11.5 C
İstanbul
Cuma, Nisan 19, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarDokunuşlar-9 Kadın Azmağı Deresi

Dokunuşlar-9 Kadın Azmağı Deresi

Kadın Azmağı Deresi / Akyaka / Ula / Marmaris:

Ülkemizin doğal akvaryumlarından olan Kadın Azmağı deresinde balık, kaplumbağa, ördek, kaz ve hatta su samuru gibi birçok hayvan yaşıyor.

Dere bu su altı ve üstü zenginliğinden ötürü sit alanı olarak korumaya alınmış. Kadın Azmağı doğal güzelliği ve ekolojik zenginliğinin yanı sıra birçok su altı sporu için de aranılan mekanlardan. 400 farklı noktadan geldiği söylenen suyun sodalı ve kükürtlü olduğu bilinmekte. Kadın Azmağı ismi de bu suda çamaşırlarını yıkamış olan bölge kadınlarından dolayı kalmıştır. Uzunluğu 1200 metreyi bulan Kadın Azmağı Deresi mutlaka görülmelidir.

Akyaka beldesi

Muğla ilinin Ula ilçesine bağlıdır. Burası Gökova Körfezinin uç kısmında bulunur. Muğla Merkeze yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmaris’e uzaklığı ise yaklaşık 30 km’dir.

Akyaka Muğla ve Marmaris’e oldukça yakındır. Buraya özel araç ile gidilebileceği gibi toplu taşıma ile de gitmek mümkündür. Akyaka beldesine en yakın havalimanı ise Dalaman havalimanıdır. Burası beldeye yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Diğer yakın havalimanı ise 2 saat uzakta olan Bodrum Milas havalimanıdır.

Muğla ile Akyaka arası yaklaşık 26 km’dir. Buradan toplu taşıma aracı ile gitmek için terminalden kalkan otobüslere binmek gerekmektedir. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürer.

Özel araç ile gitmek isteyenlerin D550 yolunu takip etmeleri gerekir. Buradan da yolculuk yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Marmaris’ten de Akyaka beldesine toplu taşıma aracı ile gitmek mümkündür. Marmaris ile Akyaka arası yaklaşık 36 km’dir. Buradan kalkan minibüsler ile Akyaka beldesine gidilebilmektedir. Bunun dışında Marmaris Otogarından kalkan otobüs ve dolmuşlara da binerek gitmek mümkündür.

 

dokunuslar azmak basi 5
Azmakbaşı
Azmakbaşı
Azmakbaşı

dokunuslar azmak basi 9pg dokunuslar azmak basi 10pg dokunuslar azmak basi 11 dokunuslar azmak basi 12dokunuslar azmak basi 13 dokunuslar azmak basi 14dokunuslar azmak basi 12dokunuslar azmak basi 15

dokunuslar azmak basi 6 dokunuslar azmak basi 8 pg

 

Fotoğraflar: Faruk Çırpın © Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
883 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar