24.2 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGezi Notları : 1 - Seyşeller

Gezi Notları : 1 – Seyşeller

İNSAN bir kere deniz kokusunu aldığında içinde oluşan özgürlük hissi, gezme ve yeni yerleri tanıma dürtüsü güçlendiriyor. Bende deniz kokusunu ve rüzgarın esintisini hissetmiş bir kişi olarak, elimden geldiğince gerçekleştirdiğim gezilerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

GEZİ NOTLARI : 1 – SEYŞELLER

27 Mart sabaha karşı, eşim ve iki arkadaşımızla beraber Türk Hava Yollarının 01:40’da kalkan direkt uçuşuyla havalanıp,10:55 lokal saatiyle Mahe Havalimanı’na ulaştık. Seyşeller bizden bir saat ileride bulunmaktadır.

Seyşeller Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’ndaki 115’in üzerinde adadan oluşan ada ülkesi. Afrika’nın doğusunda, Madagaskar’ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır. Yüz ölçümü 455 km, Nüfusu 92.000 Başkenti Victoria’dır. Konuşulan diller; Fransızca, İngilizce, Seyşeller Kreyoludur.

Uçaktan çıktığımızda yüzümüze gelen sıcak hava dalgası, İstanbul’da hala kış olmasının da etkisiyle  hemen denize girme isteğimizi kamçıladı.

Havalimanı gerçekten çok küçük ve havalandırması yetersiz…

Gezi Notları Şeyseller

Gümrükten geçip bavullarımızı aldıktan sonra, internetten ayarladığımız otele ulaşımımızı sağlayacak aracımızı beklemeye başladık. Otelin 140 euro dediği hizmeti 60 euroya ayarlamıştık.

İlk sürprimizi bize doğru yaklaşan kağıdın üstünde ismimi taşıyan birisinin merhaba demesiyle yaşadık. Antuan….. Ankara Hacetepe Üniversitesi’nde dişçilik eğitimi üzerine ihtisas yapmak üzere gelmiş . Bir yıl Tömerde türkçe dil eğitimi almış. Sonra ihtisasını yapmadan geri dönmüş.

Beş günlük tatilimizin üç gününde kendisi, bizim hem şöförlüğümüzü hemde rehberliğimizi sevimli türkçesiyle yaptı…. Seyşeller’de su sıcak olduğu için balık köpeği 🙂 olmadığını söyleyerek içimizi rahatlattı.

Ada çok yeşil ve yüksek tepeleri görünce Maldivler gibi hayal ettiğimiz için olsa gerek şaşırdık. Bu tepeler sayesinde yağmur yağsa bile tepenin diğer tarafında güneşi bulabiliyorsunuz.

Gezi Notları Şeyseller
Seyşeller

Deniz ve kum bir harika…. Yalnız deniz için gelgiti iyi hesaplayarak bir plaj bulmanız gerekiyor. Sabah girdiğiniz bir plajda  öğleden sonra giremeyebilirsiniz. Ama bir sürü plaj alternatifi bulunmakta… Bütün sahiller halka açık ama maalesef tesis olarak o plajda bulunan otelin olanaklarını kullanmanız gerekiyor. Yoksa duş bile bulamazsınız….

Gezi Notları Şeyseller

 

Dalmayı sevenler için bir cennet… Bir sürü resifler mevcut. Denizin içi bir sürü renkli balıkla dolu..

Gezi Notları Şeyseller

Yılın belli zamanları dalga sörfü yapanlar içinde uygun plajlar mevcut.
Denizde bu kadar balığı görüp, başkentteki balık pazarınıda gezince bol ve taze deniz ürünü yerim diye düşünüyorsanız, yanılırsınız. Her şey ateş pahası, otel dışındaki restaurantlar içinde bu geçerli.. Sadece yerlilere yönelik ayaküstü büfelerde belki bu şansınız olabilir.

 

Gezi Notları Şeyseller

Otelde tam pansiyon konaklamak daha hesaplı durmakta….

Bizim kısıtlı günümüz olduğu için gezimizi sadece Mahe adasına ayırdık. Bu adadan başka Praslin ve La Digue adalarıda gezginleri çeken diğer adalar. Biz bu adaları görmedik ama duyduklarımızdan Seyşeller’e gezi fırsatı yakalayanların Mahe de gün harcamadan bu iki adaya gitmelerinin daha uygun olduğu yönünde…

86E9C84B 7891 4B04 A122 7DBF1F4250CF 1CE91228 2E43 4EDC 88A2 F5E2084EDA33 5BE55D01 DAC7 4A4A B3D1 29E65DFED7A8

31 Mart akşamı saat 21:00 da kalkan uçağımıza binerek İstanbul’a dönüş yoluna geçtik… Türk hava yollarının direkt uçması, gece uçakta uyuyup gündüz ulaşılması, kışın denizin bütün nimetlerinden faydanılması uygun bir bilet yakalandığında gidilebilecek bir destinasyon olarak değerlendirilebilir.

C0E22220 9BC6 41D6 AB44 A87D108AC3D9 61BAA7B6 DF98 49E0 8313 ECF7818B17BA

 

Sağlıcak’la Gezin…….

Yazı ve Fotoğraflar: Ömer Bumedian© Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar