20.1 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüelÖlüdeniz ve Belcekız Hikayesi 2022

Ölüdeniz ve Belcekız Hikayesi 2022

Ölüdeniz ve Komşu Plaj Belcekız Plajı’nın Hikayesi

Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz Efsanesi ve Belcekız‘ın Hüzünlü Hikâyesi; Ölüdeniz‘in adının verilme sebebi Fiziksel şekli kapalı bir koy, sakin, sakin suları birçok kişi tarafından düşünülse de asıl hikaye trajik bir aşk hikayesine dayanmaktadır.

Ölüdeniz ve Belcekız Hikayesi
Ölüdeniz ve Belcekız Hikayesi

Masalın bir şekilde okyanusun dinginliği ve okyanusun dinginliği ile bağlantılı olduğunu iddia etmek yanlış olmasa da, asıl nedeni Belcekız’ın güzel sevgilisi ile yakışıklı bir genç arasındaki aşk hikayesini anlatan efsanede yatmaktadır. Geçen gemilerden birinin kaptanı olan babası, âşıkların suda boğularak ölmesiyle son bulur…

Belcekız Efsanesi Ne Anlatıyor?

Eski zamanlarda Fethiye’den geçen gemiler, su içmek için kıyıya ulaşmak için açık denizde demirlediler. Kaptanlar ve güverte personeli, teknelerini kıyıya çekti. Fethiye‘den geçen bir geminin kaptanı ve kaptanın yakışıklı oğlu su içmek için kıyıya çıkınca, yakışıklı delikanlı güzeller güzeli Belcekız’a kapılır ve hemen öldürülür. Belcekız çocuğa âşık oldu. Duygularına o kadar kızdı ki, ertesi gün, deniz boyunca babasının teknesine giden rotada uzunca bir süre oturdu ve aşkını görmeyi bekledi.

Aşkı yüreğine işleyen Belcekız’la tanışabilmek için çocuk her fırsatta bölgede gemiye demirlenir ve sonunda kıyıya varır. Yavaş yavaş, iki genç aşık sevgili olabilir ve tanıştıkları nadir durumlarda aşklarının tadını sonuna kadar çıkarabilir. Doğal olarak genç kaptanın babası, eski kaptanı ilişkilerinin fazlasıyla farkındadır.

Ölüdeniz hikayesi
Ölüdeniz hikayesi

Bir gün Belcekız sahilde hala aşkının özlemini çekerken işler daha da kötüye gider ve büyük bir fırtına kopar. Çevreyi ve çevreyi tanıyan çocuk, babasına korunaklı ve havuza benzeyen bir koy olduğunu ve fırtına dinene kadar koyda kalabileceklerini haber verir. Oğlunun sözünü dinlemez ve sevdiği kadını ziyaret etmek için geminin bozulmasına izin vererek ve ekmek teknelerini riske atarak hayatını riske attığına inanır.

Fırtınaya karşı savaşan baba ve oğul arasında bir tartışma patlak verir. Tartışma, babanın oğlunun hızlı bir kürek darbesiyle denizin dalgalı sularına batmasına neden olduğu bir savaşa dönüşür. Denizden gelen güçle kayalara çarpan oğluna ne olduğunu anlayamadan babası Ölüdeniz’i çarşaf gibi sarsılmaz, sakin ve korunaklı bir kumsal görmüş ancak artık çok geçtir.

Aşkının yolculuğunu aşmayı bekleyen zavallı Belcekız, bu trajediyi kendi gözleriyle görünce acıya dayanamaz. Bugün adını verdiği kumsalda kayalardan akan şiddetli sulara kendini atar. Sevdiğiyle aynı yerde boğulur.

O zamandan beri kızın cesedinin bulunduğu yere Belcekız plajı adı verildi. Genç çocuğun öldürüldüğü bölge Ölüdeniz olarak biliniyor.

Suyun rengi gündüz ve gece arasında değişen Ölüdeniz’in Belcekız’ın sevgilisinin masalına ağladığı efsanesi de yaygın bir inanıştır.

Ölüdeniz sadece adını aldığı insanlardan değil, temiz ve berrak suyuyla övünen bir yerdir, ancak bir gölün suları gibi çarşaf gibi suları ile huzurlu, sakin bir koy. Ölüdeniz’in huzurlu olmasına rağmen bu kadar temiz bir çevreye sahip olmasının üç ana nedeni var.

Kendi kendini temizleyen suyu olan bu koydaki yoğun kaynak suyu alımları, deniz tabanında denize doğru bir iç akım oluşturur.

Bu suların neden olduğu tuz farklılıklarından dolayı açık okyanusların içinde ve dışında sürekli bir su sirkülasyonu vardır.

Daha sonra deniz gelgitin etkisine göre iki veya üç günde bir ortalama yarım metre şekil değiştirir. Bu, giriş ve çıkışta çok fazla deniz suyu oluşturur.

Belcekız plajı ise Fethiye’nin en iyi plajları arasında yer alır ve Fethiye’den kalkan tekne turları için hareket noktası olarak seçilir.

Efsaneye göre, geçmişte Fethiye’den geçen gemiler açık sularda durarak içme suyu elde etmek için teknelerle kıyıya çıkarlarmış. Birkaç gün önce, kendinden büyük bir kaptanın yakışıklı ve küçük çocuğu, su almak için körfeze yürüyerek muhteşem Belcekız’ı gördüğünde…

Belcekız Hikayesi
Belcekız Hikayesi

Fethiye’nin ünlü beldesi Ölüdeniz’de bulunan Belcekız Plajı, tekne turlarının başlangıç ​​noktası olarak kabul ediliyor.

Çeşitli su aktivitelerinin tadını çıkarabileceğiniz Belcekız Plajı’nın önünde sıralanmış çok sayıda restoran bulunmaktadır. Ölüdeniz Plajı, adını eski bir efsaneden almıştır.

Eskiden tekneler ve gemilerle seyahat eden insanlar, içme suyu elde etmek için bu bölgeye teknelerle gelirlerdi.

Efsaneye göre, geçmişte Fethiye’den geçen gemiler açıkta demirleyerek içme suyu getirmek için teknelerle kıyıya yürürlerdi. Bir gün, kendisinden yaşça büyük bir kaptanın yakışıklı küçük çocuğu su almak için körfeze giderken, güzeller güzeli Belcekız’ı görmüş. Olay yerinde öldürüldü. Kızın kalbinde yangın çıktı. Çocuk, geri dönmeden önce suyu içmeye zorlandı. Gemi gitti. Belcekız o günden sonra hep kıyıyı ve sevdiklerini beklemiştir. Genç adam, geminin bir kez daha körfezden geçmesini özlemişti…

Her fırsatta su getirmeye giderdi. Bir gün, denizin aşkına aşık olan gençler, gemi körfezi geçerken bir fırtına koptu. Çocuk, sonsuzluk havuzuna benzeyen korunaklı bir yerleşim bölgesi olduğunu babasına bildirdi. Ancak babası, oğlunun sevgilisine kavuşmak için gemiye vuracağına ikna olmuştur. Savaş denizde büyüdü ve gemi kayalara çarpmaya hazırlanırken babam onu ​​tek bir kürek darbesiyle okyanusa attı. Ardından direksiyona doğru götürüldü. Daha sonra karanlığı bir çarşaf olarak gördü. Oğlu orada, kayaların arasında ölmüştü. Sevgilisinin kayalıklarda bulunmasını bekleyen Belcekız’ın da kendini kayadan atarak intihar ettiği görüldü.

Ölüdeniz ve Belcekız Hikayesi

Kızın öldürüldüğü yer Belcekız, oğlanın vefat ettiği yer ise Ölüdeniz olarak biliniyor. Tonu günün saatindeki hızdan etkilenen deniz, erkek veya kız çocukları için sıcak olabilir.

Ölüdeniz, durgun göllere benzeyen kurgusal bir isimdir. Belceğiz’de sahil şeridi fırtınalı günlerde dalgalarla savaşırken, Ölüdeniz’de sadece çırpınmalar görülüyor.

Ölüdeniz Plajı Efsanesi
Ölüdeniz Plajı Efsanesi

Ancak bir durgunluk içinde gibi görünen Ölüdeniz, açıklanamayan üç nedenden dolayı neredeyse her gün varlığını yeniliyor. Birincisi, Ölüdeniz ve Belcekız’da içeriden aşağıda açık denize doğru bir akış oluşturan güçlü kaynak suyu çıkışıdır. Kaynak suyunun neden olduğu tuz farklılıklarından dolayı açık denizlere olduğu kadar okyanus dışına da kesintisiz su akışı vardır. Üçüncüsü, okyanus gelgit etkisine bağlı olarak her 2 veya 3 günde bir yükseklik ile yarım metre derinlik arasında dalgalanır. Bu, deniz suyunun giriş ve çıkışının önemli bir miktarıdır.

Ölüdeniz Mitolojik Hikayesi

Özellikle yaz aylarında turist akınına uğrayan Ölüdeniz, doğal güzellikleri ile ülkemizin en çok turist çeken noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Ölüdeniz’in cazibesinin sadece doğal güzelliğinden ibaret olmadığını da belirtmek gerekir. Ancak köklü bir geçmişe dayanan tarihi bir yerleşim yeri olan Ölüdeniz, mitolojik masal ve hikayelerle doludur. Lidya dönemine kadar uzanan bir devir söz konusu olduğunda, mitolojik hikayelerin yaratılması sürecin doğal bir parçası olarak görülebileceği doğrudur. Ancak, hikayelerden, belirli bir masalın diğerlerinden farklı olan ve insanlara ilk kez anlatılmakta olan farklı bir unsuru olduğu sonucuna varabiliriz. İsterseniz raporumuzun geri kalanını okumadan önce bu hikayeyi duyabilirsiniz.

Ölüdeniz’in Öyküsü

Ölüdeniz adının neden geldiğini hiç düşündünüz mü? Bu güzel sahil kentinin ölü sayılmasının sebebi nedir? Ölüdeniz adının Ölüdeniz’in sularının durgun olmasından kaynaklandığına dair geçmişten gelen efsaneleri hesaba katmazsanız.

Hikayelere göre Ölüdeniz ve Belcekız çevresindeki kıyılar geçmişte bölgeden geçen gemilerin su ve diğer erzak almak için toplandıkları giriş noktaları arasındaydı. Aslında yaklaşan bu gemilerden birinde bir kaptanın yakışıklı bir oğlu vardı. Gemi erzak, su ve erzak almak için Ölüdeniz kıyılarına her yaklaştığında, kaptan bu eşyaları almak için çocuğunu çarşıya götürürdü. Bir gün oğlu kaptanın yiyecek, su ve yiyecek almak için yola çıktığı sırada Belcekız ismiyle karşılaşır. Güzelliği ile göz kamaştırdı. Birçok hikayeye göre onlar, tanıştıkları anda birbirlerine aşık olan iki muhteşem genç kadındı.

Ölüdeniz Hikayesi
Ölüdeniz Hikayesi

Ancak arzularını tatmin edecek hiçbir fırsat bulamamışlardır. Kaptanın oğlu daha sonra su ve diğer malzemeleri almak için bölgeye geldi. Ancak adamın, işten kaçarken ve sayısız mazeret uydururken ara sıra eşini ziyaret ettiği biliniyordu. Bu yüzden, kaptanın oğlunun kız arkadaşıyla çok fazla zaman geçirdiğini keşfetmesi çok uzun sürmedi.

Her gün olduğu gibi, bir gün bu bölgeden geçerken bir fırtınaya tutulmuşlar. Oğlu, kaptana fırtınadan Ölüdeniz kıyılarına doğru ilerleyerek kaçabileceklerini tavsiye etti. Ölüdeniz. Ancak kaptan, oğlunun bunu sadece sevgilisini etkilemek için söylediğini düşündü ve devam etmeyi seçti. Geminin önemli ölçüde hasar göreceğine ve hatta parçalanacağına ikna olmuş, muhalefetini babasına yöneltmişti. Aslında aralarındaki tartışma kısa sürede gergin bir kavgaya dönüştü. Günün sonunda baba, çocuğunu tek bir kürek darbesiyle okyanusa atmayı başardı ve çocuk hemen öldü. Dümende bulunan kaptan, oğlunun kaybından sonra korkunun nasıl geçtiğini ve denizin bir çarşaf gibi olduğunu fark etti.

Öte yandan Belcekız, tüm tartışmalarda ve hatta sevgilisinin kayalıklardan ölümünde kaptanın oğlunun hazır bulunması için sıraya girdi. Belcekız aşkıyla birlikte oturduğu kayadan kendini atarak intihar etti ve yaşamına son verdi. Bu nedenle kaptanın oğlunun öldürüldüğü yerin adı Ölüdeniz ve Belcekız’ın intihar ettiği yerin adı hala Belcekız olarak biliniyor.

Ölüdeniz ve Belcekız bölgesindeki en muhteşem koylardan biri olan Belcekız, günümüzde turistlerin en popüler destinasyonları arasında yer almaktadır. Küçücük çakılları ve yumuşak kumlarında güneşlenmek veya denize girmek isteyenlerin uğrak yeri olan Ölüdeniz tekne turlarının başlangıç ​​noktasıdır. Bir yatağı andıran dingin suyuyla keyifli aktivitelerin yanı sıra en konforlu yüzme deneyimini de sunan bu koyun böyle bir olaya konu olmamasını diliyoruz.

Fethiye’nin Anlatılmamış Tarihi Ölüdeniz

Efsaneye göre, geçmişte Fethiye’den geçen gemiler, tatlı su içmek için bir tekneyle kıyıya çıkarlardı. Birinin kaptanının çok güzel bir oğlu varmış. Çocuk su almak için koya gittiğinde muhteşem Belcekız’a rastlamış. Sonra güzel genç Belcekız, yüzlerini görür görmez ona aşık oldu. Belcekız, birbirlerini tanıma şansları olmasın diye her gün sahilde çocuğu bekledi. Genç adam su içip aceleyle tekneye dönmek zorunda kaldı. Ancak adam sevdiği kızı ziyaret etmek için bahaneler bulur ve sonra su almak için koya giderdi.

Fethiye Ölüdeniz
Fethiye Ölüdeniz

Bir gün gemi körfezden geçerken fırtına koptuğunda genç adam babasına bakar ve koyunun buradaki en korunaklı yer olduğunu söyler ancak baba delikanlının bunu zevk aldığı için yaptığına inanır. Fikir ve bu nedenle gemiye zarar verme riski altındaydı. Aralarındaki kavga şiddetlenene kadar, baba gemi kayalıklara çarpmaya hazırlanırken oğlunu tek vuruşta okyanusa atıp kokpite aldı. Sonra bir çarşafın yüzeyi gibi görünen karanlığı gördü. Babanın oğlu hemen öldü. Kayaları seyreden annesi buna tanık oldu ve kayadan atlayarak intihar etti.

Genç adamın öldürüldüğü yer Ölüdeniz, kızın intihar ettiği yer ise Belcekız. İnsanlar hikayeyi öğrenince üzülürler ve Ölüdeniz ve Belcekız’dan uzaklaşırlar.

Fethiye Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Çeşitli seçenekler sunan bu tatil noktasında deniz ve kumsalın keyfini en üst düzeyde yaşayabilirsiniz. Tatil için başka destinasyonlarda bulamayacağınız yamaç paraşütü çok rağbet görüyor. Heyecanı ve güzelliği yaşamanızı sağlayan Ölüdeniz’de paraşütle atlama deneyimi sizinle kalacak. Ayrıca Kelebekler Vadisi’ne, günübirlik Saklıkent turuna ve Ölüdeniz’de bulunan 12 adalar turlarına katılmak mümkündür.

Ölüdeniz Gezilecek Yerler
Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Fethiye Ölüdeniz’e Nasıl Gidebilirim?

Muğla Fethiye ilçesinin en güzel yerlerinden biri olan Ölüdeniz, etrafını saran birçok doğa harikasına sahiptir. Fethiye’yi Ölüdeniz’e bağlayan yol, çam ormanlarının içinden geçerek 14 kilometre. Engebeli bir yolun ardından tenha bir mavi koy keşfedilmeyi bekliyor. Belcekız koyu olarak adlandırılabilir. Koyun sahilinde yürüdüğünüzde Ölüdeniz’i gözlemleyeceksiniz.

Ölüdeniz’in Pisliklerden Arınmış Olmasını Nasıl Sağlanıyor?

Bunun için üç neden gösterilebilir:

  • ve Belcekız’ın aşağı kısmındaki kaynaktan gelen su, dipten açık okyanusa doğru akan bir dere oluşturur. Böylece su kendini yeniler.
  • Ayrıca, deniz ve kaynak suyunun tuz konsantrasyonları farklı olduğu için, açık okyanustan iç ve dış sulara sürekli bir su akışı vardır.
  • Üçüncüsü, gelgit etkisi nedeniyle deniz yaklaşık iki günde bir yükselir ve alçalır. Bu nedenle Ölüdeniz, açık okyanuslardan gelen deniz suyu ile yenilenir.
Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız, Ölüdeniz ve Belcekız,
Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
917 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar