22.9 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüelİşte Dünyanın En Eski Beş Yat Kulübü

İşte Dünyanın En Eski Beş Yat Kulübü

  1. İşte Dünyanın En Eski Beş Yat Kulübü; Türkiye’de yat kulüplerinin geçmişi Cumhuriyet’in ilk yıllarına dahi gitmezken, dünyada sayıları bine ulaşan kulüplerin arasında 1800’lerin başında kurulanlar var.

Türkiye’de yat kulüplerinin geçmişi Cumhuriyet’in ilk yıllarına dahi gitmezken, dünyada sayıları bine ulaşan kulüplerin arasında 1800’lerin başında kurulanlar var.

Önceleri aynı sosyal statüye sahip kişilerin buluştuğu yerler olan yat kulüpleri, artık eğitimlere ve yarışlara ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de yat kulüplerinin geçmişi Cumhuriyet’in ilk yıllarına dahi gitmezken, dünyada sayıları bine ulaşan kulüplerin arasında 1800’lerin başında kurulanlar var. İngilizler bu konuda üstünlüğü açık ara ellerinde tutuyor.

Uzun yıllar denizcilikten ticari amaçlarla faydalanan insanoğlunun, denize spor ve hobi olarak bakmasıyla kurulan yat kulüpleri, bugüne dek dünya tarihine geçen pek çok denizci yetiştirdi.

İşte Dünyanın En Eski Beş Yat Kulübü

Bazıları için ayrıcalık ya da sosyal statü simgesi olsa da bu kulüpler ortak hobileri olan kişilerin buluştuğu yerler. Sosyalleşmenin bir aracı olması bir yana, düzenlediği eğitimler ve yarışlarla da yelken sporunun gelişmesine ön ayak olan yat kulüpleri, insanların denizle yakın temas kurmasına aracılık ediyor.

İşte Dünyanın En Eski Beş Yat Kulübü
İşte Dünyanın En Eski Beş Yat Kulübü

Yat kulüplerinin geçmişine baktığımızda, bireysel teknelerin ve yelkenin ilk kullanıldığı yerlerde kurulduklarını görüyoruz. Türkiye’de özellikle İstanbul’da faaliyet gösteren, Anadolu ve Avrupa yakasında birkaç tane köklü kulüp var. Çocuk ve gençlere verdikleri yelken eğitiminin yanı sıra düzenli olarak yapılan yarışlarla üyelerine spor yapma fırsatı sunan bu kulüplerin geçmişi, değil Osmanlı’ya Cumhuriyet’in ilk yıllarına bile gitmiyor maalesef. En eski yelken kulübü olan Moda Deniz Kulübü Atatürk’ün katkılarıyla 1936’da, İstanbul Yelken Kulübü de 1952’de faaliyete geçti. Dünyadaysa yat kulüplerinin sayısı bini aşmış durumda. Bu hafta dünyanın en eski yat kulüplerini inceledik.

Royal Thames Yacht Club
Bireysel denizciliğin temelini atan İngilizlerin kurduğu bu kulüp, hem İngiltere’nin hem de dünyanın en eskisi… Kral George’un kardeşi Cumberland Dükü tarafından 1775’te kurulan kulüp, 1857’de Londra’ya taşınmış. Şu anda Londra’nın Knightsbridge Bölgesi’nde faaliyet gösteren kulüp, çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kulüpte her yıl mayıs ayında Cumberland Kupası düzenleniyor. Dünyanın her yerinden çok sayıda yelkencinin katıldığı yarış, Akdeniz’de yapılıyor. Üye olanların birtakım ayrıcalıklara sahip olduğu kulüp, merkezde düzenlenen yemek ve toplantıların yanı sıra uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Zengin bir müzesi de bulunan kulübe üye olmak için, dört üyenin referansı gerekli.

Royal Yacht Squadron
1815’de kurulan ve kısaca RYS olarak bilinen kulüp, Londra’daki Cowes Castle’da kuruldu. O yıllarda ’10 tonun altındaki gemi sahibi beyler üye olabilir’ kuralı olan kulübe, artık daha büyük ölçülerde yatları olanlar da üye olabiliyor. Bir süre ‘royal’ adını kullanmayan kulüp, 1833’te yeniden bu ismi aldı. Dünyanın birçok yerindeki kraliyet ailelerinden kişiler üye… Her yıl Cowes Week Regatta‘yı düzenleyen kulüp, dünyanın en etkili ve güçlü yapıları arasında gösteriliyor. Üyelik için eski üyelerin referansı şart.

Royal Swedish Yacht Club
İsveç’in en eski ve büyük kulübü olan Royal Swedish Yacht Club, KSSS olarak da biliniyor. 1830’da kurulan kulübün merkezi Stockholm’de. Birkaç ayrı bölgeye dağılmış olan kulüp binalarında çok sayıda etkinlik yapılıyor. Her yıl Stockholm-Gotland Yarışı‘nı düzenleyen kulüp, çok sayıda regatta’nın da organizatörü. Kulüp kış aylarında ise, karada çeşitli etkinler yaparak ilgiyi sıcak tutuyor. Üyelik diğer kulüplere göre daha kolay…

New York Yacht Club
Yat üreticisi John Cox Stevens tarafından 1844’te kurulan NY Yacht Club, düzenlediği uluslararası yarışlarla tanıyor. Örneğin 1851 yılındaki yarışa Royal Yacht Squadron‘a üye 14 yarışçı katılmış. Bugün American Cup olarak devam eden yarışların bazılarını, Kraliçe Victoria’nın da izlediği belirtiliyor. Rolex‘in sponsor olduğu yarışlara da ev sahipliği yapan kulübün yoğun bir takvimi var. 3 bin 200 üyesi olan yat kulübüne üyelik hiç kolay değil, zira davet edilmeniz gerekiyor.

Royal Bermuda Yacht Club
1844 yılında İngiliz ordusu tarafından kuruldu. İngiltere sömürgesi olduğu dönemde Bermuda’daki askerler tarafından temelleri atılan kulüp, Newport-Bermuda arasında gerçekleşen ilk ünlü yarışını 1906’da düzenledi. Dünyadaki en eski okyanus yarışı olarak bilinen bu rotanın dışında, bugün çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve American Cup‘a çok sayıda yarışçı gönderiyor. Yaz aylarındaki yelken kurslarıyla da ünlü. Dünya çapında 750 üyesi var ve lüks otellere taş çıkaracak bir tesise sahip. Referans mektubu ile üye olunan kulüp, karar verilmeden önce adaylarla görüşme yapıyor.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar