23.7 C
İstanbul
Pazar, Eylül 24, 2023
spot_img
Ana SayfaYazarlarRadar Reflektörü 

Radar Reflektörü 

Radar Reflektörü

Radar Reflektörü, teknenizde aktif veya pasif bir radar reflektörü yoksa, gemilerin size görmesi mümkün olmayacaktır. Özellikle görüş mesafesinin kısıtlı olduğu zamanlarda yapılan seyirler, en tehlikeli seyirler arasındadır.

Geceleyin veya yoğun siste yapılan seyirlerde, her zamankinden daha fazla dikkatli olunmalıdır. Hızlı deniz otobüsleri veya gemiler gibi deniz araçları, deniz üzerindeki diğer küçük tekneleri görmek için radar sistemleri kullanırlar. Ancak söz konusu radara sahip teknelerin, radarlarının etkin çalışması için radar sinyallerinin kendilerine geri yansıması gereklidir.

Yukarıdaki fotoğrafta hem yeni tip çubuk gibi olan hem de eski balıkçı tipi radar reflektörleri görünmektedir.
Yukarıdaki fotoğrafta hem yeni tip çubuk gibi olan hem de eski balıkçı tipi radar reflektörleri görünmektedir.

Yelken direği metaldir ve reflektör gibidir!!! 

Yukarıdaki cümlede yazıldığı gibi bir çok kişi, her metal yüzeyin rahat dalgalarını rahatlıkla yansıttığını sanılır. Maalesef doğru bir bilgi değildir. Yuvarlak profil hatlı metaller, sinyalleri geri değil farklı yerlere yansıtırlar. Bu da, radar ekranında eko oluşturamaz ve görünmeyi mümkün kılmaz. 

O yüzden yelkeni teknenizde olsa, metal bir teknenizde olsa daima radar reflektörü taşımanız gereklidir. İngiltere’de bir kaç yıl önce, gündüz vakti, bir geminin, başka bir yelkenli tekneye çarpması sonucunda, uzun yıllar, yelken direklerinin radarda görünmediği tartışma konusu olmuştu. 

Radar reflektörü nereye takılmalıdır; 

Radar reflektörleri, ne kadar yükseğe takılırsa o derece etkili olmaktadır. Yelkenli tekneler, direğe tutan tellere ve mümkünse en üst seviyelere doğru asmalıdırlar. Motorlu teknelerde mümkün olduğunca yukarıya ve 360 dereceden görünür bir şekilde reflektörleri asmalıdırlar. 

Aktif mi pasif radar reflektörü mü? 

Ülkemizde her mevsim yoğun sis koşulları yaşanmıyor. Sürekli gece seyri yapan bir amatör denizci toplum da değiliz. Dünya turuna çıkan denizci dostlarımızın da sayısı fazla değil, okyanusları sürekli geçmiyoruz. O yüzden aktif radar reflektörüne ihtiyaç duymayabiliriz. Aktif sistemde, tekneye ulaşan eko dalgalar, güçlendirilerek mevcut radara geri yansıtılır. Böylece radarda, daha belirgin bir görüntü hedeflenir. 

Eğer, sürekli gemi trafiğinin yoğun olduğu İstanbul ve Çanakkale Boğaz’larında seyir yapmıyorsanız, elektrikle beslenen aktif radar reflektörüne ihtiyacınız olmayacaktır. 

 

 

Ateş Akdoğan© Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar