23.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGlobal Solo Challenge

Global Solo Challenge

Global Solo Challenge

Yarış, İspanya’nın La Corunya şehrinde başladı ve yarışmacılar, dış yardım veya duraksama olmaksızın dünya çevresinde 26.000 deniz mili seyir yapacaklar, bu yolculuk yaklaşık 180 gün sürecek.

Rotaya göre, denizciler önce Atlas Okyanusu’nu geçecekler ve ardından güney denizlerine yönelecekler.

Cape Of Good Hope (Ümit Burn)u’nu geçtikten sonra, en tehlikeli denizler ve doğa koşulları olan “Growling Forties, Furious Fifties, Screaming Sixties” olarak bilinen 40-50 ve 60. enlemlerde seyir yaparak doğuya, Leeuwin Burnu’na gidecekler.

Leeuwin Burnu’nu geçtikten sonra, doğuya yönelik rota devam edecek, dünya denizlerindeki en uzak nokta olan Nemo Noktası’na (en yakın yaşam alanı 400 km uzaklıktaki MIR uzay istasyonu ve en yakın kara 2.700 km uzaklıkta) ve en tehlikeli geçiş olarak bilinen Horn Burnu’na geçilecek.

Atlas Okyanusu’nda denizciler tekrar kuzeye dönecek ve Doldrum bölgesini ve Ekvator çizgisini geçerek La Corunya şehrine geri dönecekler.

Global Solo Challenge, yapılmış olan diğer okyanus yarışlarından farklı bir deniz yarışı olarak öne çıkmaktadır. . Yarış, profesyonel ve amatör denizcileri, üç Büyük Burnun güneyinde başlayıp biten dünya turunda kendi seçtikleri herhangi bir tekneyle karşı karşıya getiriyor ve başlangıç ve bitiş noktası İspanya’nın A Coruña şehridir.

Yarışın sondurumuyla ilgili bilgi paylaşırsak , birkaç yarışmacı için finiş çizgisi görünür durumda. Filo lideri Philippe Delmare, Cape Horn’un iki hafta ötesinde ve güney Atlantik’te zorlu hafif rüzgarlarla mücadele etmesine rağmen, şu anda bir ay içinde yarışı bitirebilir gibi görünüyor. Fransız skiper, yarışına Actual 46 Mowgli teknesiyle 30 Eylül’de başlamış olup, şu anda 20 Şubat’te bitirmesi bekleniyor. Delmare,  Aralık ayının başlarından beri liderlik etmektedir.

Liderliği ele geçirdikten sonra Delmare, ikinci sıradaki skiper Cole Brauer’den neredeyse bir okyanus uzakta Pasifik’e girdi. Aralarında neredeyse 4,000 mil bulunuyordu ve genç Amerikalının kapatması gereken bir mesafe vardı. Pasifik geçişi, özellikle hidrojenaratörüne yapılan aşınma ve yırtılma onarımlarıyla uğraştı. Ancak yine de hızını kesmedi ve Delmare Horn Burnu’nu dönene kadar Brauer ve Class40 First Light’ı aradaki mesafeyi 1,000 mil kadar daraltmıştı.

Brauer, yarışı bitirdiğinde dünya çapında solo yarışan ilk Amerikalı kadın olacak. 29 yaşında olan Brauer, filonun en genç kaptanı ve yarışta tek kadın katılımcıdır.

Eğer henüz takip etmiyorsanız,  bu yarışın final haftalarını izlemek için hala zamanınız var.

Global Solo Challenge hakkında daha fazla bilgi için ve yarış takibini görmek için globalsolochallenge.com’ u ziyaret edebilirsiniz.

yelkenci.org © Copyright

Önceki Yazı

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar