27.5 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerAhşap Yelkenli Yat Elida Denize İndirildi

Ahşap Yelkenli Yat Elida Denize İndirildi

Uzun süreli sahiplik için tasarlanmış bir yarış kruvazörü.

Ahşap Yelkenli Yat Elida Denize İndirildi; Bu Ağustos ayında Almanya’da piyasaya sürülen Elida, Baltık ve Kuzey denizleri için tasarlanmış, ahşap gövdeli ve karbon fiber güverteli 15 metrelik bir açık deniz yarışçı kruvazörüdür. Elida’yı tasarlayan tasarım ve mühendislik firmasının sahibi Thomas Tison, onu uzun süreli prestijin vücut bulmuş hali olarak tanımladı.

“Elida bir makine değil. Tasarımı denizcileri, tüm duyularını ve çevreyi dikkate alıyor”.

Fransız stüdyosu Thomas Tison Yacht Design & Engineering, yarış yatlarının zaman zaman çekiciliğini yitiren teknolojik eserlere dönüştüğü ve günümüzün reyting kurallarının geçici kaprislerinin çoğu zaman bazı tekne sahiplerini yarış teknelerini değiştirmeye itebildiği bir dünyada, Fransız stüdyosu Thomas Tison Yacht Design & Engineering, zamansız bir prestij fikrini yeniden keşfetti.

Karşılaşılan ana zorluk, gelecek nesiller için değerini koruyabilecek bir tekne tasarlamaktı.

Tüm bunlar, sahibinin ihtiyaçlarının yanı sıra ailesinin ihtiyaçlarının derinlemesine anlaşılması sayesinde başarılabilir hale getirildi. Bunun üzerine Thomas Tison’ın ekibi, yelkenin zamansız zevkini arttırmak için en uygun malzemeleri dikkatlice seçmek ve en son teknolojileri uygulamak zorunda kaldı.

Ahşap Yelkenli Yat Elida Denize İndirildi
Ahşap Yelkenli Yat Elida Denize İndirildi

Sonuç, süper hızlı, minimalist, karbon fiber yarış teknelerinin mevcut trendinden belirgin bir şekilde sapan bir yattır. Elida, belirgin bir parlama, ters çevrilmiş dik hat ve yuvarlak sintine dönüşü ile kavisli ve gergin hatların bir karışımıdır. Nazik ve akıcı çizgileri hem konforu hem de araç içi yaşanabilirliği artırıyor.

Sahibinin vizyonunu tercüme etme yeteneği.

Elida, Thomas Tison Yat Tasarım ve Mühendisliği’nin müşterinin bir aile yarışçısı kruvazörü ve klasik yatlara olan tutkusu hakkındaki özetidir. Tekne, sahibinin prestijli Fastnet Yarışını içeren tekne yarışı programına göre tasarlanmıştır.

Ekip, başarılı geçmiş rakipler üzerinde kapsamlı bir çalışma yürüttü ve bu, yüksek parlamalı düşük ıslak alanlı bir gövdenin en uygun seçenek olduğunu gösterdi. Bu tip gövde şekli rüzgara karşı iyi çalışır, iyi deniz tutma özellikleri ile en sık regattalarda meydana gelen hafif ila orta rüzgar koşulları için idealdir.

yysw376468

Özel yatlar konusunda uzmanlaşmış Thomas Tison’ın firmasının temel amacı, müşterilerinin vizyonunu gerçeğe dönüştürmektir. Son birkaç yılda Thomas Tison, Ben Ainslie gibi dünyaca ünlü denizciler kadar özel müşteriler için de birçok özel projede çalıştı.

“Sahibinin vizyonunu gerçekleştirmenin anahtarı, onun temel ihtiyaçlarını derinlemesine anlamaktır.

Yetenekli bir tasarımcı, proje sahibine projenin her adımında ihtiyaçlarını belirlemesi ve ardından bunları karşılaması için rehberlik edebilmelidir. Bu, zaman alan bir süreç olsa da, ihtiyaçların bu derin keşfi, benzersiz tekneler yaratmak için benzersiz çözümler bulmamızı sağlıyor.”

Fonksiyonel Düzen

Elida’nın içi, ailesinin ihtiyaçları ve teknenin açılacağı denizlerin çevresel koşulları da dahil olmak üzere, sahibinin gereksinimleri dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurularak tasarlandı.

Teknede konforlu bir yaşam ortamı sağlamak için Thomas Tison, özel bir ısıtma sistemi, bir el ısıtıcısı ve yelken ekipmanı için ekstra depolama alanı sunan bir düzen tasarladı ve geliştirdi.

Kulplar ve mobilyalar gibi kullanıcının fiziksel temas kuracağı tüm bileşenler, soğuk paslanmaz çelik ve plastik malzemelerin kullanımından kaçınılarak dokunması hoş malzemelere yerleştirilmiştir. Tasarım süreci boyunca, hem yarış hem de seyir için temel gereksinimler olan hareket, perspektif, ışık ve depolama kolaylığı ile çeşitli düzenler araştırıldı.

Kıç kabinler, ana yaşam bölümüne açık olup, daha uzun bir kokpit için alanı genişletmekte ve daha iyi bir alan hissi sağlamakta, böylece ağırlıktan tasarruf etmekte ve mürettebat hareketlerini kolaylaştırmaktadır.

Refakatçi yolunun arkasında bulunan harita tablosu, kokpit ile iletişim kolaylığı sağlar ve navigatörü ana hareketten uzaklaştırır. Her şeyden önce, sancakta ek depolama için kullanılabilecek bir alanı boşaltır, ıslak dişli dolabı için yer açar ve ek tezgah yüzeyi sağlar.

Akustik izolasyon ve havalandırma sistemi gibi 15 metrelik bir yelkenli yat tasarlanırken normalde araştırılmayan birçok detay dikkate alındı. Ahşabın kullanımı yatın iyi bir ses yalıtımı seviyesine sahip olmasını sağlar ve bir havalandırma sistemi özelleştirildi ve Elida için özel olarak oluşturuldu.

Yeni teknolojiler yelken keyfini yaşatıyor.

Fransız tasarımcı, yarış ve süper yatların yapısını optimize etme deneyimi sayesinde, yelken keyfini artırmak için mevcut en iyi teknolojileri seçebildi.

Elida için, Thomas Tison Yat Tasarım ve Mühendisliği, inanılmaz derecede hafif ve sert bir uzay çerçevesi ile sonuçlanan benzersiz bir ahşap gövde yapım yöntemi geliştirdi.

Bir Airbus tesisinde gerçekleştirilen derinlemesine testler, yapıştırılmış lamine ahşap yapı ve davranışı hakkında inanılmaz derecede faydalı bilgiler sağladı.

Tek yönlü ve dokuma Karbon fiber ile yerel olarak güçlendirilmiş, ahşap gövdenin şekli Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ile optimize edilmiştir ve omurga ampulüne daha yakından bakıldığında, yüksek düzeyde hidrodinamik iyileştirmeler görülmektedir.

Buna ek olarak, birçok yeni sistem geliştirildi: yeni kaldırma salma sistemi, su çekiminin 3,2 m’den 2,5 m’ye düşürülmesini sağlarken, spinnaker geri alma sistemi ve gelişmiş vang ve jib dinamik kontrol sistemleri, yarış sırasında rekabetçi kazançlar sağlar.

Tüm bu çözümler, Elida’nın 30 knot’a yakın maksimum hıza ulaşmasını sağlıyor.

Elida: hızlı, teknolojik olarak gelişmiş ve zarif.

ELIDA’nın özellikleri:

Tasarım: Thomas Tison Yat Tasarım ve Mühendislik
Gövde Boyu: 14.75 m
Kiriş Genel: 4,45 m
Hafif yer değiştirme: 7760 Kg
Balast: 3450 Kg Ampul
Taslak omurga: 3,2 m
Taslak omurga yukarı: 2,5 m
Rüzgara karşı yelken alanı: 138 m”
Gennaker alanı: Maksimum 200m”
Teçhizat: Yüksek modüllü karbon spar ve karbon arma
Motor: RPS sistemli Lombardini 40hp
Dizel tanklar: Bir yarış ve seyir tankında bölünmüş 110L
Tatlı su depoları: 400 L
Yarda: Jan Bruegge Bootsbau ve Multiplast

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
38 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
944 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar