12 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 20, 2024
spot_img
Ana SayfaEğitim ve Faydalı BilgilerKıçtankara mı, Alarga mı?

Kıçtankara mı, Alarga mı?

Kıçtankara mı, Alarga mı?

Kıçtankara mı, Alarga mı?^; Yurtdışında pek çok tekne sahibi kıç halatı bağlamaz. Hemen herkes alargada kalır. Çoğu teknenin birden fazla ana çıpası vardır. Hem baştan hem de kıçtan atılır veya iki çıpa da önden arka arkaya ya da 90? derece açıyla atılır. Bunlar özellikle akıntı ve rüzgâr varken kullanılan yöntemlerdir…

Koyda bol yer varsa ve özellikle gece esen rüzgârın yönü belli değilse, demirde kalmak faydalıdır. Teknenin başı rüzgâra döner ve farklı esen rüzgarlarda gezinir. Sadece çıpa değil, uzun bir zemine döşenen zincir ya da halat da tekneyi tutar.

Koyda alargada kalmak, özellikle şişme botu olan yabancı yatçıların uzun süreli konaklamalar için tercih ettiği bir yoldur. Kıyının derinliği nedeniyle kıçtankaraya müsait olmayan yerlerde de alargada kalınır.

Çıpa satın alırken çok dikkat etmek gerekir. Zemine uygun bir çıpanız yoksa ve hava da uygun değilse, tarama riskini azaltmak için mutlaka kıçtankara yapın.

Koy küçük veya sığ ya da kalabalıksa, kıçtankara avantajlı olur. Tekne yerinden oynamayacağı için koyu başka teknelerle paylaşmak problem yaratmaz.

 

image 20220111083631 1

 

image 20220111083631 2

Alargada kalma

Komşu teknelere olan uzaklığın yeterli olduğu noktada, önceden hazırlanan demir, teknenin pruvası rüzgâra döndürülerek, yavaş yavaş tornistan yaparak temiz tabana yatırılır. Gecelemek için derinliğin en az 7 katı olacak yerde zincir yatırılmalı ve kuvvetli bir tornistanla demirin tutup tutmadığı kontrol edilmeli. Eğer rüzgâr varsa (hafif bile olsa), zincir derinliğin en az 7 katı olduğu yere yatırılmalı. Zincirin uzunluğu yetmezse ve ek halat varsa, derinlik 10 katı olmalı. Bu yüzden zincir uzunluğuna göre demirleme yeri arayın. Koyda kalan teknelerin hareketleri, değişik sebeplerle farklı olabilir. Teknelerin gövde yapısı, salma tipi ve ağırlığı nedeniyle kimi tekne demirde çok, kimi az döner. Koyun her yerinde rüzgâr aynı yön ve şiddette esmeyebilir. Akıntı da farklı olabilir. O yüzden başka bir teknenin attığı zincir uzunluğuna göre hareket edebileceği daire içerisine girmeyin. Sizin ‘alanınız’a girmek isteyen olursa reddedin, buna hakkınız var.

image 20220111083631 3

Her şeyden emin olduktan sonra demir küresini çekin ve zincire bosa vurun. Teknenin tarayıp taramadığını anlamak için değişik duruşlarında kıyıdan kerteriz alın. Gece için demir fenerini (tepe ışığını) yakmayı unutmayın. Vururlar!

Demir nöbeti

Hava sakin olsa da iyi bir denizci arada bir kerterezleri (teknenin duruşunu) kontrol eder. Hava konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, demir vardiyası tutun. Sonuçta çıpanın tekneyi aynı yerde tutma garantisi yok.

Dikkat! Gündüzleri tepe ışığını söndürmeyi unutmayın, aküleri bitirebilir. GPS’in demir tarama alarmı var ama bütün elektroniği açık bırakırsanız (özellikle yeni aletlerin bütün göstergeleri birbirine bağlı) daha çok elektrik harcarsınız! En iyisi manuele dönün (yani demir vardiyası tutun)…

Bir şey daha… Her sene denizde gezinen motoryat sayısı artıyor. Yavaş gitseler dahi yarattıkları dalgalar çıpanızı zeminden ayırabilir. Her zaman yeterince uzun zincir döşeyin.

Ateş Akdoğan© Copyright

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
883 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar