17.7 C
İstanbul
Cuma, Nisan 12, 2024
spot_img
Ana SayfaEğitim ve Faydalı BilgilerYelkenlere Camadan Vurulması

Yelkenlere Camadan Vurulması

Yelkenlere Camadan Vurulması

Camadan sistemi, yelkenli teknelerde sert havalarda yelkenlerin küçültülmesi için kullanılan sistemdir. Bir çok yelkenci, yelkenli teknelerindeki camadan sistemini kullanmazlar. Çünkü sert havalarda ana yelkeni açmazlar veya sadece cenova yelkeni ile seyir yaparlar. Ya da camadan gerektirecek sert rüzgarlı günlerde yelken basmazlar.

Sert rüzgarlarda yelkenli tekneler, rüzgarın kuvveti ile yanal yatmaya başlarlar. Yanal yatma belli bir yatma açısından sonra (yaklaşık 26-30 derece) yelkenli teknenin fazla yatmasına neden olacak ve dümen palalarından akan suyun akışını bozucu etki yapacaktır. Ayrıca bu yatmadan dolayı salma devreye girecek ve moment etkisiyle tekneyi doğrultucu etkisini arttıracaktır. Yelkenli tekneler tasarımları gereği çok fazla yattıkları zaman yavaşlamaya başlarlar. O yüzden sert rüzgarlı günlerde, yelkenlileri yatırmak keyifli olsa da yavaşlamaya neden olacaktır.

 

image 20220201152120 1

Ne Zaman Camadan Vurulmalıdır?

Yelken seyri sırasında, yelkenlinin dümeninde ağırlaşma ve devamlı rüzgaraltına doğru dümen basılma gereği hissediliyorsa camadan vurma zamanı gelmiş demektir. Yelkenli tekne gereğinden fazla yattığı için ve teknenin altından akan suyun yönü bozulduğu için dümende ağırlaşma ve kontrol kaybı yaşanmaktadır. Yelkenli tekne, belli bir yatma açısından sonra, salma devreye girer ve yelkenli kontrol edilmez hale gelir. Bu durumda yatma açısı azaltılmalıdır. Bu yelkenleri küçültme zamanı geldiğinin ilk işaretidir.

Sürekli ana yelken iskotası ile yelkenleri boşaltmak ve üzerlerindeki kuvveti küçültmek zor olacaktır. O yüzden yelkenleri küçültmek en uygun çözüm olacaktır.

 

image 20220201152120 2

 

Hangi Yelkene Camadan Vurulmalıdır?

Öncelikle ana yelkene camadan vurulması gerekir. Genellikle yelkenli teknelerde, ana yelken üzerinde iki adet camadan vardır. İlk önce bumbaya yakın olan birinci camadan vurulmalıdır. Daha sonra yeterli gelmez ise ikinci camadana geçilmelidir. En son olarak cenova yelkeni furlingli ise furling sistemi biraz sarılarak camadan vurulmalıdır. Eğer cenova yelkeninde furling sistemi yoksa ve daha küçük bir yelken varsa onun basılması uygun olabilir.

 

Ateş Akdoğan© Copyright

Önceki Yazı

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
880 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar