25.8 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarDATÇA Huzurun Adresi

DATÇA Huzurun Adresi

DATÇA Huzurun Adresi

Datça yurtiçi seyahat noktalarından mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Deniz, bükler, badem ve Can Yücel Datça’nın vazgeçilmezleri… Ege ve Akdeniz’in buluşma noktası.

İstanbul’dan  arabayla yeni yapılan yol sayesinde molasız sekiz buçuk saatte, uçakla da gelirseniz Dalaman’dan iki buçuk saatlik yolculukla ulaşıyorsunuz. Ayrıca Bodrum’dan iki saatlik bir feribot yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Datça’yı sevenler; yol uzun, yorucu siz gelmeyin deseler de siz bakmayın onlara.

Datça deniz severler için bir cennet. Hala bakir kalabilmiş, işgal edilmemiş sahil bulabileceğiniz bir yer. Şehir merkezinde bile, her yerden denize girebilirsiniz.

datca1

Akşamları rahatlıkla yürüyüş yapabileceğiniz yolları, yürüyüş esnasında birbirlerine selam veren sakinleriyle size huzur verir. Havasının kalitesi sebebi ile sizi en sıcak akşamlar bile rahatsız etmez. Akşamları denizin kenarında kumların üstüne kurulmuş masalarda, dalgaların getirdiği suların ayaklarınıza verdiği serinlik eşliğinde yenen yemekler, insanda unutulmaz anılar bırakır. Yemek sonrası keçi sütlü, bal bademli bir dondurmayla günü tatlı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

2orjinal

Yemeğinizi evinizde yediyseniz isterseniz eski Datça sokaklarında dolaşabilirsiniz. Burada hediyelik eşya, tasarım mağazaları ve akşam içkisi veya kahvesi içebileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

5 orjinal

4orjinal
Eski datça

3orjinal

Denize girmek için; Merkez haricinde Mesudiye Hayıt Bükü, Kızıl Bük, Ova Bükü, Palamut Bükü ve Emecik ve Kargı tarafını tercih edebilirsiniz. Biz tercihimizi Kargı’dan kullandık. Ama her bükün ve koyun kendine göre güzelliği var. Ve her plajın arkasında yemek yiyebileceğiniz tesisler var. Hepsine vaktiniz var ise mutlaka uğrayın. Ayrıca araba yolu olmayan koylara düzenlenen günübirlik gezi turu yapmaya çalışın.  Mesudiye tarafına yaptığınız geziyi akşam güneşini batırmak için Knidos tarafında sonlandırmayı planlayın.

6orjinal

7orjinal

Şubat ayında yapılan badem çiçeği festivali görülmesi gereken etkinliklerden. Datça’da kurulan pazarda görülmesi gereken yerlerden. Yerel taze birçok ürünü uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Dönüş yolunda,   Akdeniz ve Egenin aynı anda görüldüğü, solunuzda Gökova Körfezi, sağınızda Hisarönü Körfezi manzarası olacak şekilde bir resim çekmeyi unutmayın.

8 orjinal

Yeni yazılarda görüşmek üzere. Sağlıkla kalın.

 

Ömer BUMEDİAN

Fotoğraflar: Ömer BUMEDİAN © Copyright

Önceki Yazı

 

 

 

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
964 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar