20.1 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarE-Posta Nedir?

E-Posta Nedir?

E-Posta Nedir?

E-posta internet ortamında gönderim sağlanan elektronik mektuba verilen isimdir. Geçmiş dönemlerde yaygın bir şekilde kullanılan klasik hali almış mektuplar ile benzer niteliği taşımaktadır. Hazırlanacak e-posta ile birlikte müzik, video, fotoğraf ve daha birden fazla dosya ekini gönderim sağlayabilirsiniz. İnsanlar arasında iletişim kurulmasına hızlılık kazandırmaya yönelik araçtır. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünya ülkelerinde sayısı milyarlar üzerine varan e-posta gönderimi sağlanmaktadır. Her e-posta adres ise örnek@örnek.com gibi bir yapı ile kullanılmaktadır.

 

İnternet ortamında e-posta alıp gönderebilmek için öncelikle bir hesap sahibi olmanız gerekmektedir. E-posta gönderimi için hizmet sağlayan ücretsiz birçok web sitesine ulaşabilirsiniz. Kendinize ait bir web siteniz var ise domain üzerinden e-posta oluşturabilir, siteniz bulunmuyor ise, Gmail, Microsoft Outlook, Yahoo Mail ve Yandex Mail ile işlemler yerine getirilebilmektedir.

 

1971 yılında Ray Tomlinson tarafından ilk e-posta gönderimi sağlanmıştır. İnternet yaygın bir şekilde kullanılmasının ardından standart postaların yerini daha fazla hıza sahip ücretsiz servis ağları yerini almıştır. 1996 yılından itibaren ise elektronik postalar normal şekilde iletilen postalardan daha fazla gönderim sayısı almaya başlamıştır. Bundan dolayı da şuanda normal postalar ile e-postalar kıyaslanamayacak kadar arasında ciddi derecede fark oluşmuştur. Elektronik ortamda haberleşmenize kolaylık sağlamak için şuanda bir e-posta adresi hesabı sahibi olmalısınız.

 

E-Posta Nasıl Oluşturulur?

 

E-posta hesabı sahibi olmak için öncelikle yukarıda saydığımız ücretsiz servis sağlayıcılarının sitesine giriş yapmalısınız. Daha sonrasında kendi kişisel bilgilerinizi gireceğiniz alana geçiş yapmalısınız. Burada sizlerden isim soy isim, doğum tarihi, cep telefonu gibi bilgiler talep edilmektedir. Bazı E-posta sağlayan web siteleri güvenlik açısından üyelerine onay kodu göndermektedir. Bundan dolayı kendinize ait cep telefon bilginizi vermeniz burada önem arz etmektedir.

 

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar