22.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarGöcek Koylarında Bir Hafta Yelken

Göcek Koylarında Bir Hafta Yelken

Göcek Koylarında Bir Hafta Yelken

Geçen son bahardan beri karantina günlerinde akıl sağlığımızı korumayı, cumaları çıktığımız
yelken seyirlerimiz ile sağladığımız bir gerçek. Her cuma karantina öncesi yelkeni kiralıyorduk.
Rüzgar varsa yelkenle yoksa motorla hiç fark etmez doğru Burgaz adaya. Tonoza bağlan, hiç karaya çıkma, yasakları da delmeden, kendimizi de koruyarak ver sipariş, gelsin balık rakı oh mis.

Gocek Muğla

Tabi denizde sohbet konusu gene deniz oluyor. Bilen bilir benim hayallerim çok, denizle ilgili. İtalya kıyılarında dolaşmak , Yunan adalarının hepsine uğramak, Adriyatik de dolaşmak sakin sakin, Norveç kıyılarını yelkenli ile ince ince gezmek , Atlantik i geçmek , Karayipler … Anlatıyorum hayalleri ,hadi diyorum, düşelim yola . Neyse, kimseyi ürkütmeden öncelikle Göcek ile başlayalım
hayaller kurmaya dedim , ekibi oluşturduktan sonra yavaş yavaş girerim kanlarına. Ekip kaptanımız, Ateş. 40 yıllık denizci , zaten o olmasa bu kadar hayalde kuramayız. Önce onu ikna etmek lazım . Çok da zor olmadı , denici adam zaten, ‘ben varım’ deyince , Şubat ayı ile beraber hayaller planlara dönüşmeye başladı. Ateş ve ben karar verdik. Tekneyi ayarlayalım ekip nasılsa oluşurdedik. Tekneyi ayarladık EGG yatcılıktan, tarihde tamam 19 haziran, artık dört gözle bekliyoruz.
Hani ekip nasılsa oluşur dedik ya olmadı son anda kaldık bir başımıza, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın dedik ve bindik 19 unda uçağa gittik Dalamana.
Öncelikle tekneyi kiraladığımız firmadan çok memnun kaldık. Yarım saat içinde işlemleri
tamamlayıp tekneyi teslim ettiler. Bizde jet hızıylada alıverişimiz yaptık ve hemen yola cıktık. Sıcak çünkü çok , hiç karada kalmak istemiyor insan, nefes almak bile zor. Planlar bozulduğu için
alışveriş listemiz bir işe yaramayacaktı. ne alacağız ne yapacağız pek de bilmediğimizden alışverişte en onemli olanları bolca aldık(su, şarap, peynir ve zeytin ) kalanları kafamıza göre hızlıca tamamladık. Su alkol var ekmek peynir var gerisi hallolur. Kaptanın kahvesini zaten istanbuldan getirdik.
Ama alışveriş listesini önceden gönderirseniz sizin için alışverişi yapıp tekneye gönderiyorlarmış.Bir sonrakine öyle yapacağız.
Koca tekne yayıl yayılabildiğin kadar. Dufour 445 Ilk defa Dufour ıle çıkıyorum. Mutfak kısmı çok güzel geniş buzdolabı kocaman. Erzakları yerleştirdik çıktık yola. Cumartesi saat dört de veriyorlar tekneyi . Göcek’ i bıraktık arkamızda .

Gocek Koylarında
Gocek Koylarına Hareket

Doğru Bedri Rahmi Koyu’na gittik.Ne kalabalık ne kalabalık,  öğrendik ki herkes geceleyeceği yere saat 16:00 ‘da gidiyor ve sonra gelen için demirlemek bir kabus.  Ama  şanslıyız ki iskelede yer bulduk. Güzelce bağlandık. Yemek öncesi bir güzel de yüzdük. Plan yapmıştı Ateş kaptan,ilk akşam yorgun oluruz yemek falan uğraşmayalım diye yer ayırtmış. Koca restoranda yer yok .

Gocek_koylarinda
Bedri Rahmi Koyu

Ertesi gün kolayından bir kahvaltı ve deniz yapıp ayrıldık, yelken yapacağız en büyük hedef bu. Dar geçitten açık denize çıktık, döndük rüzgara açtık yelkenleri , rüzgarda tatlı tatlı değmeyin keyfimize.

gocek_koylarinda

Bir gün önceden öğrenmiştik, dört olmadan geceleyecek koya demirlememiz lazım. Topladık
yelkenleri yavaş yavaş koy koy gezmeye başladık. Dolu vallahi dolu . Bir şeyi daha fark ettik ki, Göcek’te güzel bir koy bulan hiç yerinden kımıldamıyor. Hani gündüz yelken yapayım falan yok çok fazla . Bulduğun yerde kal . Ben alargada kalmak istiyorum, rüzgarla beraber dönmek….

gocek

Boynuzbükü’ne geldik;alargada yer yok. Kıçtan kara da mümkün değil . Ama iskelede iki teknelik yer var. Yan yana tekneler iskelede olunca hemen bir sohbet başlıyor. Herkes birbirine kibar, ilgili,yardımsever. Umut doluyorum o zaman,gelecekle ilgili . Yanımızdaki teknede 4 ve 6 yaşlarında oğulları olan bir çift vardı. Çocuklar annelerinin kucağında teknenin içinde nasıl huzurlu ve mutluydular. Bu kadar işte hayat aslında, basit ve huzurlu…Tabi iskeleye bağlanmışken yemeği de orada yedik. Aldığımız erzaklar var hala, niyet de var , yapacağız teknede yemek.
Kahvaltımız hep kolayından , zeytin peynir kahve … Öğlen soğuk sandviç, sıcak tost
Keyifle yemek işini akşama saklıyoruz.
Rüzgar yok bugün sakin sakin motorla geziyoruz. Gezerken falan dümen hep bende. Yanaşırken ayrılırken ben demire , kaptan dümene ..
Saat bir gibi sıcak çok oldu yüzelim dedik , sakin bir koy buduk ,(gidenler gitmiş gelenler henüz gelmemiş ) sakin olması yetmiyor demir atmaya da uygun olmalı . Göcek derin, 60 mt zincir kısa kalıyor. Alargada kalmak istiyorum ya …Baktık her şeye uyuyor. Bıraktık demiri Ohh sonunda alargadayız, rüzgarla beraber dönüyoruz. Deniz çok güzel . Yatıyoruz havuzlukta gölgede , hiç de kalkasımız yok. “Gitmeyelim”dedik kalalım bu gece burada. Göcek için öğrendik ki yatınca da kalkası gelmiyor kimsenin .‘Yer buldun çıkma, yattın kalkma ‘ sloganımız oldu.

Akşam olunca bir kadeh şarap , güzel bir müzik ,serin, sakin sessiz ve huzur .Daha ne olsun
derken bir de dolunay oldu.

gocek_koylarında

gocek

Devam Edecek

Fotoğraflar ve Yazı: Oya Çetin © Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar