27 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 13, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGolden Globe Race (Altın Küre Yarışı)

Golden Globe Race (Altın Küre Yarışı)

Golden Globe Race (Altın Küre Yarışı),

dünyanın en zorlu ve prestijli tek kişilik, üç okyanus geçişi yapılması gereken, yelken yarışlarından biridir. Yarış, dünya çapında tek kişilik ve tek duraklı yelken yarışlarının en önde gelen etkinliklerinden biri olarak kabul edilir. Yarışın en önemli özelliği, yelkencilerin modern teknolojiden yoksun, klasik tasarımlı yelkenli teknelerle dünya etrafında tek başlarına yolculuk yapmalarıdır.

Golden Globe Race, ilk kez 1968’de düzenlenmiştir ve yelken dünyasında efsanevi bir yarış olarak tarihe geçmiştir. O dönemde yelkenli tekneler ve navigasyon teknolojisi modern düzeyde değildi ve yarış, yelkencilerin denizcilik becerilerini ve dayanıklılıklarını sınayacakları zorlu bir mücadeleydi. İlk yarışın galibi Sir Robin Knox-Johnston olmuş ve 312 gün süren tek kişilik yelken yolculuğu ile tarihe geçmiştir.

Golden Globe Race, modern zamanlarda 2018 yılında yeniden canlandırılmıştır. Yarışın katılımcıları, orijinal yarışta olduğu gibi eski tip yelkenli tekneler ve navigasyon ekipmanları kullanarak dünya etrafında tek kişilik yolculuk yaparlar. Yarışçılar, 30.000 deniz mili (yaklaşık 56.000 kilometre) uzunluğundaki yolculukları sırasında dünyanın en zorlu deniz koşulları ve doğal engelleriyle karşılaşırlar.

Yarışın katılımcıları, günümüzdeki teknoloji ve iletişim araçlarından yoksun olarak yelkenli tekneleriyle denizde yalnız kalır ve navigasyon becerileriyle rotalarını çizerler. Yarışın amacı, geleneksel yelkencilik ruhunu canlandırmak, yelkenlilerle yapılan tek kişilik uzun yolculukları teşvik etmek ve yelken dünyasına adanmışlık, cesaret ve azmi vurgulamaktır.

Golden Globe Race, yarışçılar ve denizciler arasında büyük saygı ve hayranlıkla karşılanır. Yelkenin zorluklarına ve doğanın güçlerine karşı tek başlarına mücadele eden yarışçılar, yelken dünyasında efsanevi kahramanlar olarak kabul edilirler. Bu eşsiz yarış, denizcilik tutkunları için büyüleyici bir deneyim ve izleyiciler için de ilgi çekici bir etkinliktir.

Golden Globe Race’in  2022 senesinde yapılan son yarışını, kazanan Güney Afrikalı yelkenci Kirsten Neuschäfer, dünya turunu 234 günde tamamladı ve Altın Küre’yi kazanan ilk kadın oldu.

“Kürekle okyanus geçen ilk Türk” unvanına sahip Sn. Erden Eruç’da 2026 yarışlarına katılmak için başvuru yaptığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
943 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar