16.6 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarEkonomik Takvim

Ekonomik Takvim

Ekonomik Takvim

Forex piyasalarında günümüzde birçok alanda işlem gören para birimleri bazı zaman dilimlerinde etkilenmektedir. Özellikle de son derece önem arz eden rezerv para birimi ile ilişkili olan veriler çok daha fazla takip edilmekte ve etki alanları gereği birçok para biriminiz son derece ciddi bir şekilde etkileyebilmektedir. Söz konusu ekonomik takvimlerin açıklanmasında Tarım Dışı İstihdam gibi ülkelerin ekonomi politikalarını ve ekonomik dirençlerini doğrudan etkileyen ibareler açıklanmaktadır. Birçok ülke bu verilerin açıklanmasından sonra ciddi kararlar almakta olup etkileyici bir politika izleme eğilimine girerler. Öyle ki bu alanda, Tarım Dışı İstihdam verilerinin açıklandığı alan ve dönemlerde piyasalarda çok ciddi sayılabilecek sıçramalar tabiri caizse anormallikler vuku bulur. Devletler, ülkeler, büyük ve gözde şirketler Tarım Dışı İstihdam verilerinin açıklanması gibi önemli zamanlarda işlemlerini açık bırakabilir ve hatta normal düzeyde, kazanmakta olduğu paranın çok daha fazlasını kazanabilmeyi hedefleyebilir.

Biz, Tarım Dışı İstihdam verilerinin açıklanmasının hemen ardından küçük yatırımcıların açıkta işlemlerinin bulunmasını önermiyoruz. Ekonomik Takvim dahilinde açıklanmış olan istihdam verileri piyasaya ve ekonomiye son derece ciddi düzeyde etki edebilir.

Tarım Dışı İstihdam benzeri açılan ekonomik takvimdeki verileri aşağıda verelim;

-Tarım Dışı İstihdam Değişimi

Tarım sektörü dışında kalan bütün sektör dahilinde çalışan bireylerin hakkında detaylı olarak raporlandırılmasını içeren ekonomik takvimin en gözde verisidir.

Tüm dünyada ABD, para birimi Dolar’ın yönünü belirleyebilecek bir nitelik olarak tüm dünyada değerlendirilmektedir.

-ADP Tarım Dışı İstihdam Değişkliği

Tarım Dışı İstihdam Verilerinden hemen iki gün önce çarşamba günü resmi olarak açıklanır. ADP verilerinin “olumlu” olarak açıklanması, doların yukarı yönde hareket edeceğinin habercisidir.

-İstihdam Talepleri

Haftalık olarak yayınlanmaktadır. İşsizlik sigorta başvuruları değerlendirilir. Açıklanan değerlerin beklenenden düşük olarak karşımıza çıkması USD üzerinde olumlu yönde etki yaratabilir.

-ABD İşsizlik Oranı

Aylık olarak Cuma günleri yayınlanmaktadır. Bir ekonomi için işsizlik son derece önemlidir. Ve normal değer aralığı %4-%5 olarak değerlendirilebilir. İşsizlik oranı düştüğünde USD yükselecektir.

-Gayri Safi Yurt İçi Hasıla(GDP)

Bir ülkenin ekonomi büyüklüğünü değerlendirir. Büyümekte mi, duraklamada mı yoksa düşüşe mi geçtiğine karar verir. GDP olumlu yönde hareket ederse dolar yükselebilir.

-Retail Sales

Pozitif yönde artış göstermesi dahilinde USD değer kazanır.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
922 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar