16.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023
spot_img
Ana SayfaAktüelSeturMarinas, Sürdürülebilirlik Hedefleri Doğrultusunda Çalışmalarını Sürdürüyor.

SeturMarinas, Sürdürülebilirlik Hedefleri Doğrultusunda Çalışmalarını Sürdürüyor.

SeturMarinas, Smartium Clean teknolojisi ile deniz yüzeyindeki atıkları temizliyor

SeturMarinas, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yürüttüğü faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Çevre sorunlarına özgün ve öncü teknolojilerle çözüm getirme misyonuyla atıkları azaltmak ve geri kazanmak için geliştirilen Smartium Clean projesi ile deniz yüzeyindeki kirlilik azaltılacak.

Koç Bilgi Savunma Teknolojileri A.Ş ve Setur Marinaları’nın ortaklaşa geliştirdiği Smartium Clean cihazları ile, Setur Marinaları’nda su üzerinde yüzen plastik, cam, yağ vb. atıklar temizleniyor. Proje kapsamında geliştirilen otonom ve manuel kullanım seçeneğine sahip cihazlar, suda bulunan atıkları topluyor. Smartium Clean teknolojisi, Temmuz ayı itibarıyla marina çalışanlarına verilen özel eğitimin ardından Türkiye’deki tüm Setur Marinaları’nda kullanılmaya başlandı.

Smartium Clean Tekne Hakkında

Yaklaşık 45 kg ağırlığındaki Smartium Clean cihazlarda yön hareketlerini sağlayan 2 adet motor bulunuyor. Uzaktan kumanda ile açık alanda 1000 metreye kadar kontrol edilebilen deniz aracı; plastik, poşet, cam gibi cisimleri tespit eden kamera ve ön-arka kısımlarda bulunan ikişer adet su geçirmez ultrasonic sensörleri içeriyor. Araçta aynı zamanda haberleşme için 2 adet hava ünitesi anteni de bulunuyor. Manuel veya otonom modda kullanılabilen Smartium Clean manuel modda kullanılırken uzaktan kumanda ile yönü belirlenebiliyor. Otonom modda uzaktan kumanda üzerinde daha önceden belirlenen noktalara otomatik olarak yönlendiriliyor.

seturmarinas
SmartiumClean
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar