26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 13, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüelTÜRKİYE’NİN İlk Dijital Sualtı Telefonu İçin İmzalar Atıldı

TÜRKİYE’NİN İlk Dijital Sualtı Telefonu İçin İmzalar Atıldı

TÜRKİYE’NİN İlk Dijital Sualtı Telefonu İçin İmzalar Atıldı

 

Koç Savunma’nın TÜBİTAK BİLGEM iş birliği ile geliştirdiği yeni nesil dijital sualtı telefonu D-Satel’in Türk savunma sanayiinde yeni bir kilometre taşı olması bekleniyor. Yerli ve milli D-Satel teknolojisi, Türkiye’yi küresel pazarın lider oyuncularından biri haline getirecek.

Türkiye savunma sanayiinin yenilikçi markası KoçSavunma (Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri AŞ) ve TÜBİTAK BİLGEM (TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi), Cumhuriyet’in 100. yılına, sualtı ve su üstünü kesintisiz ve dijital olarak bağlayan güçlü bir projeyle hazırlanıyor. Sualtı haberleşmesinde dijitalleşmeyi farklı bir platforma taşıyan Yeni Nesil Dijital Sualtı Telefonu (D-Satel), KoçSavunma ve TÜBİTAK BİLGEM üst düzey yöneticilerinin katılımıyla TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi Gölet Test Sahası’nda düzenlenen bir lansmanla kamuoyuna tanıtıldı.

TÜBİTAK BİLGEM ve KoçSavunma’nın iş birliğiyle üretip geliştireceği D-Satel teknolojisinin, Türk savunma sanayiinin önemli kilometre taşlarından biri olan MİLGEM 6, 7 ve 8 gemilerinden başlayarak Türk tipi fırkateynlerde (TF-2000) ve sonrasında tüm yeni gemilerde devreye alınması bekleniyor.

D-Satel’in tanıtım toplantısında konuşan TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Ali Görçin: “Kamu ve özel sektör arasında sağlanan bu iş birliğinin gerek teknolojisi gerekse ülkemize sunacağı katma değer ile bu alandaki yeni girişimlere yol göstereceği kanısındayım. Suüstü gemileri ve REİS sınıfı denizaltılarımız için sualtı telefonu geliştirme faaliyetlerinden edinilen tecrübe ve bilgi birikiminin küresel ölçekte rekabet edebilen yerli ve milli bir dijital sualtı telefonuna dönüşmesi, savunma ürünlerimizin yerli ve milli karakteri açısından güçlü bir potansiyel ifade ediyor. Türk savunma sanayiinin uluslararası pazarlarda rekabeti için önemli bir koz oluşturan D-Satel, geleceğin dijital harp teknolojileri alanında dünya standartlarını karşılarken aynı zamanda yerli ve milli duruşumuzu güçlendiren bir teknoloji olarak kritik görevler üstlenecektir. Hem ürün geliştirme hem satış ve ihracat hem de satış sonrası hizmetleri kapsayan bu tür iş birlikleri, KoçSavunma – TÜBİTAK BİLGEM örneğinde olduğu gibi Türk savunma sanayisi içerisinde doğru tasarlanmış iş modellerini de cesaretlendirecektir.”

KÜRESEL PAZARDA AKTİF OLACAK

KoçSavunma Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Tekinkaya, Dijital Sualtı Telefonu (D-Satel) projesinin savunma sanayiinde dijitalleşmenin geldiği düzeyi göstermesi açısından önemli olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Savunma sanayiimizin Ar-Ge çalışmalarındaki başarılı ismi TÜBİTAK BİLGEM ile yenilikçi teknolojileri ülkemize kazandıran KoçSavunma arasında Satel ile başlayan iş birliğinin, D-Satel ile yepyeni bir seviyeye ulaşmasından gurur duyuyoruz. Savunma sanayiindeki dijital dönüşüme ivme kazandıran D-Satel projesi, savunmanın gündemini oluşturan yeni harekât şartları, daha hızlı ve esnek haberleşmeye duyulan acil gereksinimler doğrultusunda gündeme geldi. Ses ve mors kodlarıyla yapılan mevcut sualtı telefonu haberleşme yeteneklerinin yanı sıra kısa kodlu mesajlaşmaya imkân veren çeşitli sayısal protokolleri kullanma ihtiyacı, bugün sualtı haberleşmesinin dijital platformlara taşınmasını giderek hızlandırıyor. TÜBİTAK BİLGEM ve KoçSavunma’nın iş birliğiyle geliştireceği Dijital Sualtı Telefonu (D-Satel) teknolojisi, dijital iletişim yeteneklerinin ötesinde geriye dönük uyumluluk özelliği ile mevcut sistemlere entegre çalışabiliyor. Bu, yerli ve milli iletişim platformlarında bütünselliği sağlamak ve ekonomik değerler itibarıyla savunmaya büyük bir avantaj sunuyor. Savunma sanayimizin küresel pazarlardaki yerini güçlendiren bu tip projelerin sayıca artmasını ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

KOÇSAVUNMA TEKNOLOJİYİ GELİŞTİRECEK

KoçSavunma ve TÜBİTAK BİLGEM arasındaki mutabakatla belirlenen iş paylaşımı çerçevesinde KoçSavunma; transdüserlerin geliştirilmesi, mekanik tasarım, entegre lojistik destek, garanti, bakım, yedek parça temini, pazarlama ve satış konularıyla birlikte teknoloji geliştirme maliyetlerini karşılayacak. TÜBİTAK BİLGEM ise bu süre içinde ana ünitenin yazılım ve donanım bileşenlerini geliştirecek. Böylece ilk ürünün test faaliyetleri de dahil olmak üzere iki yıl içerisinde kullanıma hazır hale getirileceği bildiriliyor.

SAVUNMA SANAYİİNDE YENİ İŞ MODELİ

Dijital Sualtı Haberleşme Telefonu (D-Satel) projesinin önemli çıktılarından biri de TÜBİTAK BİLGEM ve KoçSavunma tarafından sürdürülen iş modeli oldu. Dijital Sualtı Telefonu (D-Satel) geliştirilmesine yönelik sözleşme 24 Mayıs 2022’de KoçSavunma ve TÜBİTAK BİLGEM arasında imzalandı. Ürün KoçSavunma markasıyla piyasaya sunulacak, TÜBİTAK BİLGEM’e her bir satış için hizmet ve lisans ödemesi yapılacak. Türkiye savunma sanayiinin yenilikçi markalarından KoçSavunma, TÜBİTAK BİLGEM ile iş birliğiyle geliştirecekleri D-Satel’in üretimini gerçekleştireceği gibi bu ürünlerin hem yurt içi hem de küresel ölçekte pazarlanması ve satış sonrası hizmetlerini yerine getirecek.

 

Önceki haber

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar