26.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarNorveç-Fiyortlar

Norveç-Fiyortlar

Norveç- Fiyortlar

Tekrar merhaba, ben sevdim bu yazma işini . Sizler de çok güzel olmuş deyince, iyice gaza geldim .Yeni geziler dedik ama yeni gezi pek mümkün değil şu aralar . Açtım eski albümleri baktım nerelerin fotoğrafları güzel, hikayeleri var diye. Dostlarla ne güzel anılar biriktirmişiz. Ne çok gitmek istediğim yer var hala. Gene de şükür diyelim. İnsanoğlu tuhaf yaratık, elindekinin değerini hep kaybedince anlıyor. Bu koronada anladık gezebilmenin ne kadar büyük bir lüks olduğunu. Karantinalar bitsin, kimse insanları tutamayacak, en azından beni. (kurlar durdurmaz ise) Neyse dediğim gibi baktım anılara….Ben yazar değilim,öyle her gördüğümü ballandıra ballandıra anlatabileyim… Şu karantina günlerinde geçmişi yad ediyorum, duygularımı yazıya dökmeye çalışıyorum. O zaman, içime işlemiş, gerçekten aşık olduğum yerleri yazayım dedim. Hani fırsat olsa gene  nereye giderim . Nerenin tadı damağımda kaldı .Fiyortlar , Norveç fiyortları….

Denizi hep sevdim, dağları da severim ama denizin yeri başka. Deniz ve dağların iç içe geçtiği fiyortlar hep görmek istediğimiz bir yerdi . Çok sevdiğimiz iki dostumuzu da ikna ettikten sonra (kim kimi ikna etti orası da pek kesin değil. Diyelim biz ) gideceğimiz turu seçtik .( Tabi ki tüm organizasyonu ,Nihat yaptı . Sağolsun bizde bavulları hazırlayıp peşlerine takıldık. Cruise ile gideceğiz. Çok havalı . Bir de manzaralı kamaralar almışız. Her şey süper. Denizin üstündeyim ben gerisinin hiç önemi yok. Uçakla  Amsterdam’a geldik. Buradan gemiye bineceğiz. Hava alanından otobüslerle limana geldik. Çok kalabalık ama çok. Herşey son derece düzenli onda bir sıkıntı yok da ,kaç kişi acaba bu gemi? . Dört bin yüz kişi maksimum kapasitesiymiş, bin kişi çalışıyormuş .Oysa Nihat sürekli en yeni gemi, üç bin kişilik falan diyordu ama benim için çok da bir şey ifade etmiyordu, ta ki bu kalabalığı görene kadar. Dediğim gibi organizasyon süper, çevremize bakıyoruz, sağa baktık, sola baktık yaş ortalaması çok yüksek biz pek bir genç kaldık. Dur bakalım hayırlısı.

Norvec fiyortlar
Norveç fiyortlar gezisi için Gemiye Biniş

Sonunda gemiye bindik. Gemiyi anlatmayacağım çok büyük olduğundan kalabalık rahatsız etmiyor. Kamaralarımıza yerleştikten balkonlarımıza kurulduk. Gemi limandan ayrılırken, orda yaşayanlar gelip el salıyorlar, gemi düdüğüne , kornalar eşlik ediyor . El sallarken balkondan  insan kendini bayağı önemli falan hissediyor.

 

Ekran Goruntusu 1211

Ekran Goruntusu 1311

Gemi yola çıktı. İlk gece ve ertesi gün yoldayız. Kuzey denizinde yol alacağız. Bizde gemide gezdik ve tabi ki bol bol yedik içtik . Her sabah masalara minyatür orkideler koyuyorlar , yemek yerken illa da deniz kenarı olsun diye biraz kapris yapmışlığımda vardır. Geminin burnundan, kıçından denizi seyrediyoruz. Dalgalar büyük ama hissetmiyoruz hiç. Hani aksiyon falan yok, kağıt oynayalım dedik, kanastayı sevmediler. Biz de içmeye ve sohbete devam ettik.

Ekran Goruntusu 141

Osloya geldik. Şehiri gezdik. Akşamları gemideyiz. Her sabah başka liman. Norveççe okumak ve telafuz etmek bana çok zor geldiğinden hiç bir yerin ismini hatırlamak için uğraşmadım. Sadece gezdiğimiz yerler ve gördüğümüz manzaraların keyfini çıkarmaya çalıştım. Fiyortlar inanılmaz ,dimdik kayalardan sular akıyor. Her yerden su akıyor. Ama bir şişe içme suyunun en pahalı olduğu ülke sanırım. Bu kadar sulak bir yer tabi ki yemyeşil , ama yeşilin tonu pırıl pırıl capcanlı , hava mis ,oksijenden sarhoş gibiyiz. Gerçekten şaraptan değil .

Ekran Goruntusu 151

Bir sonraki limanda gemiden ayrılıp fiyortların daha içine girebilmek için daha küçük bir tekneye bindik. İçeri girdikçe her şey daha bir büyülü hale geliyor. . Doğanın muhteşemliğine bir kez daha insan hayran oluyor .

Norvec fiyortlar

Ekran Goruntusu 1711

Ekran Goruntusu 191

 

Ekran Goruntusu 201

Uğradığımız limanların bazıları küçük balıkçı kasabaları ama en güzeli Flam . Gemiyle limana yanaştığımızda sabah çok erkendi . Hemen indik . Güzel olduğunu herkes söylüyor ama anlatamamışlar. Hani başı dumanlı dağlar var ya burada karşımızdaydı. Bulutlar sanki yeryüzüne inmişti üstelik de bu dumanlı dağlar denizle iç içeydi. Ormanlarla kaplı dağların eteklerinden dereler akıyor, tatlı su denizle buluşuyor vede yelkenliler her yerde . Nasıl yakışıyor yelkenliler bu manzaraya anlatamam. Bir de yüzebileceğimiz kadar sıcak olsa su kimse beni buradan alamaz.

Ekran Goruntusu 211

Ekran Goruntusu 221

Ekran Goruntusu 231

Flamsbana denen bir tren var . 40 dakika zirveye gidiyor. Zirveye kadar gene çok güzel manzara- larla karşılaşıyorsunuz. Denizin üstünden seyrettiğiniz şelaleleri, bu sefer karadan gezerken seyre- diyorsunuz. Kıvrıla kıvrıla yükselirken, karlı nasıl olur buralar diye düşünmeden de edemiyorsunuz. Zirveye yakın çok büyük bir şelalenin (Kjosfossen) olduğu yerde mola verdik. Suyundan içen güzelleşiyormuş .Buz gibiydi suyu .

9D7632CE CD9E 4995 B733 6934C5EFEC2F

Geri dönerken gene turistler için önemli bir durak olan viking köyüne uğradık. Vikingler demişken, biz mont üstüne monla gezerken bunlar hiç üşümüyor. Çocuklarını alıp dağda yürüyüşe çıkan bir baba ile karşılaştık. Cocuklarını alıp kayak yapmaya gelmişler. Babalar farklı buralarda…Çocuklar doğada büyüyor.
Biz Trakyalıyız, sarışın mavi gözlüyüz. Bir ara Nihat ’bize benziyorlar’ dedi. Sadece renk olarak benzediklerini söylemek zorunda kaldım.

D84AB769 B8E1 4D9F 9873 1094D02C6934

87785B33 9E5B 4A26 9F30 317A9EEE8415

Flam’dan sonra dönüş yolu, Bergen’e uğradık sonra iki günlük deniz yolculuğu ve Amsterdam. Dedim ya aklımın kaldığı, bir daha gitmek istediğim yerlerden biri Norveç , ama buraya karavanla veya yelkenli ile geleceksiniz, koy koy gezeceksiniz. Sanırım ben yelkenli ile gelmek isterim. Hayal etsenize ;soğuk sabah, sıcak kahve , sırtınızda bir battaniye ve bu nefes kesici manzara .

65FDFB19 BFB1 4FA0 9B6E DE3BEC342488

Yeni gezilerde görüşmek üzere.Yeni gezilerde görüşmek üzere...

Fotoğraflar ve Yazı: Oya Çetin © Copyright

 

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar