12 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarAngelina Jolie Filmleri

Angelina Jolie Filmleri

Angelina Jolie Filmleri

Haziran 1975 Los Angeles doğumlu Angelina Jolie, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi kadın karakterlerindendir. Film yapımcılığı, oyunculuğu ve hayırseverliği ile de dünyaca bilinen, Oscar, Sinema Oyuncular Derneği, Altın Küre ödüllerinin de sahibidir. Birçok filmde boy gösteren, sinema dünyasının vazgeçilmez isimlerinden biri olmayı başaran başarılı güzel oyuncu Angelina Jolie, tüm dünyada ilgi çeken bir ilişki yaşamış ve üç biyolojik üç de evlatlık olmak üzere altı çocuk sahibi olmuştur. Kariyer hayatına 14 yaşlarında mankenlik yaparak başlayan Jolie, kliplerde de boy göstermiş, sonrasında kariyerine sinema oyunculuğu olarak devam etmiştir. Oyunculuk konusundaki düşünceleri dünyaca da benimsenen Jolie, oynamanın ne uydurmak ne de doğru söylememek olduğunu söylemiş, kişinin karaktere daha yakın olan yönünün bulunmasıyla alakalı olduğunu söylemiştir.

 

 

 1. In the Land of Blood and Honey ? Kan ve Aşk – 2011 ? IMDb: 4.4

 

Angelina Jolie kalemiyle yazılan film, 1990 senesinde Bosna savaşında geçer. Cesur bir konuyu ele alan filmde siyasi eksiklikten doğan toplumsal çatışma anlatan film, yönetmenliği, senaryosu ve yapımcılığı ile bir Angelina Jolie filmidir.

 

 

 

 1. Alexander ? Büyük İskender – 2004 ? IMDb: 5.5

 

30’lu yaşların başlarında en büyük imparatorluklardan bir tanesini kurmayı hedefleyen Büyük İskender’in hayatını konu alan filmin yönetmenliğini Oliver Stone yapmıştır. Filmin ana konusu, tarihte büyük bir yere sahip olan Büyük İskender’in Persleri yıkıma uğratarak Makedon krallığını limiti olmayan sınırlara ulaştırmasıdır. Büyük İskender’in aşkı, hırsı, öfkesi ve savaşlarının anlatıldığı dünyada yankı bulan aksiyon dolu bir filmdir.

 

 

 

 1. Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life ? Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı – 2003 ? IMDb: 5.5

 

Jan de Bont’un yönettiği 2003 yılı aksiyon dolu dakikalar yaşatan Lara Croft: Tomb Raider filminin devamı olarak karşımıza çıkar.

 

 

 

 1. Playing God ? Tanrı’yı Oynamak ? 1997 ? IMDb: 5.6

 

Andy Wilson yönetmenliğinde 1997 ABD yapımı bir film olan Tanrı’yı Oynamak, lisansı elinden alınan bir cerrahın mafyanın özel doktoru olmasını konu alır.

 

 

 

 1. Lara Croft: Tomb Raider ? 2001 ? IMDb: 5.7

 

İngiliz bir ailenin elit okullarda okumuş kızı normal bir hayat yerine aksiyonlarla dolu bir hayatı tercih etmiş, çok tehlikeli bir örgütle başa çıkmak zorunda kalan Lara Croft’un hikâyesini konu alır. 2001 yapımlı ABD filmdir.

 

 

 

 1. Life or Something Like It ? Hayatın Hakkını Ver – 2002 ? IMDb: 5.8

 

2002 yapımı romantik komedi türünde karşımıza çıkan Hayatın Hakkını Ver’in ana karakteri olan (Angelina Jolie) muhabirin hayatını anlatan bir filmdir.

 

 

 

 1. The Tourist ? Turist – 2010 ? IMDb: 6

 

Altın Küre ve Oscar ödüllü oyuncuların baş rollerini paylaştığı filmde Amerikalı bir turistin işlediği bir suçu örtbas etmesi için yaptıklarını anlatmaktadır. Başrollerde Johnny Depp ve Angelina Jolie oyunculuk sergilemektedir.

 

 

 

 1. Original Sin ? Günahkâr – 2001 ? IMDb: 6

 

Yine bir romandan uyarlanan, Cornell Woolrich’ın kalemiyle yazılan Günahkar adlı film, 2001 yapımı bir filmdir. Günahkâr, sırlarla dolu bir kadının genç erkeği etkilemesi üzerine onu sahtekarlıklarla dolu bir hayata bulaştırmasını konu alır.

 

 

 

 1. Pushing Tin ? Havalı Rekabet – 1999 ? IMDb: 6

 

1998 yapımı Mike Newell imzalı komedi-dram harmanlı film olan Havalı Rekabet, sinema dünyasına adım atmış, 33 milyon dolar hasılat yapan bir Angelina Jolie filmidir.

 

 

 

 1. Sky Captain and the World of Tomorrow ? Sky Captain ve Yarının Dünyası ? 2004 ? IMDb: 6.1

 

Güzel bir gazeteci olan Polly’nin, esrarengiz şekilde ortadan kaybolmasıyla bilim adamlarının araştırma yapması sonucu bir pilotun dev robotlarla savaşmasını konu eder. Karizma komutan rolünde Franky Cook (Angelina Jolie) yer almaktadır.

 

 

 

 1. Foxfire ? Can Ateşi – 1996 ? IMDb: 6.1

 

Bir romandan uyarlama bir film olarak karşımıza çıkan Foxfire, beraber olan beş gencin hikâyesini konu alır. 1996 yapımı ABD menşeili bir filmdir. Jenny Lewis ve Angelina Jolie filmin başkahramanlarıdır.

 

 

 

 1. Taking Lives ? Hayatın Benim – 2004 ? IMDb: 6.2

 

2004 yapımı psikolojik aynı zamanda gerilim dolu bir hikâyeyi konu alır. Başkahramanlar Angelina Jolie ve Etha Hawke, harika bir oyunculuk sergilemiştir.

 

 

 

 1. Hackers ? Hackerler – 1995 ? IMDb: 6.2

 

Virüs programlarıyla ilgilenen gencin 18 yaşına kadar internet ve bilgisayar kullanmasını engellemeye çalışan Amerikan gizli teşkilatının hikayesini konu alan hackerleri en iyi anlatan filmlerdendir.

 

 

 

 1. Salt ? Ajan Salt – 2010 ? IMDb: 6.4

 

Aksiyon ve gerilim dolu dakikalarla dolu olan Rus casusu canlandıran Angelina Jolie’nin başrolünü oynadığı bir filmdir. 2010 yılında sinema dünyasında yerini almıştır.

 

 

 

 1. Beyond Borders ? Sınırların Ötesinde – 2003 ? IMDb: 6.5

 

Martin Campbell yönetmenliğinde 2003 yapımlı bir film olan Sınırların Ötesinde finans açısından başarısızlık göstermiştir. Clive Owen ve Angelina Jolie’nin başrol oynadığı yardım konusunu ele alan bir filmdir.

 

 

 

 1. Mr. & MRS. Smith ? Bay & Bayan Smith – 2005 ? IMDb: 6.5

 

Angelina Jolie ve Brad Pitt’i karşılaştıran film, 2005 yapımı aksiyon dolu bir filmdir. Sıradan bir evlilik yaşayan ailenin zamanla evliliklerinin daha da sıkıcı olması, çiftin aynı zamanda da farklı kişilere karşı tetikçi olarak çalışmasını anlatan bir filmdir.

 

 

 

 1. Gone in 60 Seconds ? 60 saniye – 2000 ? IMDb: 6.5

 

Nicolas Cage ve Angelina Jolie’nin başrollerinde oynadığı 2000 yılı yapımı olan bir aksiyon filmi olarak karşımıza çıkan 60 saniye, uzun zamandır hiçbir suçu olmayan çok eski bir araba hırsızını konu alır. Bir hayat kurtarmak adına elli araba çalmak zorunda olan bir hırsızın sürecini anlatmaktadır.

 

 

 

 1. The Bone Collector ? Kemik Koleksiyoncusu – 1999 ? IMDb: 6.7

 

Manhattan sokaklarında elini kolunu sallayarak gezen bir katilin hayatı anlatılmaktadır. Dengesiz ve aynı zamanda farklı bir zekanın yapabileceği durumu yaşatan katil, ardında ustalıkla dolu kanıtlar bırakmakta ve bu kanıtları da sadece bir dedektif çözebilmektedir.

 

 

 

 1. The Good Shepherd ? Kirli Sırlar – 2006 ? IMDb: 6.7

 

Yapımcı ve yönetmenlik Robert De Niro öncülüğünde sinemada yer alan film, 2006 Amerikan yapımı bir casus filmidir. Yaşanmış olaylara dayanan kurgu filmi olmasına rağmen, teşkilatın istihbarata karşı koyması bölümünün anlatılmayan bir doğum hikayesidir. Filmde Joe Pesci’nin 6 yıl sonra ilk kez görünmüştür.

 

 

 

 1. Wanted ? Aranıyor – 2008 ? IMDb: 6.7

 

2003 yapımı olan film, DC Comics çizgi roman türü bir uyarlama olarak karşımıza çıkar. Bu filmin en önemli özelliği digital kameranın yer aldığı ilk filmlerden biri olmasıdır. Filmde, babasının bir kiralık katil olmasını öğrenen aynı zamanda da kendisi gibi babasının izinden gidecek olan heyecanlı bir gencin hikayesi anlatılmaktadır.

 

 

 

 1. A Mighty Heart ? Güçlü Bir Yürek – 2007 ? IMDb: 6.7

 

Pakistan ülkesinde yaşanan, tüm dünyayı gözyaşına boğan ölümün arkasında yer alan sırları ortaya çıkarmak isteyen bir durumu anlatan film, hayatta olan şeylerin aslında görünen şeylerden ibaret olmadığını göstermektedir. 2007 yapımı olan ABD filmi, Michael Winterbottom öncülüğünde çekilmiş, maddi durumlar açısından yetersiz olsa da film eleştirmenleri tarafından olumlu yorumlar almıştır.

 

 

 

 1. Maleficent ? Malefiz – 2014 ? IMDb: 7

 

2014 yılı yapımı fantastik bit türde karşımıza çıkmış olan film, Uyuyan Güzel adlı masalın çizgisel uyarlamasıyla ortaya çıkmıştır. Kötü peri olan Malefiz’in açısından anlatılan canlı aksiyon türü bir hikâyedir. Huzur dolu bir hayata sahip olan karakter siyah kanatlara sahip; güzel, zarif, genç bir kadın olan Malefiz’in ihanet sonrasında tam bir taş kalpli olduğunu anlatan film, çizgi aksiyon filmi olarak sinema tarihine adını yazdırmıştır. Angelina Jolie’nin de farklı karakter olarak karşımıza çıktığı ilk filmdir.

 

 

 

 1. Playing by Heart ? Çapraz Hayatlar – 1998 ? IMDb: 7.2

 

Birçok ödülün sahibi olan Çapraz Hayatlar’da Angelina Jolie, Sean Cennery gibi dünyaca ünlü Oscar’lı oyuncular yer almaktadır. Film, birbiriyle tanışmayan ama hayatlarını etkisi altına almış karakterleri konu alır. Dram ve komedi türünde örnek gösterilen Çapraz Hayatlar, 1998 yapımlı ABD filmidir. Filmde yer alan Oscar’lı oyuncular ise Angelina Jolie, Sean Connery’dir. Film ayrıca birçok dalda ödül alarak, Angelina Jolie film listesinde zirveye yaklaşan filmlerdendir.

 

 

 

 1. Girl, Interrupted ? Aklım Karıştı – 1999 ? IMDb: 7,3

 

Başrolde Angelina Jolie ve Winona Ryder’ın oynadığı film, Türkiye’de fragmanının yayınlanmış olmasına rağmen gösterime girememiştir. Aklım Karıştı filmi, 18 aylık bir süreçte bir gencin akıl hastanesinde kalmasını konu eder. Bu 18 ay, hapiste kalmaktan çok kişinin karakterinin keşif süresi olarak anlatılan film, izleyiciyi ekrana bağlar.

 

 

 

 1. Changeling ? Sahtekar – 2008 ? IMDb: 7.8

 

Anne ve oğul ilişkisini anlatan film, polislerle ilişkili bir sistemi ve aynı zamanda kilise ile polis gücünün savaşını konu almaktadır. Seri bir katil öyküsü şekilde devam eden film de İngilizce’de yer alan Changeling küçük bir bebek anlamına gelmekte, Türkiye’de de Sahtekâr ismiyle vizyona girmiştir.

Okuyucularımızdan gelenler

 

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
883 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar