20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarDeniz Feneri Nedir?

Deniz Feneri Nedir?

Deniz Feneri Nedir?

  1. yüzyıl öncelerinde kullanıldığı ifade edilendeniz fenerleriadacık ya da kaya üzerlerinde, denizin tehlikeli yerlerinde bulunur. Bu fenerler sisli havalarda geceleri gemicilere yol gösterir.

Deniz Feneri Nedir; Denizcileri türlü sorunlara karşı uyarmak için kullanılan deniz feneri resifler ve yüksel gelgitler, fark edilemeyen kum barları gibi durumlarla ilgili bilgi vermektedir. İlk deniz fenerlerinin İspanya’daki Herkül Kulesi ve İskenderiye’deki İskenderiye Feneri olduğu ifade edilir. Geçmişten günümüze ulaşan deniz fenerleri pek çok ülke için miras niteliği taşımaktadır. Hatta bazı yerlerde sahil savunması ile gemilerin öneminin daha iyi kavranması adına pek çok gezi ve etkinlikler düzenlenmektedir. Bu sayede fenerlere olan ilgi de artmaktadır.

Deniz Fenerlerinin Özellikleri Nelerdir?

Deniz fenerlerinin özellikleri birçok kişi tarafından merak edilir. Bu fenerlerin giriş kısmı olası gelgit sularından muhafazalı olacak şekilde inşa edilmiştir. İnşa edilecek yerler koyların ve okyanusların kıyı alanları olarak seçilmektedir. Yüksek denizlerin ortasında ya da liman şehrinin girişinde bu fenerlere rastlamak mümkündür.

Deniz fenerinin iç kısmında spiral bir merdiven, bakım için ayrılan odalar yer almaktadır. Bazı fenerlerde deniz feneri kalemi için de ayrı odalar düzenlenmektedir. İlkel fenerler taştan yapılırken modern fenerlerde çelik ve beton kullanılmaktadır. Şekil olarak da farklı inşa edilebilen bu fenerler rüzgarlar ya da deniz tuzu sebebiyle ortaya çıkabilecek yıpranma ve aşınmaya karşı muhafazalı şekilde yapılmaktadır.

Fenerin ne kadar yüksek olacağı inşa edileceği bölgenin yer ve iklim özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu ölçüm için trigonometri hesaplamalarından yardım alınır. İdeal yüksekliği bulmak için kilometre kullanılır. Elde edilen veri 1,17 ile çarpılır ve deniz mili hesabına göre değerleme yapılır.

Deniz Fenerlerinin Çalışması

Deniz fenerlerinin çalışması genellikle sahil güvenlik bölgesi yetkilileri bünyesinde olmaktadır. Çalışma şekli yatay bir yüzeye dikey bir ışık yansıtılması şeklinde olmaktadır. İlkel fenerlerin üst kısmında şenlik ateşi olarak tabir edilen bölüm kullanılmakta olup burası modern fenerlerde gerçek lambalar olarak ifade edilmektedir. Bu lambalar sayesinde deniz fenerleri hem daha kullanışlı hem de bakımı daha kolay yapılabilir hale gelmiştir. Lambada bulunan mercekler ışığın sisli havalarda rahatça görülmesini sağlamaktadır.

Okuyucularımızdan Gelenler..

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar