23.4 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerJ Class Yatların Dönüşü

J Class Yatların Dönüşü

J Class Yatların Dönüşü

Efsanevi J Class, The Superyacht Cup Palma ve ötesindeki Med filo yarışlarına geri dönüyor. J Sınıfı bir kez daha aktif yarışa geri dönerken Andi Robertson ilerlemelerini takip ediyor

Palma‘daki Süper Yat Kupası, sporun en iyisi olarak kabul edilen bir sınıf olan J Sınıfı’nın mevcut neslinin en önemli turnusol testi yarışlarından biri olarak uzun süredir devam ediyor.

J Class Yatlar
J Class Yatlar

2013 ve 2014 yıllarında, beş J’nin Palma Körfezi’nde bir araya geldiği, Ranger, Hanuman, Velsheda, Rainbow ve Lionheart tarafından takdir edilen hızlı, sıkı ve eşit filo yarışları, 2017 Bermuda’s America’s Cup‘ın doruk noktası olan etkinliğin hazırlıklarının başlangıcı oldu. Invitational Regatta ve Newport, Rhode Island‘da ilk J Sınıfı Dünya Şampiyonası.

2017’de yedi yattan oluşan tüm zamanların rekorunu kıran filosu ve bugüne kadarki en son lansmanı ile aralarında Svea ve Topaz ile Rainbow (şimdiki ancak kenardan seyrediyor) ile Bermuda ve Newport en yüksek iki yattı.

Hemen takip eden günlerde, yarış aktivitesinde uzun bir düşüş oldu ve filonun yeniden inşa sürecinde olduğu ancak son zamanlarda görülüyor. Yarışlardaki bu düşüş sayısız nedenden dolayı açıklanabilir. Hanuman ve Lionheart tartışmasız en fazla kaynağa sahip en iyi iki takımdır ve programlarını beklemeye alırlar ve Lionheart için durum seyir halindeydi.

Ardından, 1999 yılında Ranger’ı inşa eden ve devreye alan hevesli sahibi John Williams, 2018 yılında trajik bir şekilde öldü.

Bu sezon, J Sınıfı yarış aktivitesi için tartışmasız bir artışa işaret ediyor. Mart ayındaki St Barths Bucket, şu anda kararlı bir genç Amerikalı’nın mülkiyetinde olan Ranger için ilk yarıştı. Daha sonra Nisan ayında Svea, oldukça deneyimli İsveçli sahiplerden oluşan bir sendikanın iyi finanse edilen ve güvenli ellerine devredildi.

Superyacht Cup Palma 2022, Velsheda, Topaz, Ranger ve Svea’nın yarışı başlatan silahlara yanıt vermesiyle şimdi sadece sekiz yıl içinde en büyük J filosunu görecek. Buna ek olarak, J Sınıfı Derneği’nin haberleri, Rainbow’un muhtemelen tekneyi yarışa götürmek isteyen yeni bir sahibine satılacağı yönünde. Durumun yükselişte olacağı kesin.

J Sınıfında Önemli Değişiklikler Yapıldı

Svea, Mayıs ayının başlarında ABD’den Avrupa’ya döndükten sonra Palma’da sadece bir haftalık eğitimin gücüyle Süper Yat Kupası’na ilk başlayacak. Bu nedenle, ekibinin beklentileri kontrol altında.

2017 Bermuda yarışlarına hazırlanmak için sadece 17 aylık rekor bir süre olan Svea, piyasaya sürülmesinden bu yana çeşitli ardışık vardiyalar gördü. Antigua 2020’de Topaz ile yaptığı yarıştaki kazadan bu yana yarışmadı. O zamandan beri yapılan değişiklikler arasında kalan, kalıcı rüzgâr altı dümeni sorunlarını ve trim sorunlarını düzeltmeye çalışmak için ön ayağın ileriye kaydırılması yer aldı. Bu aynı zamanda ön yelkenlerin tekrar kesilmesini de gerektirdi.

Tekneden bu yana Svea’nın kaptanlığını yapan Paul “PK” Kelly, “Kesinlikle bazı görevleri kısa sürede tamamlamamız gerekiyor, ancak yarış pistine geri dönmeyi dört gözle bekliyoruz” diyor.

“Ancak tüm mürettebatı sıfırdan alacağız ve gemi farklı bir sahibinin elinde. Bizim için zorluklardan biri, balasttan trim değiştirmeye, flok yolu eklemeye kadar pek çok değişiklik yaptığımızdan beridir. Örneğin izler Aynı konfigürasyonlardan gelen temel bilgiler açısından devam edecek çok az şeyimiz var ve bunu yapmaya çalışıyoruz.”

Kelly, “Palma bir ekip olarak birlikte öğrenmeye odaklanmıştır,” diye devam ediyor.

“Bouwe Bekking’in bizimle olması harika olacak ve Bouwe’dan ve Lionheart Lionheart ekibinden öğrendiğimiz bir şey, başarının tamamen düzenlilikle ilgili olduğu Bekking, Lionheart’ta uzun süredir taktikçi olarak uzun vadeli bir taktik lideriydi. Newport’ta dünya şampiyonasını herhangi bir yarış kazanmadan aldılar, ancak yıldan yıla mürettebatta mümkün olduğunca az değişiklik yaptılar. Ancak, şu anda bu muazzam bir öğrenme süreci olacak.”

Ranger’ın yeni bekçisi ve ilk kez büyük bir gemi sahibi olan kişi, St Barths Bucket‘ta muhteşem bir yarış başlangıcı yaptı.

Amerika Kupası şampiyonu Ed Baird, J Sınıfı’na ilk kez yelken açıp dümencinin yanı sıra Jordi Calafat‘ın desteklediği taktikler üzerine Kupa galibi John Kostecki de dâhil olmak üzere yıldız bir ekiple, Ranger galibiyeti almak için ilk girişimlerinde güvenle yola çıktı.

“Onlar harika makineler. Bu yüzyıl önce nasıl yapabildiklerini düşünemiyorum.” Baird, St Barth’a hayran kaldı “Çok büyükler ve koordine edilecek çok şey var.”

J Sınıfı Geri Dönüyor

En düşük dereceli tekne ve mürettebat için sadece birkaç günlük eğitim ile Ranger, güçlü Karayip ticaret rüzgârlarında ve sert denizlerde genel olarak hâkim olmak için pozisyonunu yeterince koruyabildi. Zarif ve iyi bir şekilde yelken açabilmesine rağmen, bu büyük gemiler tipik olarak çağdaş Kıyı TP52’leri olarak kullanılsa da, bunlara aşırı uzanmanın pahalı cezalara yol açabileceğini hatırlattı.

Daha önce kural ihlalleri nedeniyle büyük yarışları iptal eden Hanuman takımı örnek olarak iki kez ceza aldı. Bu etkili bir şekilde kazanma şanslarını sona erdirdi.

Ranger programını yöneten Greg Sloat, St Barth’taki galibiyeti evine götürmekten çok memnun oldu. “Oyuna girebilecek bir takım oluşturmaya çalışıyorduk. Bu asla onlarla ilgili değildi, daha çok grupla ilgiliydi ve bu nedenle bir değildi.”

“Kazanmak, gemide uzun saatler ve geceler geçirerek geçen otuz yıllık bağlılığın ödülüydü. Ancak, bir içerik sahibimiz var. Hidrolik üzerinde çok çalışıyoruz ve şimdi eskisinden daha fazla vinç gücüne sahibiz. .

“Ağırlığın dağılımına odaklandık ve aynı doğrultma anını elde etmek için yaklaşık altı tonu kaldırdık. Birincil hedef, ağırlığı öne taşımaktı, çünkü Ranger her zaman sert bir şekilde oturdu, bu nedenle tank ile pillerin çıkarılması ve arkadan gelen ağırlığa odaklandığımız daha hafif bir dümen.”

Palma’nın daha yumuşak okyanus ve deniz meltemlerinde muhtemelen her zaman daha fazla olmak üzere, en modern Ranger’ın hala geleceğine inanıyor. “St Barth koşulları bizim en iyi koşullarımız değil. Dalgaların hedefiyiz çünkü son derece ağırız ve atış yapacak zamanımız da var. Bu nedenle Palma’da daha küçük dalgalarla iyi performans gösterebileceğimize inanıyorum.”

Ranger’ın yeni sahibi sonuçlardan açıkça memnundu ve J Sınıfı tarihinin yanı sıra tekne tarafından büyülendiği anı şöyle anlatıyor:

“Ben Ranger’ı ilk kez New York City’den Amerika Kupası geldiğinde yaşadım. Onu oluşturmakta ve (ilk) Ranger’ın uzun süredir devam eden geleneğini sürdürmekte mükemmel bir iş çıkaran önceki sahipler ve ben onu uzun yıllar boyunca takip ettik.O müsait olur olmaz, satın alma sürecinde gezinebildik. Altyapımızın bir kısmını yenilemek ve modernize etmek için kapsamlı bir onarımdan geçmeyi başardık.

“Hedeflerinizi ve coşkunuzu gerçek hayattaki uygulamalarla eşleştirebileceğinizi çok nadiren görmeniz eğlenceli bir şeydi. Bu, o anlardan biri ve bunun için çok müteşekkirim. Geçmişi, çizgileri ve geçmişi seviyorum. Her şey J Sınıfı ve Rangers’ın özel karakteri olan benzersiz özelliklerle ilgili . ”

Yeni Bir Çağ

St Barth’ın rüzgârları genellikle 20 knot civarındaydı, bu da aksiyonun muhteşem olmasını sağlıyordu ve yarış yakındı. Her iki durumda da teknelerin rüzgara karşı rüzgarsız bir yarış parkurunda ne kadar güçlü ve yok edilemez olduğuna dair bir hatırlatma vardı.

Biraz sosyal uyumsuzluk olsa da kıyıdaki hava olumluydu. En önemli şey, yeni sınıf sekreteri Stuart Childerley liderliğindeki J Sınıfı temsilcilerinin sahipleri, mürettebatları ve hakemleri ve bu sınıf için daha dayanıklı, kapsayıcı ve uzun vadeli bir gelişme yaratmanın yollarını tartışmalarıydı.

Sahibinin beklentilerini ve memnuniyetini kontrol etmek esastır. Yüksek oktanlı ve son derece yüksek basınçlı 2017 sezonunun ardından biraz yanma oldu. Bu, Bouwe Bekking yönetimindeki Lionheart programıydı, ancak sezon öncesi antrenmanlarda en uzun ve en çok çalışan grup onlardı.

Açıkça iyi eğitildiler, bilgilendirildiler ve bilgi aldılar ve dünya şampiyonu olmanın inanılmaz memnuniyetini aldılar. Sorun şu ki Lionheart’ın sahipleri artık sık sık tekneye binmeye karar vermişler. Svea’nın yeni sahipleri sendikasının bu yıl da onu Med’de gezdirmeye istekli olduğu söyleniyor.

Optimizasyon derecesi ve kuralın maruz kaldığı baskı, Lionheart’ın yanı sıra Svea’nın tasarımcılar Juan Kouyoumdjian’ı optimizasyon konusunda yardımcı olmaya devam etmesine neden olurken, Hanuman Judel/Vrolijk ile işbirliği yaptı. Engelleri artırmaya yönelik bazı değişiklikler ve seçenekler, J Sınıfı’nda ‘olduğu gibi’ yarış sporuna daha fazla yönelen sahipleri üzdü.

‘ın en uzun süredir görev yapan ölçüm görevlisi Andrew Yates, “Geriye dönüp baktığımda, yoğunluğun bazı insanlar için aşırı olduğuna ve sürdürülebilir olmadığına ve herkesin hoşuna gitmediğine inanıyorum” diye hatırlıyor. Lionheart standardı çok yüksek kurmuştur. Bu kısmen bir dünya şampiyonluğu kazanma hedeflerinden kaynaklanıyordu ve America’s Cup J Sınıfı şampiyonluğu heyecan vericiydi.

Şimdi, dünyadaki çifte Olympian One tasarım omurgasız şampiyonu ve uluslararası yarış direktörü Stuart Childerley, 2026 veya sonrası için rotayı belirlemede kaptanlar, gemi sahipleri ve korumalarla işbirliği yapmaya kararlı. 2026’da Barselona’da düzenlenecek 37. Amerika Kupası’nın en önemli etkinliklerinden biri olacak gibi görünüyor ve sınıfın yeni sekreterinin mevcut dokuz J Sınıfı yatın hepsini orada toplama planı var.

Childerley, “Bence kilit nokta, uzun günler boyunca hiçbir faaliyetten kaçınmak ve ayrıca genişletilmiş bir plan uygulamaktır” diye açıklıyor. “Örneğin, şu anda tartıştığımız bir konu, Cowes Haftası’nın 150. yıl dönümü olan 2026. J Sınıfından katılımcıların orada olmasını diliyorlar.” Sezonun doruk noktası, Eylül ayında Js’nin grup halinde yarışacağı Sardinya’daki yedi günlük Maxi Yacht Rolex Cup’tır.

Velsheda sabittir ve mürettebat çalışması ve performans için en güvenilir tekne olarak kabul edilir. Topaz ile birlikte son birkaç yıldır yarışmaya devam ediyorlar.

Velsheda , taktisyen Tom Dodson da dahil olmak üzere seyahat kısıtlamaları nedeniyle birkaç kilit Kiwi mürettebat üyesinde yoktu – ancak bu yıl geri döndüler çünkü İngiliz Olimpiyat atleti Andy Beadsworth’u denizci Campbell Field ile birlikte Dodson’a yardım etmek için sonradan korudular.

Topaz, kurulduğu günden bu yana kaptan Peter Holmberg liderliğinde istikrarlı bir takım tutmaya çalışıyor ve her sezon istikrarlı bir şekilde artan sayılar elde ederek fayda sağlıyor. Geçen yıl Voiles de St Tropez’de yarışırken IRC sınıfı birincileri seçildiler.

Şu anda taze bir doz coşku ve geniş gözlü kan bol. Svea’nın yanı sıra Ranger’ın mürettebat üyelerinin çoğu, çeşitli Grand Prix yatlarında her hafta birlikte veya birbirlerine karşı yelken açtılar. Tek başına bu, su üzerinde adil, rekabetçi bir yelken açmanın yanı sıra rıhtımdaki işten sonra paylaşılan bira fikrine doğru önemli bir adımdır.

Geliştirilmiş Handikap

Spor için daha iyi bir gelecek için bir diğer önemli unsur, önde gelen Amerika Kupası tasarım direktörü guru Chris Todter tarafından oluşturulan J Sınıfı handikap kuralının güncellenmiş çeşididir. 1933’ün orijinal Velsheda‘sından 2017’de inşa edilen Svea’ya kadar uzanan küçük ama çeşitli bir filoyu oldukça engelleme süreci zorlu bir iştir.

Bununla birlikte, Todter, folyo ve gövde paketlerinin sürükleme ve hız oluşturma öğelerinin çoğunu hesaba katan yeni Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) tabanlı VPP‘yi tamamen güncelledi. Ayrıca giderek daha fazla denizcilik yeteneklerine odaklanıyorlar. CFD paketinin çeşitli durumlarda her teknenin daha hassas performans profilleri üreteceğine inanılıyor. Veriler, her bir teknenin performans analiz sistemi tarafından performans ve hava durumuna ilişkin gerçek zamanlı bilgilerin altı dakikalık bölümlerinin analizi yoluyla derlenir.

Saniyeler, şu anki J’ler neslinde sık görülen bir anlaşmazlık kaynağı olmuştur ve bu handikap güncellemelerinin gerçekte ne anlama geldiğini, dört Haziran’ın sonuna doğru Palma’da güçlerini birleştirdiğinde öğreneceğiz. Her zaman olduğu gibi, en ünlü yatlardan bazılarını bir arada bulundurduğunuzda, bu kesinlikle unutulmaz bir manzara olacaktır.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
924 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar