26.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarDeniz Suyu Sıcaklıkları

Deniz Suyu Sıcaklıkları

Deniz Suyu Sıcaklıkları

Deniz Suyu Sıcaklıkları; Yapılan çalışmalara göre 1970 ile 2017 yılları arasında 17,6 santigrat olarak ölçülmüş ve bu sıcaklığın günümüzde 18 gratın üzerine çıktığı tespit edilmiştir. Bu sıcaklık değerleri hem balıkçılar hem de deniz turizmi açısından önem taşımaktadır. Önceleri balıkçılar denizlerde geçerli olacak hava koşulları için komşu ülkelerin hava tahminlerinden yararlanırken günümüzde bu durum tam tersine dönmüştür. Bu amaçla ülkemizde deniz suyu sıcaklığı ve hava koşullarına biraz daha fazla hakim olabilmek adına deniz gözlem sistemleri sayısı günden güne artırılmaktadır.

Deniz Suyu Sıcaklıkları Nasıl Öğrenilir?

Deniz suyu sıcaklığını öğrenmek için e devlet platformu ya da doğrudan Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesi kullanılabilir. Sıcaklık değerleri internet sitesinde üst kategoride “son durumlar” başlığı altında yer almaktadır. Bu değerler arasında Çanakkale, Çeşme, Van liman, Tekirdağ, Mersin, Marmaris, Kaş, Kemer Sığlık Feneri, İnebolu, Hopa, Fethiye, Datça, Ayvalık, Anamur, Alanya, Akçakoca, Adilcevaz Liman ve daha pek çok yer vardır. Bunların il, ilçe ve sıcaklık değeri bilgileri tablo şeklinde kullanıcıların erişimine açıktır.

E devlet ile deniz duyu sıcaklığı öğrenmek için ise öncelikle e devlet şifresine sahip olmak gerekir. Bu şifre en yakın PTT merkezinden şahsen gidip alınabilir. Alınan bu şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapılabilir. Daha sonra üst kısımda yer alan arama sekmesinden ya da hizmetler sayfasından Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sayfası açılır. Burada deniz suyu sıcaklıkları başta olmak üzere hava durumu tahmini, alansal yağış raporu, orta ve uzun vadeli tahminler gibi pek çok bilgi yer almaktadır.

Deniz Suyu Sıcaklıkları Kaç Olmalıdır?

İdeal deniz suyu sıcaklıkları çocuklar, bebekler ve yetişkinler için farklılık gösterir. Denize girmek için en uygun sıcaklık 22 ile 29 derece arasındayken bu değer bebekler için 26 ile 30 derece aralığında olmalıdır. Bunun yanı sıra hava rüzgarlı olmamalı ve deniz de yeteri temizliğe sahip olmalıdır. Bu derecelerin altı üşütücü, üstü ise fazla bunaltıcı olabilir.

Okuyucularımızdan Gelenler

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar