27.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarTürkiye Denizlerinin Tuzluluk Oranı

Türkiye Denizlerinin Tuzluluk Oranı

Türkiye Denizlerinin Tuzluluk Oranı

Karadeniz

Karadeniz, kuzeyimizi çevreleyen ve Türkiye’nin önemli denizleri arasında yer alan bir su kütlesidir. Doğudan batıya yaklaşık 1.175 kilometrelik geniş bir alana yayılan ve toplamda 8.350 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip olan Karadeniz, Marmara Denizi hariç olmak üzere 461.000 km²’lik bir alanı kaplar. Denizin en derin noktası 2.210 metreye ulaşırken, Marmara Denizi üzerinden Ege Denizi’ne bağlanır.

Karadeniz’in batıdan doğuya doğru böbrek şeklinde uzanan coğrafi yapısı, bölgenin karakteristik özelliklerinden biridir. Bu deniz, çevresindeki ülkelerin önemli liman kentlerine ev sahipliği yapar. Köstence, Mankalya, Burgaz, Varna, Odessa, Sivastopol, Yalta, Kerç, Novorossiysk, Soçi, Sohum, Poti, Batum, Hopa, Trabzon, Samsun, Ordu, Giresun, Sinop ve Zonguldak gibi limanlar, Karadeniz’in üzerinde bulunan önemli şehirler arasındadır.

Karadenizin tuzluluk oranı tam olarak %18 ‘dir.  Bu oran karadenizi en düşük tuzluluk oranına  sahip denizlerimizden biri haline getirmektedir.

 

Marmara Denizi

Marmara Denizi, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan bir iç denizdir. Ege Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Boğaziçi ve Çanakkale Boğazları aracılığıyla denize açılır. Yaklaşık olarak 11.350 km²’lik bir alanı kaplar ve Türkiye’nin en küçük denizlerinden biridir.

Marmara Denizi, coğrafi açıdan önemli bir konuma sahiptir ve İstanbul gibi büyük şehirleri çevreler. İstanbul Boğazı aracılığıyla Karadeniz ile bağlantılı olması, Marmara Denizi’ni uluslararası deniz trafiği açısından da önemli bir geçiş noktası haline getirir.

Marmara denizine Karadeniz’den gelen üst akıntılardan dolayı üst kısımlarında tuzluluk oranı %23 tür. Marmara denizinin alt kısımlarında tuzluluk oranı ise %36 civarındadır.

Ege Denizi

Ege Denizi, Türkiye’nin batısında ve Yunanistan’ın doğusunda yer alan bir denizdir. Türkiye’nin batısındaki Ege Bölgesi’ni çevreler ve Akdeniz’e bağlanır. Ege Denizi’nin kıyıları boyunca birçok turistik destinasyon ve adalar bulunur.

Ege Denizi, tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Antik Yunan, Roma ve Bizans gibi uygarlıkların merkezi olmuştur. Bu nedenle, denizde birçok antik kalıntı ve tarihi miras bulunmaktadır.

Ege denizinin kuzeyinde tuzluluk oranı %33 güneyinde ise tuzluluk oranı %37 seviyesindedir.

Akdeniz

Atlas Okyanusu’na bağlı, kuzeyinde Avrupa, güneyinde Afrika, doğusunda Asya kıtaları bulunan deniz. 2.5 milyon km² civarında alanı kaplayan deniz Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’ndan; Süveyş Kanalı ile de Kızıldeniz’den ayrılır. Akdeniz’in tuzluluk oranı ‰ 38 (binde 38) olup tuz oranı fazla olan denizler grubunda değerlendirilir.

Tuzluluk oranı, deniz suyunda bulunan çözünmüş tuz ve minerallerin miktarına bağlı olarak değişebilir.

 

Önceki Yazı

 

Ayşegül Ba.. Göndermiştir.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar