20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarYeşil Yol (The Green Mile) filmi

Yeşil Yol (The Green Mile) filmi

Yeşil Yol (The Green Mile) filmi

1999 yılında dram/suç kategorisinde çekilen uzun metraj bir filmdir. Stephen King’in The Green Mile kitabından uyarlanmıştır ve aslına çok yakın bir şekilde perdeye yansıtılmıştır.

Paul Edgecombe, ağır suç işleyen ve idama mahkûm edilmiş suçluların olduğu bir hapishanede gardiyanlık yapmaktadır. Bu hapishaneye iri yarı, ürkütücü görünen siyahi bir mahkûm olan John Coffey getirilir. John ne kadar devasa görünürse görünsün aklı ve kalbi küçük bir o kadar ufak tefektir. Bu saf gönüllü ürkütücü mahkûm kısa süre içinde Paul’un dikkatini çeker. John diğerlerinden çok farklıdır. İki kız çocuğuna tecavüz edip öldürmekten suçlu bulunmuştur ama Paul, bu adamın böyle bir suç işleyeceğine inanmaya başlamıştır. Onu böyle düşündüren ise yaşanan garip olaylardır. John mistik güçlere sahip özel bir kişidir. Hapishanenin kötü gardiyanı Percy tarafından öldürülen bir fare, John’un avuçlarında hayat bulmuştur. Ayrıca Paul’un rahatsızlığı yine John sayesinde iyileşmiştir. Artık gardiyanlar bile John’un suçlu olmadığını anlamaya başlamıştır.

 

Yeşil Yol (The Green Mile) aslında idama yürüyüş yolunun diğer ismi gibidir. Suçlunun ve cezanın diğer bir perspektiften görülüp güçlü bir vicdan muhasebesinden geçişi konu edilmiştir. Ayrıca film akıl almaz mucizelere sahne olmakta ve her defasında izleyiciyi şaşırtmaktadır.

 

Yeşil Yol (The Green Mile) Oyuncuları

 

Yeşil Yol (The Green Mile) filmi ve oyuncuları vizyona girdiği tarihten itibaren sayısız ödüle aday olmuştur. Bu adaylıklar sonucu pek çok ödül kazanmıştır. Filmin başrolünde John Coffee adlı mahkûmu Michael Clarke Duncan canlandırıyor. Gardiyan Paul rolünde ise Tom Hanks’i görüyoruz. David Morse, James Cromwell ve Bonnie Hunt da diğer önemli rollerde karşımıza çıkmaktadır.

 

Yeşil Yol (The Green Mile) Filmi Bütçesi

 

Yeşil Yol (The Green Mile) filmi gerçeğe en yakın sahneler yaratmak için gerçek bir hapishanede çekilmiştir. Eski Tennessee Eyalet Hapishanesi filmin çekildiği mekândır. Elektrikli sandalyenin son derece gerçekçi olmasının sebebi ise tasarımı yapılırken Sing Sing Hapishanesi’nde kullanılan sandalye model alınmasıdır. Yeşil Yol (The Green Mile) filmi tüm bu detaylar ve çekim için 60 milyonluk bir bütçe ayırmıştır.

Okuyucularımızdan gelenler

Önceki Haber

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar