26.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarOrkinos Balığı

Orkinos Balığı

Orkinos Balığı

Orkinos balığı (Thunnus thynnus),  mavi-yeşil renkteki sırtı, gümüş rengi yanları ve beyaz karın bölgesiyle tanınan bir balık türüdür. Orkinos balığı, ton balığı ailesine aittir ve dünya genelinde özellikle sportif balıkçılıkta popüler bir av balığıdır.

Orkinos balığı, hızlı yüzücü bir balıktır ve yüzme kabiliyeti çok yüksektir. Orkinos balıkları, uzun mesafeler boyunca hızlı bir şekilde yüzerek göç ederler ve çoğunlukla Tropik ve ılıman okyanuslarda ve Akdeniz’de bulunur.

Orkinos balığı, yüksek miktarda protein, omega-3 yağ asitleri ve B vitaminleri içeren besleyici bir balık türüdür. Bu nedenle, sağlıklı bir beslenme programının bir parçası olarak sıklıkla tüketilir. Orkinos balığı, sushi, sashimi, grileme ve ızgara yapımında sıklıkla kullanılır.

Yakın zamana kadar orkinoslar nisan başından itibaren sürüler halinde Akdeniz’den hareket edip Ege’ye, oradan da Çanakkale ve İstanbul boğazlarını geçerek eylül sonuna kadar Karadeniz’e göç ederlerdi. Yeni yapılan bir araştırmalarda Karadeniz ve Marmara Denizi’nde yer alan mavi yüzgeçli orkinos, kılıç balığı ve Atlantik uskumru gibi türlerin ya ticari olarak ya da tamamen yok edildiğini ortaya koymaktadır. Ege ve Akdenizde Nisan ve Mayıs aylarında nadiren olsada görülmektedir.

Küçük Boy Orkinosların Av Takımları

Yemli takımda istavrit, sardalya, ilarya veya gümüş balıkları kullanılır. İlarya, sardalya veya gümüş iğneye çeneden batırılıp enseden çıkarılarak takılır.

Yemsiz küçük boy orkinos takımları da kaşıkla, sübye biçiminde yapay yemle veya çapari olarak hazırlanır. Bu tür takımlar Marmara’da Kapıdağ açıklarında, Çanakkale Boğazı, ve Ege de kullanılır.

Orkinos balığının stokları, aşırı avlanma nedeniyle bazı bölgelerde azalmıştır. Bu nedenle, bazı ülkeler orkinos balığına yönelik av kotalarını sınırlamıştır. Bu, orkinos balığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Arun Y. tarafından gönderilmiştir

Önceki Yazı

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar