12.3 C
İstanbul
Pazar, Nisan 14, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarTeknelerde Hibrit Motor Kullanımı

Teknelerde Hibrit Motor Kullanımı

Teknelerde Hibrit Motor Kullanımı

Yakın zamana kadar teknelerde hibrit veya elektrikli motorlar kullanmak maliyetli idi.Ancak, daha fazla  tekne üreticisinin seçenek olarak hibritleri kullanmaya başlamasıyla ve içten yanmalı motor üreticilerinin hibriti, hatta tam elektrikli olanı gelecek olarak görmesi nedeniyle işler değişmeye başladı.

Otomotiv sektöründeki ölçek ekonomileri de fiyatları düşürüyor ve giderek artan sayıda tekneci, sessiz elektrikli yolculuğun avantajlarından yararlanmaya başladı.Gerekli olan büyük akü grupları aynı zamanda jeneratörleri gece boyunca demirde çalıştırma ihtiyacının da yerini almaya başladı.

Hibrit sistemli motorlar, içten yanmalı motorlarla elektrik motorlarını birleştiren ve genellikle yakıt tüketimini ve emisyonları azaltan bir teknolojidir. Hibrit sistemler genellikle şu ana bileşenleri içerir:

İçten Yanmalı Motor: Hibrit araçlarda genellikle benzin veya dizel motorları kullanılır. Bu motorlar, aracı tahrik etmek için geleneksel yakıt kullanır.

Elektrik Motoru: Hibrit araçlarda elektrik motoru da bulunur. Elektrik motoru, aracı elektrik enerjisiyle tahrik etmek için kullanılır. Bu motorlar genellikle şarj edilebilir bataryalardan güç alır ve frenleme sırasında kinetik enerjiyi yeniden kazanmak için regeneratif frenleme özelliğine sahiptir.

Batarya Paketi: Hibrit araçlarda, elektrik motorunu beslemek için bir batarya paketi bulunur. Bu batarya paketi genellikle lityum-iyon gibi modern teknolojiye sahip bataryaları içerir.

Güç Kontrol Ünitesi (ECU): Bu sistemlerde, içten yanmalı motor ve elektrik motoru arasındaki güç dağıtımını yönetmek için bir güç kontrol ünitesi bulunur. Bu ünite, aracın çalışma koşullarına göre içten yanmalı motor ve elektrik motoru arasında geçiş yapar ve en verimli çalışmayı sağlar.

Fuarlar da görülmeye başlayan Hibrit motor üreticilerin birkaçını sizinle paylaşıyoruz.

Küçük bir deniz motorunun yerine geçecek bir ürün arıyorsanız Berlin merkezli Arens, yakıtlar arasında geçiş yapabilen 379cc iki silindirli 11kW (14,3hp) hibrit bir motor geliştirdi.

Sekiz yıldır geliştirilmekte olan Arens Syprop, termal, saf elektrik, 4kW jeneratör, hidrorejeneratör ve güçlendirici olarak çeşitli modlarda kullanılabiliyor.

Takviye modunda, hem içten yanmalı motor (ICE) hem de elektrikli tahrikler bir araya getirilerek 16kW/20,8hp maksimum çıkış sağlanır.

İngiltere merkezli AR Peachment, en popüler deniz dizel motorlarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış kendi paralel hibritini geliştirdi .

48V olarak yapılandırılmış olan hibrit, dizel modunda aküleri otomatik olarak şarj eden 10kw (13hp) elektrikli tahrik sunuyor.

Aynı gaz kelebeği kolu hem dizel hem de elektrikli tahriklerde kullanılabilir ve pervane, yelken seyrinde bir hidro-rejeneratör görevi de görmektedir.

Yelken yapar iken akülerinize  elektrik yükleyip sadece elekriklemi moturunuzu kullanmak istiyorsunuz? Bunun  öncüsü Finlandiya merkezli Oceanvolt’tur.

Seri sistem, mevcut bir yelkenli motorun doğrudan yerine geçer ve ayrı bir jeneratöre bağlanabilir veya aküde depolanan yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalıştırılabilir.

Değişken hatveli Servoprop, mümkün olduğu kadar çok hidro-rejenerasyondan yararlanacak şekilde tasarlanmıştır; bu nedenle yazılım, optimize edilmiş kanatların yelken altındayken ideal açıya döndürülmesine yardımcı olur.

İleriye veya arkaya bakacak şekilde monte edilebilen Servoprop 15, 7-8 knot’ta 1kW üretebilir, ancak yeni ve daha büyük Servoprop 25, 6 knot’ta 1kW ve 10 knot’ta 5kW üretebilir.
Fransız Blue Nav şirketi ,mevcut motorunuza dokunmadan tekneye eklenebilecek aparatlarla çözüm sunmaktadır.
Hibrit motorlu araçlar, içten yanmalı motorlarının yanı sıra elektrik motorlarından da enerji alarak sürüş performansını artırabilir ve yakıt tüketimini azaltabilir.  Bu nedenle, hibrit sistemli motorlar, hem çevresel etkileri azaltmak hem de yakıt ekonomisi sağlamak için popüler bir seçenektir. Önümüzdeki yıllarda bu tip motorların kullanımın artacağını düşünerek gelişmeleri takip etmekte yarar olacağını düşünüyoruz.
yelkenci.org © Copyright
Önceki Yazı
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
880 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar