29.4 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarTrafik Cezası Ödeme

Trafik Cezası Ödeme

Trafik Cezası Ödeme

Araç sayısının artmasıyla birlikte trafik ihlallerinde ve cezalarında da artış meydana gelmektedir. Özellikle park ihlali, hatalı solama, kırmızı ışıkta geçme, emniyet kemeri kullanmama, araç takip mesafesini aşılması gibi durumlar sıklıkla görülmekte ve cezaya sebep olmaktadır. Bu trafik cezaları kişinin adresine gönderilerek tebliğ edilmektedir. Bunu beklemek yerine şüpheli bir durum olduğunda ya da genel kontrol amaçlı kullanıcılar e- devlet kapısı üzerinden de sorgulama yapabilirler. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla da sorgulama yapmak mümkündür. Eğer ceza durumu varsa bunun ödenmesi için kullanıcılara birden fazla seçenek sunulmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama

 

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezası sorgulama işlemleri en pratik şekilde e-devlet üzerinden yapılır. TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır. Üst kısımda bulunan arama çubuğuna ceza sorgulama yazılarak araç plakasına ceza olup olmadığı Emniyet genel müdürlüğü sayfasından öğrenilebilir. Bu hizmet Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından da verilmektedir. Tüm sorgulamalar yedi gün yirmi dört saat boyunca kesintisiz olarak gerçekleştirilebilir. Böylece mevcut borç ya da borçlar süresi içerisinde ödenecektir.

 

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezası ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı İnteraktif vergi dairesi hizmeti kullanılır. Buraya e devlet üzerinden hizmetler bölümünden doğrudan geçiş yapılabilir. Ayrıca arama motorundan da doğrudan siteye ulaşılabilir. Oturum açıldıktan sonra sol kısımda yer alan menüden borç ödeme ve detay sekmesine tıklanır. Açılan sayfada kullanıcıya ait toplam borç bilgileri yer alacaktır. Açılan yönlendirmeler takip edilerek trafik cezası borcu online olarak ödenebilir. Bu site üzerinden borç durum yazısı talebi, ödemelerim ve alındılarım, ikincil sorumluluk borç bilgilerim, kredi kartı ile ödenebilir borçlar, banka kartı ile ödenebilir borçlar, belirli tutara kadar kredi kartı ile ödenebilir borçlar gibi seçeneklere ulaşılabilir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar