34.3 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGezilerim - Kapadokya

Gezilerim – Kapadokya

Gezilerim – Kapadokya

Ben eşim ve Toy Poodle cinsi köpeğimiz, hedef noktalarımız olan Kapadokya, Nemrut, Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Adana, Mersin şehirlerini gezip görmek amaçlı turumuza İstanbul’dan başlıyoruz. İlk olarak Edremit Toyota Kuzen plazanın gezimiz için tahsis ettiği Toyota Hilux aracımızı almak için İstanbul’dan Edremit’e doğru yola koyulduk. Kendi aracımızı bırakıp 0 km Hilux aracı teslim aldığımızda saat 13 ü gösteriyordu.

İlk hedefimiz olan Kapadokya yaklaşık 10 saat süreceği ve bu rota üzerinde köpeğimizi kabul eden otel bulmakta zorlandığımız için konaklama noktası olarak evcil hayvan kabul eden Haymana Doktorun otelini belirledik, başka da seçenek yoktu zaten. Eşim oteli aradığında evlilik cüzdanımız olup olmadığını soran resepsiyon görevlisi bu isteğinde ısrarlı olunca aklımıza edevlet üzerinden evli olduğumuzu ispatlayabileceğimiz geldi karşı taraf da ikna olunca yaklaşık 7 saat sürecek Haymana yolculuğumuz başladı. Bursa üzerinden İnegöl’e vardığımızda saat 16 gibiydi ve acıkmıştık. İnegöl efsanesi Orhan köftede nefis köfteler ve sütlü kadayıf eşliğinde midelerimize bayram havası yaşatıp çaylarımızı içtikten sonra Haymanaya doğru yola koyulduk. Saat 9 a doğru otelimize vardık. Köpeğimiz Bonny sayesinde vasat sayılabilecek otelde konaklayıp, gece yan odadaki teyzenin ikinci bahar şarkısı eşliğinde uykuya dalmayı başarıp, sabah vasat altı kahvaltıyı yapıp süratle yola çıktık.

Kapadokya
Köpeğimiz

İlk hedefimiz olan yaklaşık 90 km uzunluğunda olan Tuz Gölünün Şereflikoçhisar kıyısına 1,5 saatte ulaştık. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %50 sini karşılayan göle vardığımızda bol Japon turist görünce şaşırmadık değil. Tuz gölüne giriş ücretsiz. Tuz gölü kıyısına ulaşmakiçin içinden geçmek zorunda kalınan mağazalarda tuzdan üretilmiş birçok ürün inceleyip alabilirsiniz. Gün batımı ve gün doğumunda renk cümbüşü gözlenebileceği söylenen göl kenarına geldiğinizde ayakkabılarınızı çıkarıp sığ gölde gönlünüzce yürüyüş yapmanızı öneririm. Beyaz tuzların altındaki siyah balçık toprak ürkütmesin bol mineralli ve ayak sağlığına iyi gelen bir toprak çeşidine basmış olacaksınız. Yürüyüşten sonra 1.5 TL karşılığında ayaklarınızı yıkayabileceğiniz yerler mevcut. Yürüyüş öncesinde yanınıza havlu vb bir şeyler almayı unutmayın tabii.

Ürgüp’teki Dere Suites otelimize doğru yola çıkma vakti. Yaklaşık iki saat süren yolculuk sonrasında otelimize ulaştık. Tolga Çevik’in Patron mutlu son istiyor filminden tanıdığımız otelimize varınca vurulduk. Harika personel çok güzel odamızı gösterdikten sonra iki günün yorgunluğunu atmak için dinlenmeye geçtik. Daha önce Kapadokya’ya iki defa geldiğimiz için yeraltı şehirlerini ve bir çok yeri gezmiştik. Şimdi hedef görmediğimiz yerleri gezmek. Akşamüstü otelin yakınındaki Turasan şarapçılık, Asmalı Konak dizisinin çekildiği konak, Ebru sanat evini gezdik. Üçü de otele yürüme mesafesinde ve yan yana yerler. Kapadokya Ebru sanat evinde ebru sanatıyla yapılmış ürünleri inceleyip alabilir. Ebru sanatının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Ürgüp merkezde ortalama bir testi kebabı yedikten sonra köpeğimiz için kaka poşeti almak için petshoplara uğradık. Kaka poşeti deyince ne istediğimizi anlamayan satıcılara kaka poşetinin ne olduğunu anlattıktan sonra öyle bir ürün satmadıklarını öğrendik. Peki evcil hayvanı olanlar ne yapıyor sokaklarda diye sorunca kimse almaz ki sokakta kalır cevabı ile karşılaşınca marketten buzdolabı poşeti alarak sorunu çözüyoruz.

Kapadokya
Kapadokya

Ardından Temenni tepesine çıkıp yemek üstü çay kahve ihtiyacımızı güzel bir esinti eşliğinde tepeden Ürgüp’ü izleyerek giderdik. Uzun bir oturumdan sonra akşamı yapıp otelimize döndük. Resepsiyondan ertesi gün balonların uçacağını teyit ettikten sonra odamıza çekildik. Güzel odamızda iyi bir uykuyu hak etmiştik Alarmımı ayarladım, saat 4 te uyanıp balon izlemeye gitmeyi planlıyoruz.

Planladığımız gibi sabah erkenden uyanıp Aşıklar Vadisine gidip balonları izlemek için konumlandık. Art arda havalanan balonlar gökyüzünde bir şenlik havası oluşturdular. İzlemesi çok keyifli ve o saatte kalkmaya değer. İçinde de olmak isterdik ama Köpeğimiz Bonny’i ne yazık ki kabul etmiyorlar. İlk iki gidişimizde hava muhalefeti nedeniyle yapamadığımız balon turunu bu sefer de Bonny’e olan muhalefet nedeniyle yapamadık, sağlık olsun. Otelimize dönüp uyumaya devam.

Kapadokya
Kapadokya Balonlar

 

Devam Edecek

Yazı ve Fotoğraflar: Yıldıray Erdoğan© Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar