11.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 7, 2023
spot_img
Ana SayfaYazarlarDünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) Filmi

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) Filmi

Dünyanın Uzak Ucu

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) filmi; aksiyon, dram ve macera kategorisinde 2003 yılında çekilmiş uzun metraj filmdir.

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) filmi, 1805 yılında yaşanan Napolyon savaşları sırasında yaşanan bir hikâyeyi konu ediyor. Napolyon hâkimiyetinde savaşan Acheron gemisi denizlerde güçlü bir savaş vermektedir. İngilizler için tehdit oluşturan bu gemi batırılmalıdır ve bu görev Kaptan Jack Aubrey’e verilmiştir. Kaptan Aubrey mürettebatı ile bir plan hazırlar. Bu plan sayesinde Acheron pusuya düşecektir. Ancak plan yolunda işlemez ve tam tersi olarak Kaptan Aubrey pusuya düşer. Ağır hasar alan gemiden canını kurtaran Kaptan gemiyi tamir ettirmeden önce yeniden Acheron’un peşine düşer. İkinci kez pusuya düşen Kaptan Aubrey bu defa yakınlardaki bir adaya ayak basar. Burada bir kaç gün dinlenip gemiyi tamir etmek için ister. Gemi doktoru olan Maturin ise adada yaşayan hayvanlar ve bitki örtüsü ile ilgili bir çalışma yapmaktadır. Böylece savaş macerası bir keşif yolculuğuna dönüşür. Ancak beklenmedik gelişmeler Kaptan Aubrey ve Maturin’i çok farklı yollara sürükleyecektir.

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) Filmi Oyuncuları

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) filmi güçlü bir oyuncu kadrosu ile karşımıza çıkıyor. Özellikle savaş filmlerinden aşina olduğumuz Russel Crowe bu kez de Kaptan Aubrey olarak sahnede görünüyor. Gemi doktoru Maturin rolüne Paul Bettany hayat veriyor. Billy Boyd, James D’Arcy, Lee Ingleby gibi isimler de filmin önemli rollerinde kendini gösteriyor.

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) Filmi Bütçesi

Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) filmi yayına girdiği tarihten itibaren sayısız ödüle aday olmuş ve pek çoğundan ödülle dönmüştür. Hem başrol oyuncusu olan hem de filmin görüntü yönetmenliğini yapan Russel Crowe, En İyi Görüntü Yönetmeni dalında Oscar ödülü almıştır. Tam bir savaş atmosferi yakalayan Dünyanın Uzak Ucu (The Far Side Of The World) filmi prodüksiyonu, yapımcılarına 150 milyon dolara mal olarak sahneye aktarılmıştır.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar