27.5 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 18, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarYoganın Faydaları Nelerdir?

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga stres hormonu olan kortizol salgılanmasını azaltır bu genel sağlığınızı iyileştirir. Günde sadece 15 dakikalık yoga pratiğini yapmak sizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak rahatlatacaktır. İşte Yoganın faydaları;

Esnekliğinizi Geliştirir

İlk başa yapmak için çok esnek olmanıza gerek yok. Eğer düzenli bir ay boyunca yoga yaparsanız esnekliğinizi artıracaksınız.

Sizi güçlendirir

Günlük yoga pratiği, vücut kaslarınızı germeye ve geliştirmeye yardımcı olur. Bazı popüler pozlar aynı anda kollarınızı, bacaklarınızı, omuzlarınızı ve karın kaslarınızı güçlendirmeye çalışır.

Duruşunuzu Düzeltir

Günlük yoga, duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olarak daha uzun yürümenizi ve masanızda daha dik oturmanızı sağlar. Sırt ağrısı gibi yanlış vücut duruşunun neden olduğu ağrıları hafifletir.

Kilo Verin

Günlük düzenli olarak yapılan yoga metabolik sistemi hızlandıracak ve yağ yakmaya yardımcı olarak kilo vermenizi sağlayacaktır. Günlük yoga, vücudunuzdaki hormonal dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olabilir ve bu da vücut ağırlığınızı normalleştirebilir.

Stresi Azaltın

Pek çok iş yeri artık öğle vakti yoga seansları sunuyor, çünkü yoganın inanılmaz bir stres giderici olduğu gösterildi. Her yoga egzersizi, hatta günlük kısa bile olsa, üç unsurdan oluşmalıdır; pozlar, nefes alma ve meditasyon. Çalışmalar, üç unsuru düzenli olarak uygulayan kişilerin kalp atış hızı değişkenliğini (HRV) daha iyi düzenleyebildiğini göstermiştir.

Uykunuz Daha Verimli Olsun

Yoga yapmak sizi rahatlatır ve uykunuzu daha dinlenmiş ve güzel bir şekilde almanızı sağlar.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

Yoga, vücudunuzdaki stres hormonu düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve sinir sistemini sakinleştirir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma da düzenli bir uygulamanın sitokinler gibi proinflamatuar belirteçlerin seviyesini düşürerek vücuttaki kronik inflamasyonu azalttığını ortaya koydu.

Konsantrasyonuz Geliştirir

Yoga pozları ve meditasyon, nefesinize konsantre olmanızı gerektirir. Bu nefesinizi gözlemleme süreci zihninizi sakinleştirir ve zihinsel olarak daha rahatlamanızı sağlar. Bu zihinsel istikrarın bir sonucu olarak, daha hızlı olarak öğrenebilir ve öğrendiklerinizi daha kolay hatırlamanızı sağlar. Sabahları sadece birkaç dakika meditasyon yapmak, gün boyunca daha iyi konsantrasyonla sonuçlanabilir.

 

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
965 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar