29.6 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarKürek Çeken Kadınlar

Kürek Çeken Kadınlar

Kürek Çeken Kadınlar

Kadın kürekçilerle ilgili yazılar yazmaya devam edeceğimi defalarca yazdım. Sözümün arkasında durup, 8 tek kadın takımını yarış parkurunda görene kadar devam etmeyi umuyorum. Bu hafta yine gençliğinde kürek çekip, hala peşini bırakmayıp master kategori yarışlara gelen İnci Selçuk’u Galatasaray kulübünde ziyaret ettim. İnci’yi tanımayanlar için tanımlamam gerekirse, benim aklıma arkanızda tam güvenebileceğiniz güçlü bir ortak ve sırtınızı dayayabileceğiniz güçlü yürekli bir kürekçi olarak tanımlıyorum ben onu. İnci’nin yolculuğu hakkında ve kadın küreğinin nasıl geliştirileceği üzerine  önce sohbet ettik, sonra da günlük koşu ve core (bedenin koçanı da diyorum ben) güçlendirici antrenmanımızı beraber yaptık.
Kürek sporu, İnci’nin hayatında iki kez dönüm noktası olmuş. Kürek sporu ile 11 yaşındayken Bulgaristan Varna’da tanışıyor. O dönem Bulgaristan henüz ‘Doğu Bloku Ülkesi’ . Okulun uzun boylu kızları arasında ve atletizm takımında yer alıyor. Atletik kabiliyetine göre beden eğitimi gözlemcileri onu spor okulu sınavına davet ediyorlar. Önce bu davetiyenin önemini tam kavrayamamış. Ancak, bir komşuları bunun Doğu Bloğunda önemli bir fırsat olduğunu söyleyince, sınava katılmaya karar veriyor. İlk sınav, bir dizi dayanıklılık, çeviklik ve kuvvet denemeleri içeren elemeyi başarıyla geçince, onu ikinci eleme öncesi kampa alıyorlar.
Bugünlerde Milli Eğitim ve Spor bakanlıklarının benzer bir çalışması olduğunu duydum TOHM adı verilen proje yetenekli çocukları seçip, doğru yönlendirip ve özel ilgi göstererek ülkemize olimpik seviyede sporcu yetiştirmek. Antrenörlerin en önemli yardımcıları olan annelerimizin eğitim ile desteklenmesini de kapsayan geniş bir program. Bu çok uzun bir yolculuk umarım başarılı olur. Bu da başka bir yazı konusu olsun.
kurek ceken kadinlar
İnci ikinci elemeyi de başarıyla geçiyor ve onu en zor branşlardan birinde kürek sporunda yetiştirmeye karar veriyorlar. Spor okulunda farklı branşlardan pek çok sporcuyu o dönem Bulgaristan’ı en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş şekilde en titiz şekilde yetiştiriyorlar. Alınacak, vitaminler, besinler, normal lise eğitimi ve tabii ki teknik, taktik yorucu antrenmanlar ve psikolojik destekler belirli bir program dahilinde uygulanıyor. Sporcu kendini emin ellerde ve güvende hissediyor. 12 yaşında ilk yarışını tek çiftede çekip birinci oluyor. Küreğin özel yetenekli sporcularından biri İnci. Liseyi onuncu sınıfa kadar okuyor, daha sonra meslek olarak ekonomi okumak istiyor ve iki yıllık ekonomi bölümüne kaydoluyor. Bu arada iki yıl kadar kürek hayatından uzaklaşıyor. Tam stajı devam ederken, pek çoğumuzun gençlik döneminden hatırlayacağı Bulgaristan’da bir politika değişikliği oluyor ve pek çok Bulgaristan Türkü o dönem büyük göç ile Türkiye’ye geliyor. O dönemin en çarpıcı hikayesi Naim Süleymanoğlu’nun sanırım. Bulgaristan’da yaşanılan insani zorluklara Dünya kamu oyunun dikkatini çekebilmesi için inanılmaz bir Dünya rekoruna imza atıp, cep herkülü ünvanı ile Time dergisine kapak olması gerekmişti. İnci 19 yaşındayken bu büyük göç kapsamında İstanbul’a ailesi ile göç ediyorlar.  O zamana kadar yurt bilip, yuvam dediğiniz yeri, herşeyi geride bırakıp İstanbul gibi kaotik bir metropole gelmek kolay travmalar değiller. Burada da açılan özel üniversite sınavını geçerek çalışma ekonomisi bölümünde hem okuyor hem de geçim sağlayabilmek için bir yandan da çalışıyor.
İnci için zor bir uyum süreci beraberinde geliyor. Türkçesi o kadar iyi ve seri değil, bir Doğu Bloku ve düzen ülkesinin kültüründen sonra, bir kaos düzeni kültürüne adapte olmaya çalışıyor. Yine kürek sporu bu geçişte kurtarıcı oluyor. Aynı yıl, Galatasaray Kürek Takımı ile yolları kesişiyor, o dönemki kürek partneri Gülay bana hem dil, hem kültüre adapte olmakta çok destek oldu diye anlatıyor. Tabii çocukluktan küreğin yerleştirdiği pes etmeme azmi, hayatın veya suyun zorlukları ne olursa olsun devam etmek için gereken iç güç, dayanıklılık gibi özellikleri de ben eklemek istiyorum. Bir insanın gençken geliştirebileceği en önemli meziyetlerden bunlar.
kürek çeken kadınlar
kürek çeken kadınlar
Varna’daki takımda kadın sporcu sayısı erkek sporcu sayısından daha fazlaydı, takımda yer almak için iyi sporcu olmanız yeterliydi diye anlatıyor. Türkiye’de tekne kullanımı sırasında erkek sporcuların öncelikli olduğunu anlatıyor. Bu yüzden iyi bir teknede yer alabilmek için muazzam bir efor sarf ederek kendinizi ispat etmeniz gerekiyor. Türkiye’ye geldikten sonra öğrendiğim şey sadece liyakatınızın en üst düzey olması burada yeterli olmuyor. En iyi dereceyi yaptıktan sonra gidip tekrar talep etmeniz ve ısrarla istemeye devam etmeniz şart diye anlatıyor. Ancak o halde, üst düzey başarının ardından statü de gelmeye başlıyor diye anlatıyor. Milli takıma seçildiği dönemde onunda Elif Lermi gibi takımda tek kadın sporcu olarak kaldığı bir dönem var. Ve şampiyonaya var gücüyle erkek sporcularla birlikte tek çifte yarışı için çalışıyor, ancak yola çıkmaya bir hafta kala bizim yöneticiler kadın sporcu götürmekten vaz geçiyorlar. Travma üzerine travmalar atlatmak ancak kürekçi ruhlu kadınların üstesinden gelebildiği bir mücadeledir.
inci2

 

Dünya’nın pek çok yerinde kadınlar kendilerini ispat için daha fazla çalışıyorlar ama bizim ülkemizde Duygu Asena’nın kitabını adlandırdığı güne kadar bu hiç konuşulmuyordu adeta. ‘Kadının Adı Yok’ . İnci, Bulgaristan’da hiç tanışmadığı bir kadın ayrımcılığı ile de tanışıyor burada. Kadın’ın insan olduğunun idrak edilmesi. Hayatın kadın ve erkek birlikte eşit olarak omuzlandığının ve hiç birinin diğerini sömürmemesi gerektiğinin, doğal olanın bu olduğunun idrakı önemli. Yine bizim ülkemizde İnci’nin burada uyum sağlamakta zaman harcadığı ve benim ısrarla kürek sporu ile tedavi edileceğini düşündüğüm önemli özelliklerden bahsediyor, insanların birbirlerinin alanlarına saygısı, sınırlarını bilmek ve sorumluluk taşımak ve kıymet bilmek; hem emeğin kıymetini hem malzemenin kıymetini bilmek. Hem hiç bir emeği, hem o emekle yaratılan hiç bir değeri miras yedi gibi har vurup, harman savurmamak. Hem dostluklara vefa göstermek, hem de şu yaşadığımız çılgın tüketim dünyasında ne duyguları ne değerleri bitirmemek, doğayı saygıyla kucaklamak. Ve belki de hepsinden önemlisi bir ekip içinde uyumla çalışırken tam bağımsız bir birey ve bilinç sahibi olabilmek, diğer deyişle tam bağımsız özgür bireyler olabilme bilincinin kazanıldığı bir spor branşı kürek. Kürek sporu ile uğraşan çocukların en önemli kazanımlarından olan bu hasletler, toplum bireylerine yayıldığında, toplumlar uzlaşı ve uyum halinde ilerleme becerisi göstermede kolay yol alıyorlar.
Galatasaray Kürek Kulübü İnci’nin ikinci yuvası gibi oluyor. Eşi de kendi gibi bir kürekçi ve antrenör. Ve Türk sporuna kendi evlatları da dahil olmak üzere kürekçi kazandırmaya çalışıyorlar. Kadın kürekçi sayısı nasıl artacak sorusunun ilk yanıtı ‘kadın antrenör‘ şart diyor. Türk toplumu muhafazakar bir toplum. Okullarda yapılan taramalarda yetenekli kız çocuklarının aileleri ile kadın antrenörlerin konuşması gerekli diyor. Kız çocuğunu spora yönlendirmelerini istediğimizde, erkek antrenörlerin aileleri ikna etmesi daha zor oluyor diyor. Aynı zamanda elit sporcuların teknik, taktik, kondüsyon, beslenme ve psikolojik antrenmanlarının da üst düzey yapılması gerekiyor. Bu durumda kadın sporcularla kadın antrenörlerin ilgilenmesi yine şart diyor. Kürek dünyada da ağırlıklı olarak üniversite ve akademik bir spor. Bu yüzden okulların önem vermesi şart. Yurt dışında okumak isteyen öğrencilere en çok kürek bursu verilmektedir. Özellikle kadın sporcularda daha da kıymetli ve daha kolay burs bulmaktalar. Çocukları televizyon, telefon ve bilgisayar başında kaldırıp hayatın içine katmakla ilgili katkısı da çok. Kürek çocukları çoğunlukla öğrenim hayatlarında da başarılı ve ayrıca birer meslek sahibi oluyorlar bu da onların gelecekteki hayatlarında kıymetli bir çevre içinde olmalarını sağlayacaktır. Bu pozitif değerlerin velilere ve okullara çok iyi aktarılması gerekli. Bu entellektüel aktarım ve gelişim, kültürel gelişimi de beraberinde getirecektir. Gelişen çevre, seyirciyi, sponsoru da beraberinde taşıyacaktır.
Elif Lermi’nin ortaya attığı 8 Mart 2022 yılında düzenlenecek bir kadın kürek etkinliği konusunda İnci ile de hayaller kuruyoruz. İnci’nin 8 tek kadın takımı için bir önerisi var. Düzenlenen master kategori yarışlardan birinde, yarışa tek bir 8 tek kadın takımı ile de olsa katılalım, gerekirse erkek sporcularla aynı yarışta yarışalım diyor. Bu bir varlık bilincinin gösterisi olurdu. Kadının Adı Var diyebilmenin ve bir yolu açabilmenin göstergesi olurdu. Yıllarca erkek dominant camialarda bir kaç kadın sporcu olarak kalmanın verdiği yürek gücünü orada hissediyorum.
İnci Selçuk çok özel yetenekli, özel güçlü, yılmaz kürekçi yürekli kadın sporcumuz, şu an üniversitelerimizden birinde halen yeni bir kürek takımı oluşturmaya çalışmakta. İnci denildiğinde gücü ile size güven bir partneriniz var demektir. 8 Tek kadın takımının üçüncü koltuğu da tamam. Şimdi küreklere asılıp yola devam etmeli.

 

Mayıs 2018 Sapanca Türkiye Master Kadınlar Yarışı (4x çifte kategori )   Rengin Taşçı – İnci Selçuk – Aslıhan Dizdaroğlu – Harika Salepçioğlu Kaya

 

Yazı:Behice Aslıhan Dizdaroğlu© Copyright
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar