11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 7, 2023
spot_img
Ana SayfaYazarlarKübizm Eserleri

Kübizm Eserleri

Kübizm Eserleri

  1. Yüzyılda ortaya çıkmasından sonra büyük değişimlerin meydana gelmesini sağlayan akımın adına Kübizm denilmektedir. Akım ile birlikte sanatta eski fikirler yerine farlılık gösteren sanat anlayışı gelmektedir. Kübizm akımı alanında çalışmalarını ortaya koymuş bir çok sanatçı ve eserleri mevcuttur.

 

İlk bakışta kübizm için empresyonzim akımına tepki verilmesi maksadıyla ortaya çıktığı söylenebilir. Resim ile heykel gibi sanat dallarında ilk kübizm bakımından etkilere rastlanmış olsa da, daha sonraları edebiyat ve mimari gibi alanlarda da kapsamlı şekilde etkisi hissedilmiştir. Kısa bir şekilde kübizm ne olduğunu özetleyecek olur isek, varlıklardaki dış görünümler ile birlikte iç dünyalarındaki durumun yansıtılmasını hedef alan sanat akımı olduğu söylenebilir.

 

İlk olarak kübizm, ressamlık alanında ün yapmış Pablo Picasso tarafından ortaya çıkarılmış sanat akımıdır. Sanat akımı ile birlikte tabiat çok farklı açılardan değerlendirilmiştir. Kübist alanında ressamlar çalışmalarını ortaya koyarken nesneler normal şeklini almış durumdadır. Ancak konu ve tablo durumuna göre değişim görmüş geometrik düzenle parçalanmış durumdadır. Konu kübizm akımı açısından pek önemli değildir. Devamı olarak aynı konuların değerlendirilmesinden dolayı kübist tablolarda hep birbirinin tekrarı olarak devam etmiştir. Yani kısa bir değerlendirme ile kübist sanatçıların sık şekilde biçim oyunlarına girmiş olduğu görülmüştür.

 

Kübizm eserleri genellikle resim alanında görülse de, 1913 yılından itibaren edebiyat alanına yansımaya başlamıştır. Kübizm açısından edebiyatta öncü sanatçı ise Guillauma Apollinaire’dir. Kübizm ve şiirin bir araya getirilmesi ile Apollinaire edebiyat alanında çok büyük bir farklılığı meydana getirmiştir. Edebiyat açısından bu durum büyük bir yenilik şeklinde değer görmüş olsa da, geniş bir çerçeveye yayılması söz konusu değildir. Bundan dolayı edebiyat alanında Kübizm pek uzun sürmemiştir.

 

Roger de la Fresnaye Yumurtalı Natürmort, Roger de la Fresnaye Meulan Yakınlarında Köy ve Tarlalar, Marcel Duchamp Nülerle Çevrili Kral ve Kraliçe, Robert Delaunay Eyfel Kulesi, Georges Braque Stüdyo 5, Georges Braque Şömine Üstünde Natürmort, Georges Braque Soda, Georges Braque Bardak ve Mektuplar ve Gino Severini Askeri Tren Savaşta gibi Kübizm eserleri bir çok kişi tarafından bilinmektedir.

Önceki Yazı

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar