20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarRüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) Filmi

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) Filmi

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) Filmi

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) filmi 1939 yılında uzun metraj olarak çekilen bir filmdir. Film dram, savaş ve romantik kategorisinde yer almaktadır.

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) filmi karmaşık bir aşk hikâyesi olarak tanımlanabilir. Filmin kahramanı; İrlanda asıllı, güzeller güzeli Scarlett’tir. Scarlett Tara çiftliğinde yaşarken Ashley adındaki adama âşık olur. Ancak bu aşk onun için üzücü bir haberle kalbine gömülür. Scarlett’in kuzeni Melanie ve Ashley yakın bir zamanda evleneceklerini duyurur. Bu evlilik haberine karşı yapacak hiç bir şeyi almayan Scarlett tanıdığı bir adamla acele bir şekilde evlenme kararı verir. Ancak asıl hikâye bundan sonra başlamaktadır.

 

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) filmine konu olan zamanda İrlanda için zor bir dönem başlamıştır. Kuzey – Güney savaşları başlamış ve Scarlett ile Melanie’nin eşleri savaşa katılmak zorunda kalmıştır. Ashley savaştan dönerken Scarlett’in kocası savaşta hayatını kaybeder. Bu sırada ağırlaşan şartlar sonucu Scarlett’in annesi ölür, babası ile akıl sağlığını yitirir. İşin içinden çıkamayan Scarlett bir yandan da maddi sıkıntı içindedir. Çare olarak yeni bir evlilik yapar. Bu sırada Scarlett bir saldırıya uğrar ve onun intikamını almak isteyen kocası saldıran grup ile aralarında çıkan çatışmada hayatını kaybeder. Scarlett yeniden yalnız kalmıştır. Aklı hala Ashley’de olmasına rağmen Rhett ile evlilik yoluna girer. Kısa sürede evlenen çift bir türlü huzuru yakalamaz. Rhett karısını Ashley’den kıskanmaktadır ve bir de bunun üzerine kızlarının ölümü sonucu araları iyice bozulur. Bu sırada Melanie ağır bir şekilde hastalanıp yatağa düşer. Çocuğuna ve Ashley’e yardımcı olması için Scarlett’e ricada bulunur. Scarlett ise bu süre içinde asıl âşık olduğu adamın Rhett olduğunu anlamıştır. Ancak araları geri dönülmez bir şekilde bozulan çiftin hikâyesi hüzünle son bulacaktır.

 

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) Filmi Oyuncuları

 

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) filminde Scarlett rolünü Vivien Leigh, Melanie rolünü Olivia de Havilland, Rhett rolünü Clark Gable ve Ashley rolünü Leslie Howard canlandırılmıştır. Ayrıca köle rolünü oynayan Hattie McDaniel, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü alarak filme atfedilen ırkçılık eleştirilerinin önüne geçmiştir.

 

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) Filmi Bütçesi

 

Rüzgâr Gibi Geçti (Gone With The Wind) filmi başarılı bir roman uyarlamasıdır. Filmin çekildiği dönem çok eski olmasına rağmen technicolor tekniği ile renkli olarak çekilmiştir. Filmin maliyeti 3.9 milyona ulaşmıştır.

Okuyucularımızdan Gelenler

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar