23.7 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 22, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlar Yarış Anı; Rüzgar Üstü Seyir de Rota Tutturmak 

 Yarış Anı; Rüzgar Üstü Seyir de Rota Tutturmak 

 Yarış Anı; Rüzgar Üstü Seyir de Rota Tutturmak

Rüzgar Üstü seyir de ‘ince’ bir kulvarda oturup etrafınızdaki teknelerin önüne geçmeyi sağlayabilmek, bir beceridir.

Yarışırken, başarı sadece yarışları kazanmak değildir. Kötü pozisyonlardan geri dönme ve yarış da ilk 10’a girmenin bir yolunu bulma becerisidir. Kilit becerilerden biri, rüzgar yönünde ve solunuzda yakın tekneler varken ince şeritlerde hayatta kalma yeteneğidir. Yoğun bir start hattında herkesin yapması gereken şey budur, ancak kulvar tutma, yoğunluğu aşmaya çalışırken yarış parkurunun ilerleyen kısımları için de harika bir beceridir.

Diğer teknelerle burun buruna gittiğiniz anlarda, bir de rüzgar üstü seyir yapıyorsanız, nasıl hızlı gidileceğine dair en iyi ipuçları;

Pozitif Kalın
Psikolojik olarak, her iki tarafınızda teknelerin olduğu dar bir alanda yelken açmak çok zorlayıcı olabilir. Genellikle filonun geri kalanından daha uzun süre optimum VMG’de(Hedefe olan Hız) seyretmeyi başaran teknenin rüzgarüstü işaretine ilk sırada veya en azından ilk birkaç da varma şansı en yüksektir. Bu nedenle, ince bir kulvarda seyrederken, kontrolleri ayarlamaya veya dümeninizi normalde yaptığınızdan çok fazla değiştirmeye başlamayın. Diğer tekneler size gerçekten kötü hava vermeden önce heyecanlanmak kolaydır.

Çok sayıda gerçek dünya yarış deneyiminin yanı sıra, en iyi yol ayarlama ve eğitim seanslarınızda ince bir kulvarda yaşama pratiği yapmaktır.

Ekibi Dahil Edin
Her şey dümenciye bağlı olmamalı. Herhangi bir anda neyi başarmayı hedeflediğinizi herkesin bilmesi gerekir. Taktisyen hızınızı ve ilerleyişinizi rüzgar ve sol tarafınızdaki teknelere göre belirlemelidir. Dümencinin ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri etrafına bakma ihtiyacı duymadan alması gerekir.

Dümen hız denkleminin sadece bir parçasıdır. Herkesin iletişim döngüsü içinde olduğundan emin olun. Ana yelken, baş yelken ve arka yelken trimcilerinin hepsinin dümenciyle birlikte çalışarak  VMG’yi koruması gerekir.

Dümenci olarak, ekibin geri kalanına dümende ne hissettiğinizi ve potansiyel olarak durma sınırında olduğunuzu hissedip hissetmediğinizi söylemeniz gerekir. Ardından dümeni yeniden hızlandırmak ve yelkenleri yeniden yüklemek için dümeni aşağı doğru kırdığınızda onlara söyleyin, böylece ana yelken trimcisi dümenin tekrar kavradığını hissedene kadar zamanı olduğunu bilebilir.

Hız
Bir fırsatınız olduğunda (biraz durgun su, hafif bir esinti veya diğer teknelerden birinin hafifçe geriye çekilmesi) hızınızı artırın ve gurubun dışına çıkmaya çalışın.

Hızlanın ve mümkün olduğu kadar uzun süre hız artışı sağlayın. Sizi rotanın ilerisindeki zor anlara taşımak için faydalı bir momentum yakalayabilirsiniz. Belki ilerde kötü bir dalga seti veya bir durgunluk olabilir.

Kötü bir topaklı dalga dizisine veya daha düz bir bölgeye gelmek üzereyseniz, size ulaşmak üzere olan koşulları sürekli izleyip haber birisini bulundurun.

Kötüye Hazırlıklı Olun
Bazen biraz kötü hava da ,biraz daha uzun süre devam etmeye değebilir. Mesela yarıştığınız rotave rüzgarda sancağınızdaysa, mümkün olduğu kadar uzun süre sancak istikametinde kalmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Ancak bu gibi durumlarda, kendi tekne tipinizin manevra kaybını da anlamanız gerekir. Eğer tekneniz tramolada çok az kayıp veriyorsa, rotanızıi kaybettiğinizi hissettiğiniz anda erkenden tramola yapmanız ve tekrar sancak tarafına ama daha uygun havada geri dönmek için iki hızlı tramolaya gitmeniz faydalı olabilir.

Bununla birlikte, manevralar nedeniyle hız kaybı yüksekse, örneğin hızlı bir katamaranda, o zaman zorlu bir rota da biraz daha uzun süre kalmaya değer olabilir. Bunun için genel bir kural belirlemek gerçekten zor. Burası size ne zaman mevcut rotanızda ısrar etmeniz gerektiğini ve ne zaman kayıplarınızı azaltmanız gerektiğini söyleyen deneyiminizin devreye girdiği yerdir.

 

Metin B göndermiştir.

 

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar