye

 

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar mevkiinde bulunan Çıralı, Türkiye’nin en gizli kalmış kumsallarından biridir. Çıralı kumsalı, milli park içinde yer almasından dolayı korunduğu için, insan etkisinin olmadığı bir alan olarak eşsiz bir yerdir. Ayrıca bu kumsal, nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağalarının da yumurtadan çıktığı kumsallardan biridir. Öyle ki burada, bu kaplumbağaların yuvaları ve yumurtaları da görülebilmektedir. Üstelik Çıralı Beldesi, klasik çağın en esrarengiz ikonlarından olan Olimpos Antik Kenti kalıntılarının da yakınında bulunmaktadır. Çıralıda Likya Yolu’nda yürüyüş yapabilir, klasik çağa ait kalıntıları gezebilir, caretta caretta’ların yumurtadan çıkışlarını izleyebilir ve kumsalda eğlenebilirsiniz. Çıralıya gitmek için en uygun zaman nisan ile kasım ayları arasıdır.

 

Phu Quoc Adası-Vietnam

 

Phu Quoc Adası, büyük ölçüde azgelişmiş ve az kişinin bildiği temiz ve düzenli kumsallarıyla tanınan bir adadır. Coğrafi açıdan Vietnam’dan daha çok Kamboçya’ya yakın olan ada üzerinde, oldukça büyük bir askeri tesis de bulunmaktadır. Adanın en büyük bölgesi ise, yoğun tropikal ormanlar tarafından kuşatılmıştır. Uzun kumsalı, turist gezinti yerlerine kadar uzanır; fakat adada daha küçük ve daha rahatlatıcı kumsallar da vardır. Adanın çoğuna motosikletle kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir ve adada en yaygın ulaşım aracı da motosiklettir. Phu Quoc Adası’nda dalış yapabilir, kanoya binebilir, masaj yaptırabilir ve taze balığın keyfi çıkarılabilir. Phu Quoc Adası’na gitmek için en iyi zaman kasım ile mart ayları arasıdır.

 

Bethany Beach-A.B.D.

Dünyanın en gizli kalmış 5 plajından sonuncusu ise, Bethany Beach’tir. A.B.D.’nin en yaya ve bisiklet dostu kasabalarından biri olan Bethany Beach, tamamlanmamış gibi görünen ve albenisi olmayan bir kumsala sahiptir. Listemizde favori plajlar arasında yer almasının nedeni ise, tatil+boş vakit sunması ve aile kumsalı denebilecek mütevazılıkte bir yer olmasından kaynaklanmaktadır. 11 kilometrelik bir Atlantik sahiline sahip olan kasaba, çocuklar için uygun etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar çekici durmayan bir kumsalı olsa da Bethany Beach, yakınındaki daha kalabalık şehirlerin plajlarından hem daha az kalabalıktır hem de görece daha iyidir denebilir. Burada yüzebilir, botla dolaşabilir, balık tutabilir ve golf oynayabilirsiniz. Bethany Beach’e gitmek için en iyi zaman mayısın ortalarıyla eylül ayları arasıdır.

okuyucularımızdan gelenler

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar