17.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023
spot_img
Ana SayfaYazarlarBebekte Laktoz İntoleransı Belirtileri

Bebekte Laktoz İntoleransı Belirtileri

Laktoz İntoleransı nedir?

Laktoz intoleransı bebeğin laktozu ( sütte bulunan şeker ) sindirememesi sonucunda oluşur. Bebeklerde laktoz intoleransında en yaygın görülen belirtiler karın ağrısı ve ishaldir. Bazı bebeklerde ayrıca kusma ve egzama belirtileri de görülebilir. Laktoz intoloerensının belirtileri genelde anne sütünü veya mamayı tükettikten 30-60 dk. içinde görülmeye başlar. Laktoz intoleransı bebeklerde yaygın bir sorun değildir.

Bebeklerde Laktoz İntoleransının Belirtileri

Laktoz intoleransı bağırsaklarda aşırı gaz birikmesinden dolayı karın ağrısına neden olur. Bebek karnı ağrıdığı zaman bunu genelde susturması zor ağlamalar, yüzünü buruşturma ve yaşadığı rahatsızlığı hafifletmek için vücudunu büklüm yapma şeklinde hareketlerle gösterir. Genelde bu davranışlar bebeğin beslenmesiyle ilgilidir ve gün boyunca bu tür mızmzlıkları sürebilir. Ayrıca laktoz intoleransında bebeğin uykusu da olumsuz etkilenir ve bebekte uyku sorunları normalden daha çok yaşanır. Bebek uykudayken aniden uyanabilir.

Sindirim Sistemi ve Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı belirtileri kendini en güçlü bir biçimde mide-bağırsak sisteminde gösterir. Kolik, aşırı gaz birikmesi, ishal, yediğini tükürme ve kusma gibi belirtiler bebeklerde laktoz intolerensının belirtileridir. Bebeklerde ishalde katı dışkısı yumuşak sarış dışkıdan daha farklıdır ve gün içinde birkaç defa meydana gelir. Bebek kustuktan ve ishalden sonra bebekte sıvı kaybı meydana gelebilir. Aşırı sıvı kaybı ise bebekler için oldukça riskli olabilir. Aşırı sıvı kaybına karşı önlem için bebeğin hekimine danışmak doğru olacaktır.

 

Egzama ve Laktoz İntoleransı

Bebeklerde laktoz intoleransı egzama belirtilerine de yol açabilir. Bebeğin cildinde kuruluk ve pul pul şekilde deri döküntüleri olabilir. Egzama bebeğin vücudunun geniş bir alanını da kaplayabilir. Egzamalı cilt bölgesinde genelde kaşıntı meydana gelir ve bu bebeği oldukça rahatsız eder. Egzama durumunda bebeğin cildini mümkün olduğunca nemli tutmak gerekir. Bebeğin banyosunda yumuşak, hafif sabunlar kullanılır.

 

Laktoz intoleransı ve süt alerjisi arasındaki fark

Laktoz intoleransı bebekte sütteki şekeri yani laktozu sindirmek için gereken bir enzimin ( laktaz ) eksikliğinde meydana gelir. Bu bir süt alerjisi değildir. Fakat sütteki laktozu tolere edememesidir. Süt alerjisi ise sütte bulunan proteine bağışıklık sisteminin geliştirdiği bir yanıttır.

Önceki Yazı

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar