27.5 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGezi Notları - 5 : ŞİLİ - SANTIAGO

Gezi Notları – 5 : ŞİLİ – SANTIAGO

Gezi Notları – 5 : ŞİLİ – SANTIAGO

Peru Limadan yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla, Şili Santiago Artura Merino Benitez havalimanı’na pazar akşam saat 22 civarı ulaştık. Pazar günü olduğundan olsa gerek gümrükten geçmemiz yaklaşık iki saat sürdü. Gümrükten çıktık dan sonra taxi offical standından taksi ayarladık.  Bu taksi’lere gideceğiniz yere göre önceden ücreti ödüyorsunuz. İlk defa geldiğimiz bir ülke’de, biz’e bu yol daha güvenli geldi. Taksi ye ödediğimiz bedel 30 usd ‘di.

Şil- Santiago Havalimanı’ndan Las condes bölgesinde bulunan otel’imize yolculuğumuz, yarım saat sürdü. Santiago da taksi kullanmakta bir sıkıntı yaşamadık. Taksi ücretleri İstanbul’a göre daha ucuz . Ayrıca Uber de yoğun kullanılmakta…

Şili Santiago gezimiz iki günlük olduğundan, sabah erkenden kalkarak programımıza başladık. İstanbul ‘da haziran sonunda yazın başlamasına rağmen, burada şehri çevreleyen dağlarda kar olması kışın geldiğinin habercisiydi.(Haziran sonu)

sili-santiago
sili-santiago

Otelimize yerleştikden sonra, önce Plaza de Armas’a gittik. Burası şehrin merkezi…. Bu meydanda bir çok etkinlik düzenlenmekte.

Plaza de Armas’
Plaza de Armas’
Meydanın çevresinde ;  Catedral Metropolitana, Santiagonun eski postanesi (hala faal) Correo Central, tarih müzesi ve belediye müzesi bulunmakta. Bunlara giriş ücretsiz. Güney Amerika’nın en eski güzel sanatlar müzelerinden olan, Museo Nacional de Balles Artes (MNBA)  meydanda  bulunmaktadır. Fakat müzeler pazartesi günleri kapalı.
Daha sonra yürüyerek başkanlık sarayına ulaştık.1973 yılında Pinochet’in askeri darbe girişiminde bombalanan ve başkan Allende’nin askerlerin teslim olma çağrısına boyun eğmeyerek, intihar ettiği yer.
sili4
Başkanlık sarayı

Öğlen yemeği için yine yürüme mesafesinde olan, mercado central’a gittik. Burası bizim çicek pasajı ve balık pazarı gibi bir yer. Sebze meyve lerın yanında, balık ve etlerin satıldığı ufak dükkanlar var.Burda deniz ürünlerinden ve muhteşem Şili şarabı, eşliğinde harika geç bir öğlen yemeği yedik. Şili’de yapılan C

Türkiye’ye göre tam ters bir yarım kürede bulunduğumuzdan dolayı mevsim kış ve havalar erken kararmaktaydı. O yüzden otelimize yakın costenera center alışveriş merkezine gittik. Burası bayağı büyük bir alışveriş merkezi. Uluslararası bir çok markanın mağazasını burada bulabilirsiniz. Ayrıca çok güzel kafeler ve restaurantlar da bulunmakta.

Akşam yemeğimizi daha önceden İstanbul’dan arayıp ,yer ayırttığımız Aqui Esta Coco isimli deniz ürünleri restaurantın da yedik. Tavsiye olunur. Şili’de deniz ürünü bol ve fiyatları Türkiye’ye göre daha uygun. Ayrıca, Şili, şaraplarıyla da ünlü. Pisco sour isimli içecekleri ve Cevice de Peru ile yarışır lezzette…

şili Santiago

Ertesi gün, Plaza Mustafa Kemal Ataturk’e gittik. Atamızın adını verdikleri bu park da Atamızın bir büstü bulunmakta.

atatürk

 

Daha sonra modern zamanların en büyük şairi Pablo Neruda’nın evine gittik . Neruda’nın Şili de 3 evi var . Biz Neruda vakfı’nın bulunduğu La Chascona’yı ziyaret ettik. Burası 1952 yılında Neruda’nın son eşi Matilde’ye olan büyük aşkını simgelediği yer olarak ünlü. Ev üç bölümden oluşmak’ da; Merdivenler, küçük taş yollar ve çok güzel bir bahçe.

La Chascona
La Chascona

Evde Pablo Neruda’nın özellikle Şili büyükelçisi olarak görev yaptığı yıllarda çeşitli ülkelerden getirdiği özgün eşyalar ve sanat yapıtları var. Ayrıca eşi Matilde’nin birkaç portresi de bulunuyor.

Nerudanın evi Bella Vista semtinde bulunuyor. Bu semt mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eski ve renkli evlerden oluşan, bohem ve gece hayatının canlı olduğu bir semt. Her taraf güzel cafe ve barlarla dolu.

sili8

Şili’ye kadar gelip, Şili şarap turu yapacak zamanınız yoksa,şehrin içinde şarap tadımı yapabileceğiniz güzel yerler mevcut. Bizde bunlardan biri olan Jose Victorina Lastarria da bulunan Bocanariz vino bara gittik. Tadım yapmak isteyip, zamanı olmayanlara önerilir.  Ayrıca bu bölge de birçok şık butik,galeri ve cafe’ler bulunmakta…

Ertesi sabah uçağımız olduğu için tadı damağımızda kalarak. Santiago gezimizi sonlandırdık. Daha uzun süreli,uygun mevsimde gelenlerin, Santiago’ya yakın bir şehir olan Valparaiso ve Atacama çöl gezisini de programlarına almalarını öneririm.

 

Diğer geziler de buluşmak üzere……

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar