21.5 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_img

Yalıkavak

Yalıkavak

Bodrum yarımadasının en geniş ve en güzel koylarından biridir. Bodrum’a 18 km. uzaklıktadır. Çevresinde mandalina bahçeleri bulunmaktadır.37’06’5N,27’15’5E

Batı ve Kuzeybatı rüzgarları dışındaki tüm rüzgarlara kapalı olduğu için güvenli bir demirleme yeridir.Koyun içine de uygun herhangi bir yere ya da yat limanına demirleme yapılabilir. Fakat koyun güney tarafındaki, kuzey batı yönüne doğru uzanan kayalık kesime dikkat etmek gerekir.

Yerleşim alanı limanın güneydoğusunda yer almaktadır. Barınak bir dalgakıranla çevrilidir.
Koyun kuzey doğusunda tekne tamir,bakım imkanları ve bir tersane bulunmaktadır. Limanın girişi melteme karşı korunaklıdır.

Bodrum Yalıkavak, doğal güzellikleri, tertemiz plajları, tarihi dokusu, lezzetli yemekleri ve keyifli gece hayatı ile ünlüdür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük marinalarından birine ev sahipliği yapması nedeniyle de yat turizmi açısından önemlidir.

Yalıkavak’ta, denizin tadını çıkarmak için birçok aktivite seçeneği vardır. Şnorkelle yüzme, su kayağı, sörf, yelkenli turları ve dalış gibi su sporları yapabilirsiniz. Ayrıca yakın çevrede bulunan antik kentler, müzeler ve doğal güzellikler gibi turistik yerleri keşfetmek için de harika bir konumdadır.

Bodrum Yalıkavak aynı zamanda lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Özellikle balık restoranları, taze deniz ürünleriyle hazırladıkları lezzetli yemekleriyle tatilcilerin damak zevkine hitap ediyor. Ayrıca, geleneksel Türk yemekleri ve dünya mutfağına ait lezzetleri sunan birçok restoran da mevcuttur.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar