34.3 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img

Motor Hava Yaparsa

Motor Hava Yaparsa

Özellikle yelkenli teknelerimiz, yapısı nedeniyle yanal yatma eğilimindedirler. Yakıt tankındaki yakıtın azaldığı durumlarda, yelken seyrindeki  yanal yatışlardan sonra yakıtın hava yapması son derece normaldir fakat havanın nasıl alınacağı bilinmelidir.

Denizde seyir halindeyken istenmeyen durumlarda yakıtın hava yapması, zincirleme olaylar ile oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Rüzgarlı bir havada marina girişinde, sahile yakın seyirlerde veya dar alanlarda motorun durması çoğu denizcinin korkulu rüyasıdır. Yakıt tankı göstergesinin arızalı olması, dikkatsizlik veya yelken seyrindeki yanal yatmadan dolayı deniz motorlarının hava yapması sık karşılaşılan bir sorundur.

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken. Sorunu anlamaktır. Genelde motor stop ettiğinde en çok yapılan hata marşa sürekli basmaktır. Bu panik halinin, mantığın önüne geçtiği andır. Buna engel olmalısınız. Çünkü sürekli marş yapmak,aküden çok ciddi yüksek amperler çekmektedir ve aküyü bitirebilir ve çözümü olmayan sorunlara yol açabilirsiniz. Ayrıca sürekli marşa basmak, marş motorunu yakabilmektedir. Motorunuz seyir halindeyken stop ettiyse ve soğutma suyunda da bir sorun yoksa büyük olasılıkla hava yapmıştır.

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken yakıt filtresini bulmanızdır. Yakıt filtresinin üzerinde daima bir hava pompası veya havasının alınması için bir tornavida yeri bulunur. Eğer yanınızda yedek yakıt varsa, öncelikle onu yakıt tankınıza koyduktan sonra, filtre üzerindeki hava pompasını pompalayın. Zaten eğer bu pompa elinize hafif geliyorsa ve rahatlıkla bastırabiliyorsanız, içerisinde hava olduğu açık ortadadır. Bu pompa sertleşmeye başladığında hava alınmaya başlamıştır.

Eğer motorda bir pompa yoksa, yakıt filtresi üzerindeki vidayı gevşeterek, yakıt tankınıza yakıt koyunuz. Bu delikten yakıt geldiğini gördüğünüzde zaten hava alınmıştır ve tekrardan vidayı sıkınız.

 

Ateş Akdoğan© Copyright

 

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar