22.1 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarKazablanka (Casablanca) Filmi

Kazablanka (Casablanca) Filmi

Kazablanka (Casablanca) Filmi

Kazablanka (Casablanca) filmi dram, romantik ve savaş kategorisinde çekilen, 1942 yapımı uzun metraj filmdir.

Kazablanka (Casablanca) filmi, Fas’ın Kazablanka şehrinde geçmektedir. Dönem olarak İkici Dünya Savaşı’nın henüz sona etmediği zamanlar anlatılmaktadır. Bu dönemde Kazablanka şehri, Hitler’den kaçan Avrupalıların son durağıdır. Portekiz’e ve ardından Amerika’ya gitmek isteyenler için önemli bir şehirdir. Bu şehir yasal yollarla ya da yasa dışı olarak iltica etmek isteyen insanlarla doludur.

Kazablanka (Casablanca) filminin kahramanı, direniş örgütlerinden birinin lideri olan Victor Lazlow’dur. Victor, eşi Ilsa’yı da alarak Alman toplama kampından kaçıp Kazablanka’ya kadar gelmeyi başarır. Burada yolu Ilsa’nın eski sevgilisi olan Rick’le kesişir. Rick şehrin meşr gece kulüplerinden birini işleten ve iltica etmek isteyenlere vize sağlayan önemli bir adamdır. Ancak Rick için yardım etme kararı vermek çok da kolay olmayacaktır. Çünkü Ilsa’nın kendisini terk ettiğini düşünmektedir.

Kazablanka (Casablanca) filminde şehir, sahnelerinin yaşandığı bir yer olacak gösterilmemiş. Ancak savaşın sosyal, ekonomik ve psikolojik ettikleri izleyiciye tam anlamıyla yansıtılmış. İnsanların içinde bulunduğu ruh hali şehri gergin bir hale getirmiştir. Yine de tüm Avrupalıların ortak göç limanı olması nedeniyle kültürel bir zenginlik hâkimdir. Tüm bu kargaşa ve mücadele içinde destansı bir aşk hikâyesi yaşanır.

Kazablanka (Casablanca) filmi dönemine göre yapılan en iyi aşk filmi olarak tarihe geçmiştir. Filme, 2002 yılında ABD Film Enstitüsü tarafından “tüm zamanların en iyi aşk filmi” unvanı verilmiştir. Ancak filmin siyah beyaz olması ve biraz ağır tempoda ilerlemesi bir kesim izleyici karşısına olumsuz karşılanmaktadır.

Kazablanka (Casablanca) Filmi Oyuncuları

Kazablanka (Casablanca) filmini unutulmaz bir aşk klasiği olarak anılmasını sağlayan oyuncuları arasında Victor rolünü Paul Henried üstlenmiştir. O yılların en güzel oyuncularından olan Ingrid Bergman ise Ilsa karakteri ile karşımıza çıkmaktadır. Rick rolüne hayat veren Humphrey ve Captain Renault rolündeki Claude Rains diğer önemli rollerde oyunculuk yapmıştır.

Kazablanka (Casablanca) Filmi Bütçesi

Gösterime girmesinin hemen ardından üç dalda Oscar Ödülüne sahip olan Kazablanka (Casablanca) filmi, 950 bin dolara mal olarak beyaz perdede yerini almıştır.

 Okuyucularımızdan Gelenler

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar