16.6 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
Ana SayfaAktüelSanat Yelkenle Buluştuğunda

Sanat Yelkenle Buluştuğunda

Sanat yelkenle buluştuğunda; Hamburg sanat kurumu Deichtorhallen’in aracılık ettiği Alman açık deniz denizcisi Boris Herrmann ve Malizia Takımı, Amerikalı sanatçı Sarah Morris ile heyecan verici bir proje üzerinde işbirliği yaptı. Morris, yeni yarış yatları Malizia – Seaexplorer’ın 400 metrekarelik bir yüzeye sahip olan spinnaker yelkenini dünyayı dolaşacak bir sanat eserine dönüştürüyor.

Sanat Yelkenle Buluştuğunda

Amerikalı sanatçı, resim ve film alanındaki çalışmaları ile tanınmaktadır. Konuları, kentsel çevrelerin mimarisi ve psikolojisinin karmaşık gözlemlerinden kaynaklanmaktadır. Haritalama ve navigasyon kavramları, Morris için süregelen hayranlık kaynağıdır. Sanatçı, son 20 yılda birçok kurum için mekana özgü çok sayıda eser ve proje geliştirmiştir.

Morris ekliyor: “Sanat bir yön bulma biçimidir. Malizia’yı – ve iklim değişikliğini ele alma platformunu – dünya okyanuslarında hareket ettirmek için rüzgarın ve rengin gücünden yararlanma fikrini seviyorum. Bir huni örümcek ağının fotoğrafını ve faaliyet merkezlerimden biri olan Springpoint’in haritasını çektim.”

Sanat Yelkenle Buluştuğunda
Sanat Yelkenle Buluştuğunda

https://www.yelkenci.org/egitim-ve-faydali-bilgiler/

Bu ortaklık, çağdaş sanatla güçlü bir ilişki geçmişi olan Hamburg’daki ünlü sanat kurumu Deichtorhallen ile güçlü bağları olan ikili sayesinde gerçekleşti. Morris ilk retrospektifini 20 Nisan – 20 Ağustos 2023 tarihlerinde Deichtorhallen’de yapacak. Malizia – Seaexplorer hakkındaki son çalışması, Team Malizia’nın gündeminde güçlü bir yankı uyandıran iklim krizi konusuyla ilgileniyor.

Malizia Ekibi, iklim değişikliği konusuyla ilgilenmesiyle tanınmaktadır. Ekip, Greta Thunberg’i Malizia II adlı tekneleriyle 2019 BM İklim Eylemi Zirvesi’ne taşıdı.

Herrmann şu yorumu yaptı: “Yelken projemizde işbirliği yapma fikri vardı ve bir yıl sonra, Sarah’nın çalışmalarının teknemizin devasa balonunda canlandığını görmek muhteşem. Sarah da denize açıldı ve denizin nasıl olduğuna dair net bir vizyona sahipti. yelken sporu ve sanat bir araya gelebilir. İklim eylemiyle ilgili bir mesajla deniz sinyallerini kullanarak yarattığı sanat gerçekten ilham verici ve bunu dünya çapında Kazanmamız Gereken Bir Yarış mesajımıza bir mesaj olarak taşımaktan gurur duyuyoruz.”

Deichtorhallen Genel Müdürü Dirk Luckow, yelkenin sanatsal yönleri hakkında: “Abartılı bir oyun, “muhteşem güzellik”, hız, stil, zeka: tüm bu özellikler Sarah Morris’in Malizia yelkeninin tasarımına yansıtılıyor. 400 m2 muhtemelen dünyanın kendi gücüyle dünyanın çevresini dolaşan en büyük sanat eseri, küresel iklim değişikliğiyle ilgili olarak da görmek istediğimiz bir işaret.”

Sürecin gerçekleştirilmesi, Fransa’da 400 metrekarelik bir North Sails beyaz kumaş balon yelkeninin tasarımı ve Morris’in stüdyosunda New York’ta gerçekleşen sanat eserinin tasarımı da dahil olmak üzere saatler sürdü. Balon daha sonra bir Hamburg deposunda elle boyandı. Spinnaker, yarış yatında taşınan yelkenlerin en büyüğüdür ve Malizia – Seaexplorer’ın hafif rüzgar koşullarında hızlı yelken açmasını sağlar. Teknenin hız kazanması için çok önemli bir araçtır.

Malizia – Seaexplorer ve yeni tanıtılan sanat eseri, 6 Eylül’de Hafencity’deki Sandtorhafen dubasında yarış teknesinin vaftiz töreni için Fransa’dan Hamburg’a gidecek. Teknenin vaftiz töreni halka açık olacak.

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
37 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
922 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar